חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מנענו נזק לדורות לתוואי נדידת הציפורים העולמית דרך אילת

6/12/2016

במסגרת יוזמה של חברת החשמל הלאומית הצרפתית EDF להקמת חוות טורבינות רוח לייצור חשמל באיזור קיבוץ אילות, היזמים ביקשו להקים תורן למדידת רוח בגובה של 80 מטר המחוזק בעשרות כבלים משלושת צידיו. מדובר באחד האזורים הרגישים בעולם מבחינת נדידת ציפורים, משום שהתורן המתוכנן צפוי היה להיבנות בסמוך מאוד ל"בריכות הפלמינגו" של אילת, המאכלסים אלפי ציפורים נודדות ובניהן כ-1000 פלמינגו, שחפים, ברווזים, אנפות וציפורי חוף שונות. משום שמירב העופות בבריכות נוהגים לעופף בלילה והיזם לא הציע אמצעים יעילים למניעת התנגשות ציפורים אלו בכבלים, ולאור ניסיון קשה עם התנגשות ציפורים בכבלי מתח באזור, התנגדנו להקמת התורן כל עוד הוא מוחזק בכבלים שמסכנים את הציפורים. התנגדותנו התקבלה במועצה האזורית חבל אילות פה אחד. היזם החליט לערער על החלטת הועדה המקומית של חבל אילות בטענה שהחלטה זו התקבלה ללא נימוקים. ועדת הערר, שהיא טריבונל שיפוטי של לשכות התכנון, דחתה את הערר של היזמים כשהיא מסתמכת על נושא הפגיעה הצפויה בציפורים כסיבה היחידה לדחיית הערר.
החלטתה של ועדת הערר למנוע מהיזמים את הקמת התורן מהווה הישג משמעותי. נציגי החברה להגנת הטבע ובהם אנשי אגף שמירת טבע, יועצי המחלקה המשפטית וצפרי מרכז הצפרות הישראלי וכן עמיתינו בארגונים נוספים שהתנגדו – סבב"ע וחברים מקיבוץ אילות התאגדנו ועמדנו מול סוללת 3 עורכי דין וכ-5 מומחים שהתכוננו היטב והופיעו לדיון והשתמשו בכל כלי אפשרי, כולל השמצות אישיות. כמו כן הצלחה זו מהווה נקודת ציון חשובה כי הנימוק של פגיעה בציפורים לבדו היה מספיק כדי למנוע הקמת תשתית. מלכתחילה, התורן למדידת הרוח הוא דרישה של הגופים המממנים את פרויקט טורבינות הרוח ואי הקמתו פוגעת בפרויקט בצורה יחסית קשה. כמובן שליזם יש אפשרויות חוקיות ואחרות כדי לנסות ולשנות את ההחלטה.
הצלחה זו מצטרפת להחלטת מליאת חברי קיבוץ אילות מהחודש שעבר, שהיו שותפים בפרויקט טורבינות הרוח והינם בעלי הקרקע, לצאת מהפרויקט הזה. החלטה זו באה לאחר עבודת שטח אינטנסיבית עם חברי הקיבוץ שכללה הרצאה בקיבוץ, מפגשים קבוצתיים, אירוע מיוחד בפארק הצפרות, יום עיון אזורי ושיחות אישיות רבות על מנת להבהיר את הפגיעה הצפויה, שלמזלנו, נמנעה.

 

קריאה נוספת ב ynet