חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

כוכבים מעל - טור אסטרונומיה לקיץ

2/07/2017

לילות הקיץ הנעימים מאפשרים לנו לצאת החוצה, לשכב סתם כך על הגב, ולצפות בכוכבים.
מאז ומעולם אנשים הסתכלו על השמיים והדבר המדהים הוא שהשמיים מאז ומעולם היו אותם שמיים, אלו רק התרבויות שהתחלפו והסתכלו עליהם אחרת.

אנחנו לא רוצים חיים קשים, לכן אנחנו נעסוק בדברים הכי בולטים בשמיים. בראשם עומד "משולש הקיץ", מבנה אסטרונומי עממי שעוזר לנו להתמצא בשמי הקיץ המכיל שלושה כוכבים בוהקים במיוחד שמייצגים 3 קבוצות כוכבים.


1. דנב – זנב הברבור
עם עליית האסלאם, עלתה קרנם של האסטרונומים הערבים ולכן לכוכבים רבים ישנם שמות בערבית, ביניהם כוכבי קבוצת הברבור. זנב הברבור הוא דֶנֶב (בערבית – "זנב"), ומרכז הברבור – סָאדֵר ("חזה"). ראש הברבור, אלביראו, הוא מערכת של כוכב כפול – שני כוכבים קרובים מאוד זה לזה עד כדי כך שנראים לנו ככוכב יחיד.

 

2. וגה – מקבוצת הנבל
סיפורו של הנבל הוא סיפורו של אורפאוס. אורפאוס ירד לעולם התחתון כדי לבקש את אשתו אוורידיקי, אחרי שנחש הכיש אותה. נגינתו בנבל שלו נגעה בליבו של האדס, מלך השאול, והוא הרשה לאורפאוס לקחת את אוורידיקי איתו, בתנאי שלא יפנה לאחור להביט בה טרם יצאו שניהם מן השאול. אבל אורפאוס שלח את מבטו לאחור ברגע שיצא הוא, אך בטרם יצאה אוורידיקי. הוא ראה את הנורא מכל, נשמתה שבה והסתלקה לעד.


3. אלטאיר – מקבוצת העיט
מבחינת אסטרולוגיה, על פי תלמי, הנשר מייצג התחדשות, תשוקה חזקה, כוח רצון וכריזמטיות, כמו גם פיקחות. תלמי ייחס את אותן תכונות גם לאלטאיר. בעיני המיסטיקנים, אלטאיר ייצג את הקלף החמישי בקלפי הטארוט – קלף הנאהבים.

 

 

 

 

 

בנוסף לכוכבי "משולש הקיץ", אנחנו נראה בקיץ הזה עוד שני גרמי שמיים בהירים במיוחד, הם כוכבי הלכת "שבתאי" ו"צדק".


צדק – כאשר תסתכלו לשמיים, תראו נקודה בהירה במיוחד, לא תוכלו לפספס. מדובר כמובן בצדק. צדק הוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש שלנו. אם נחבר את מסות כל כוכבי הלכת האחרים ונכפול אותה ב-2.5, נקבל את מסת צדק! שמו הלועזי של צדק הוא "יופיטר", על שם מלך האלים הרומי. יופיטר היה אחראי על החוק, על המוסר ועל הצדק, ומכאן הגיע שמו העברי.


שבתאי – שבתאי אמנם פחות בוהק מחברו צדק, אך גם הוא כוכב לכת מאוד מרשים. במבט מבעד לטלסקופ נוכל לראות את הטבעות המרשימות והמפורסמות. טבעות אלה מורכבות בעיקר מקרח, מים וגושי סלעים שנלכדו בכוח המשיכה של שבתאי וחגים מסביבו ב-8 טבעות נפרדות. שבתאי נקשר ליום שבת ולכן שמו בלועזית “Saturn” דומה לשם באנגלית לשבת “Saturday”. עובדה זו גם מסבירה את מקור שמו בעברית ואת הדמיון בין המילה "שבתאי" למילה "שבת".

שמי הקיץ מזמנים לנו המון דברים יפים ומעניינים. לכן, צאו החוצה, שכבו על הגב, הסתכלו על השמיים, ותצללו אל עולם עמוק של מדע מעורבב במיתולוגיה.

 

 


קישורים עבור צפייה בכוכבים -
מפת כוכבים, מצפה הכוכבים ברקת
מפת שמי ישראל לחודשים ינואר – פברואר, אונ' תל אביב


אפליקציות חינמיות המאפשרות זיהוי כוכבים בלילה -
Sky map
Sky view