חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הפגנה של הטבע: הזיהום המתמשך בואדי קלט

 

 

כמאתיים איש השתתפו ב - 25.5.15 בהפגנה להצלת ואדי קלט (נחל פרת), מאתרי הטבע הפופולאריים בישראל. כבר שנים, באופן קבוע, זורמים לנחל שפכים ממתקן הטיהור הלקוי של אל בירה, הגורמים לזיהום המים, לסגירת השמורה, לביטולי טיולי תלמידים, לפגיעה בטבע ובסביבה ולסכנה למתרחצים. יוזמי ההפגנה, החברה להגנת הטבע, עמותת ירוק עכשיו ותושבי האזור, דורשים מהגורמים האחראים להפסיק את הזרמת השפכים לנחל, לפקח על תקינות מתקן הטיהור ולפעול לשיקום הנחל.

 

אך במקביל לעתירה ולהפגנה של  החברה להגנת הטבע הדיון בבית המשפט יתקיים רק בינואר 2016.  עד אז תמונת המצב העגומה והפגיעה האנושה בחי ובצומח צפויים להמשיך ללא כל הפרעה והתערבות של המדינה

 

 

צילום: דב גרינבלט


 

השפיעו וחתמו על העצומה להצלת הנחל >>

 

 

השמורה המדהימה הזו בסכנה: אנחנו עדים לזיהום מסוכן שמזהם את הנחל. מכון טיהור השפכים הנמצא בראש נחל מכמש, אינו פועל בצורה תקינה ומזהם בביוב את נחל מכמש, ואדי קלט ואת המעיינות והבריכות לאורכם. הביוב מזהם את מי השתייה, מסכן את המתרחצים, מחלחל לטבע ולאדמה ופוגע בבעלי חיים ובצמחיה. כזכור, החברה להגנת הטבע, ביחד עם עמותת ירוק עכשיו, הגישו ב - 25.2.15 עתירה לבג"צ נגד שר הביטחון, ראש המינהל האזרחי ואלוף פיקוד המרכז, בגין הפגיעה החמורה והמתמשכת בערכי הטבע והנוף שבוואדי קלט (נחל פרת) ובמטיילים, בעקבות הזרמה חוזרת ונשנית בשנים האחרונות של שפכים לנחל, ממתקן טיהור השפכים של אל בירה. "יש למצוא פתרון כולל ומקיף לבעיה, למנוע תקלות מבעוד מועד, ולא בדיעבד", נכתב בעתירה.

 

 ההזמנה להפגנה:

 

 

סיפור דרך

ואדי קלט (נחל פרת) שבמדבר יהודה, אחת משמורות הטבע היפות והמרגשות ביותר באזורנו, מושך אליו המוני מטיילים בשנה. שילוב צבעי הטורקיז-ירוק-כחול בתוך הנוף המדברי והמים הצוננים בליבו של האזור החם, מקנים לו אופי של נווה מדבר קסום. בוודאי גם אתם טיילתם בואדי קלט, השתכשכתם במעיינותיו השופעים ובבריכות שלאורכו, פגשתם בבעלי כנף ובבעלי חיים נוספים וחשתם את ההסטוריה המספרת את סיפורה מכל פינה בעזרת שרידי הארכיאולוגיה הרבים.

 

החברה להגנת הטבע דורשת

1. הפסקת הזרמת מי הביוב בנחל
2. פיקוח תקין במתקן טיהור השפכים וחובת דיווח על מפגעים

3. שיקום הנחל בדרך אקולוגית.


תכנית היום
16:30- מפגש בכיכר הגדולה בכפר אדומים ויציאה למסלול מיטיבי לכת.
17:30- מפגש במצפה אורית בכניסה לישוב אלון ויציאה למסלול קצר.
18:00- התכנסות כלל הקבוצות מעל צינורות המים בנקודה בה נחל פרת חוצה את דרך אלון (1 ק"מ מערבית לעין מבוע, חניון "יונתן הקטן"), להפגנה מרכזית.
בתוכנית ההפגנה- תחנות הסברה על הפגיעה בנחל, הפעלות לילדים, פעילויות אקולוגיות וכן נושאי דברים.
19:00- סיום והקפצה של אוטובוס לנהגים לנוער חזרה לנקודות היציאה של המסלולים.

 

בי"ס שדה עפרה: טל' 02-9975516  דוא"ל ofra@spni.org.il 

 

קראו על המאבק הקודם שלנו לשיקום הנחל >>

 

 

עדכונים תקשורתיים:

 

חדשות ערוץ 2 >>

 

 

חדשות השעה 19:00, רשת ב' >>

 

מעריב, 200 בני אדם הפגינו למען הצלת ואדי קלט: "לא לאסון אקולוגי" >>

 

וואלה, "לא לאסון אקולוגי": התושבים שנלחמים בביוב שמזהם את הנחל >>