חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מחפשים חלופה לבנייה בתמנע

החברה להגנת הטבע מובילה מהלך לאיתור חלופה למיקום המוצע לאתר מלונות בבקעת תמנע בשיתוף תושבי האיזור וארגונים נוספים

23 בינואר 2008

הוועדה המחוזית במחוז דרום אישרה את התכנית המפורטת להקמת המלון בבקעת תמנע בין גבעת ססגון להר מכרות בשטח המוגדר כ"אתר תיירות ונופש בקעת תמנע – אזור ב". השטח כולל כ-200 דונם.

תכנית זו קודמה על פי תכנית מתאר כוללת לבקעת תמנע שקיבלה תוקף בשנת 1995, ובה אושר אתר לתיירות ונופש "בבקעת תמנע" על שטח של כ-300 דונם. התכנית הגדירה את אזור תיירות ונופש המסומן בתשריט באות ב' כמוקד תיירות הכולל תכליות כמלונאות , תיירות נופש ומרפא ושרותים נלווים אליהם.

בינואר 1995 הגישה החברה להגנת הטבע התנגדות לתכנית למלונאות ובה נכתב : "פיתוח מוקד תיירותי + בית מלון גדול בשטח טבעי ויפה בין גבעת ססגון להר מכרות מסומן באות ב... פיתוח תיירותי אינטנסיבי כזה יגרום להרס האיזור המזרחי של פארק תמנע, אותו רוצים לשמר וכי יש להרחיק כל פיתוח תיירותי אינטנסיבי (בתי מלון) לשוליים המזרחיים של בקעת תמנע, ממזרח לגבעת ססגנון, או באיזור שכבר נפגע ע"י מכרות תמנע".

ועדת ההתנגדויות בפברואר 1995 שמעה את התנגדות החברה להגנת הטבע והחליטה לדחות את ההתנגדות. יחד עם זאת בסעיף המתייחס לתיירות ונופש, בהוראות התכנית, נכנסו הנחיות והוראות שהגבילו את היקף הבניה גובה המלון ואופיו. הוועדה אף החליטה כי יוקם במקום מלון אחד בלבד.

עמדת החברה להגנת הטבע כפי שעלתה בהתנגדות לתכנית המתאר לא השתנתה: מאז ועד היום גורסים בחברה להגנת הטבע כי שמירה על משאב הקרקע והנוף הפתוח - הן הסוגיות הצריכות להנחות את התכנון והפיתוח. במציאות זו השטח הפתוח הוא נכס יקר ביותר, חסר תחליף, והאתגר התכנוני הלאומי, הוא ניצול יעיל של משאב הקרקע, ריכוז עיקר הפיתוח בתוך או בצמוד לישובים תוך שמירה על רצפים של שטחים פתוחים.

עמדת החברה להגנת הטבע כי נכון היה שהפיתוח יהיה צמוד דופן כהוראות תמ"א 35  ולא ייצור מוקד פיתוח חדש בלב שטח פתוח. החברה להגנת הטבע פועלת היום ביחד עם קבוצת התושבים וארגונים נוספים למניעת הקמת המלון בבקעת ססגון ומובילה את המהלך לאיתור ולקידום חלופה למיקום המוצע, שתשמור על רצף השטח הפתוח, ערכי הטבע והנוף של "בקעת תמנע".