חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

עמדת החברה להגנת הטבע בנושא יישובים חדשים בנגב

12/08/2018

בקשה של משרד השיכון והבינוי להקמת חמישה יישובים בנגב עלתה לדיונים בוועדה לנושאים תכנונים עקרוניים. זאת על אף מדיניות מנהל התכנון הקוראת להקצאת משאבים ועיבוי היישובים קיימים. כמו כן, הקמת יישובים חדשים גורמת לפגיעה בשטחים פתוחים וברצף השטח. החברה להגנת הטבע סבורה כי חיזוק הנגב היא מטרה חשובה וראויה, אך יש לעשותה על ידי עיבוי וחיזוק הישובים הקיימים. 

 

על מה מדובר?

 

בנובמבר 2015 דנה הממשלה בתכנית להקמת חמישה יישובים חדשים בנגב. זאת על אף שמדינת ישראל מתאפיינת במצוקת קרקע חמורה, הנובעת ממגבלות שטח, גידול נמרץ של האוכלוסיה ושימוש בזבזני בקרקע. כך, מתאפיין דגם הפיתוח של ישראל בריבוי יישובים המתפרשים על שטחים נרחבים, שאפשרויות הבנייה בהם אינן מתממשות. כך, נוצרת פגיעה בשטחי טבע פתוחים, וכן משאבים היכולים להיות מושקעים בבנייה ופיתוח בישובים הקיימים, מוקצים להקמת יישובים חדשים.

 

עמדת החברה להגנת הטבע

 

בהתאם למדיניות התכנון הארצית, המפורטת בתכנית המתאר הארצית לבנייה, פיתוח ושימור (תמ"א 35), החברה להגנת הטבע סבורה כי חיזוק הנגב היא מטרה חשובה וראויה, אך יש לעשותה על ידי עיבוי וחיזוק הישובים הקיימים, במקום להקים עוד ועוד יישובים חדשים. זאת לאור היתרונות הסביבתיים, הכלכליים והחברתיים, של חיזוק ועיבוי יישובים קיימים, על פני הקמת יישובים חדשים.

 

 

תמונת מצב

 

בניגוד גמור לעמדת מינהל התכנון בדיון, הוועדה לנושאים תכנונים עקרוניים (הוולנת"ע), נתנה ביום שלישי, ה-24.7.18, אור ירוק להקמת שני יישובים חדשים בנגב – דניאל וניצנית. למרות בקשתם המקורית של משרד הבינוי והשיכון לקדם הקמתם של חמישה יישובים, התנגדות החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, מינהל התכנון וגורמים נוספים, הובילה לאישור הקמת שני יישובים בלבד. בסוף הדיון, סיכמה נציגת מינהל התכנון: "יש לתת דגש לחיזוק העירוניות, ודאי במרחב הדרומי, בו יש להבטיח את חיזוקו של המטרופולין בכלל והעיר באר שבע, בפרט. הוספת היקף עצום של יחידות דיור צמודות קרקע, ביישובים קהילתיים, נוגדת תפיסה תכנונית זו".

 

 

צילום: אבנר רינות

 

מן התקשורת:

כלכליסט, שר האוצר יתמוך בוועדה להקמת יישובים שאגף תקציבים מתנגד לה >>

מאקו, חדשות 2, 5 יישובים חדשים יוקמו בנגב >>

גלובס, תפסיקו לבנות עוד ערים >>