חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לוח תצפיות: דצמבר - פברואר

25/02/2014

מהו פרויקט התצפיות של הביס"ש?
הפרויקט בא במטרה לראות איפה חיות אוכלוסיות שונות של בע"ח, וכמה פרטים חיים באוכלוסייה לאורך תקופות זמן שונות, וכך לדעת מה מצב מגוון המינים והפרטים בארץ (כמה מינים יש, האם הם בסכנת הכחדה או לא, האם האוכלוסיה במצב של הידללות-ובמקרה כזה אפשר אולי לסייע לה להמשיך להתקיים).

ברשימת התצפיות מאד חשוב גם להציג תצפיות של בע"ח מתים, משום שכך ניתן באמת לעקוב אחרי מספרי הפרטים באוכלוסיה (פעמים רבות נצפים אותם פרטים בפעמים שונות, ולפעמים מוצאים גם פרטים מתים שראינו בעבר. כך אנו עוקבים אחרי מצבן של אוכלוסיות בעלי חיים שלמות).
כמו כן, ברוב המקרים שאנו רואים בע"ח מתים, זה נגרם כתוצאה ממעשי האדם. הרי במקרה של טריפה, לא היינו רואים שאריות של בעל החיים, כי הוא היה נגרר למאורת בעל החיים הטורף. אם כן, רוב מקרי המוות נגרמים כתוצאה מדריסה, הרעלות והרעלות משניות, צייד ונסיונות צייד, וכדומה.
אנחנו מביאים מדי חודש את התצפיות שאספנו, וביניהן את התצפיות של בעלי החיים המתים, בתקווה לגרות את ציבור הקוראים שלנו לצאת לטבע, לטייל, לראות בעלי חיים בעצמם!
אנחנו מקווים שהצלחנו להביא למודעות שלכם את השפעותיכם, בהיותכם בני אדם, על הטבע. שימו לב לצעדיכם, ועזרו לנו לשמור על הטבע של כולנו.

  

חצוצרן מדברי. להגדלה, לחצו על התמונה

 

זרזיר מצוי. להגדלה, לחצו על התמונה

 

 
  

 

נבו יריחו. להגדלה, לחצו על התמונה

 

זעמן עוקפים טורף מניפנית. להגדלה, חצו על התמונה

הידעת?
בשבועות האחרונים נצפו פרטים רבים של כושן ארסי ברחבי מדבר יהודה.(עונת ההזדווגות שלו).
הכושן הארסי הוא חגב הניכר בצבעו שחור וכתמים בצבע צהוב או כתום פזורים על גופו. צבעים אלה מעידים על הרתעה- גם לנימפות וגם לבוגרים יש בלוטות רעל השופעות ריר ארסי בעל ריח לא נעים.
הארס המוקצף מכסה את גופו של הכושן וטעימה ממנו תהיה לא נעימה. המקור לארס, אותו מפיקות הבלוטות, הוא ממזונו של הכושן- עלים של צמחים בני משפחת האסקלפיים, כגון: דמיה לבידה ופתילת המדבר.