חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מיכל בגלבוע

הגדל

תקציר האירועים שהובילו לדחיית התכנית להקמת היישוב "מיכל":
בשנת 1980 קמה יוזמה להקמת יישוב חדש בגלבוע בשם "מיכל". בשנת 1994 חזרה שוב היוזמה מראש המועצה האזורית דאז יגאל שחר אך לא קודמה. בשנת 2002 נכלל הישוב בהחלטת ממשלה והוכנה תכנית להקמת היישוב. התכנית הופקדה ע"י המועצה הארצית לתכנון ובנייה בשנת 2004. בשנת 2005 הגישה החברה להגנת הטבע התנגדות לתכנית, אליה היו שותפים מאות אנשים ומדענים רבים. ההתנגדות התבססה על הטענה כי אין כל צורך בהקמת יישובים חדשים על הגלבוע, במיוחד משום שישנם 2 יישובים נוספים באזור, "מעלה גלבוע" ו"מלכישוע", הסובלים מדלילות אוכלוסייה. כמו"כ אזור הישוב המתוכנן מזוהה עם אירוס הגלבוע והמאבק להצלת פרחי הבר בישראל. ריכוזי אירוס הגלבוע עמדו בפני סכנת ההכחדה וניצלו בעקבות פעילותם המשותפת של החברה להגנת הטבע ומערכת החינוך. בניית היישוב החדש עלולה לפגוע בהישגים אלו.
ההתנגדות נשמעה בפני חוקרת בחודש מרץ 2006 ובספטמבר 2006, בזכות המאבק הציבורי הרחב בהובלת החברה להגנת הטבע, החליטה המועצה הארצית לדחות את תכנית היישוב ברוב קולות. החלטת זו סיימה מאבק של כארבע שנים.

מידע בנושא המאבק -

אירוס הגלבוע, מהיפים והנדירים בפרחי ישראל צומח רק בגלבוע.האם ימשיך לפרוח גם בשנים הבאות?

אירוס הגלבוע, פרח בסכנת הכחדה שהיה לסמל ההצלחה של הצלת פרחי הבר בישראל, ניצב בפני איום חדש - בתוך שמורת הגלבוע, בלב ליבה של פריחת האירוסים, מתוכנן לקום ישוב חדש ולא נחוץ בשם מיכל. בניית הישוב תמחק שטחי פריחה ותסכן את האירוס.
אוהבי הטבע והנוף מצטרפים לחברה להגנת הטבע במבצע להצלת טבע הגלבוע ובקריאה: אסור לבנות על פרחי הבר!

כיצד יכול יישוב מיותר לפגוע באירוס הגלבוע
התוכנית להקמת הישוב מיכל בהר יצפור שבתוככי שמורת הטבע בגלבוע מטילה צל כבד על אזור המחייה, היחידי בעולם, של אירוס הגלבוע, אשר יותר מכל פרח אחר מסמל את המאבק על שמירת פרחי הבר בישראל. חברי החברה להגנת הטבע וכל מי שהגלבוע, הטבע, הנוף והפרחים מדברים אל ליבו פועלים ביחד לביטול התוכנית.

דרך צרה עולה ומתפתלת אל פסגת הר יצפור שבגלבוע. כל עיקול חושף קטעי נוף מרשימים: עמק יזרעאל, בקעת הירדן, הרי הגלעד. שקט מאוד כאן למעלה וגם האוויר צלול כיין. בעונה זו של השנה עולה ופורח ברוב הדר מלכותו, איריס הגלבוע. הפרח והאגדה שהיה לסמל המאבק על שמירת פרחי הבר והביא את הרשויות ליעד חלקים ניכרים מהגלבוע ובהם הר יצפור כשמורת טבע. אולם, מעל למרחבים הפתוחים, הפסטורליים מרחף צילן הכבד של תוכניות הפיתוח, המבקשות להקים "ישוב אקולוגי" חדש ושמו 'מיכל'. דווקא כאן, בלב מערכת אקולוגית-טבעית, שרק בה, מכל העולם, מתאפשרים חייו של איריס הגלבוע.

אסור לקטוף את פרחי הבר
היום כל ילד יודע, שאסור לקטוף את פרחי בר, כי אחרת יש מקום לדאגה. רק אם נשמור נוכל להמשיך ליהנות, שנה אחרי שנה, מיפי הכלניות, הרקפות, התורמוסים, האיריסים, הנרקיסים, הצבעונים וחבריהם, שפריחתן חיונית להמשך קיומם ולקיומה של שרשרת המזון והחיים של עולם החי והצומח.
הקמפיין להצלת פרחי הבר, שבראשו כיכב איריס הגלבוע הצליח מעל המשוער והופנם עמוק בליבו של הציבור. כל המדענים העוסקים בטבע ושמירתו קבעו כי הקמת הישוב בשמורה תגרום נזק בלתי הפיך (עצומת המדענים, חוות דעת פרופ' ספריאל. חוות דעת דר' ספיר). אולם נראה שאנשי וועדות התכנון, היזמים, ושאר אינטרסנטים אינם מוטרדים מקטנות מעין אלה. כיצד ניתן לגייס את מידת הצביעות והציניות הדרושה כדי להקים ישוב אקולוגי שאין בו כל צורך דווקא בליבה של מערכת אקולוגית ייחודית, ממש על גבי מאות קבוצות של איריס הגלבוע שמכל העולם "בחר" לפרוח אך ורק כאן אצלנו בגלבוע?


ישן במקום חדש

הקמת הישוב מיכל אינה עולה בקנה אחד גם עם תוכניות המתאר ועם מדיניות התכנון המקובלת, הדוגלת בחיזוקם של יישובים קיימים על פני בניית חדשים. שלושת היישובים שקיימים במזרח הגלבוע הישובים מירב, מעלה גלבוע ומלכישוע רחוקים ממיצוי פוטנציאל הגידול שלהם. בחלקם עומדים בתים ריקים, וממתינים לאכלוסם של מתיישבים שלא ממהרים להגיע. מלכישוע, שהתקשה במיוחד למשוך אליו מתיישבים, הפך עם השנים לכפר שיקומי לנגמלים מסמים. במערב הגלבוע מצפה הישוב הנטוש נורית לאכלוס מחדש וגם את הישוב גן-נר ניתן להגדיל.חברי החברה להגנת הטבע ואוהדיה וכל מי שהגלבוע, הטבע, הנוף והפרחים מדברים אל ליבו נקראים שוב אל הדגל (שהרי איריס הגלבוע, סמל שמירת הטבע חרות גם על דגלה של החברה להגנת הטבע).

עדכון שנת 2006: סוף טוב
עשרות אלפי האנשים שהגיעו לשטח והתמיכה הציבורית הרחבה, לצד קולות מומחים מהארץ ומהעולם, עשו את שלהם - בזכות מאבק ציבורי שהובילה החברה להגנת הטבע נגד הקמת היישוב מיכל על ריכוזי האירוסים בגלבוע, החליטה מועצה הארצית לתכנון ובנייה שלא לאשר את הקמת היישוב.