חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

פארק מורד הקישון – ומה עם ה"אפנדיקס"?

8/11/2018
 
 

במאי 2018 אושרה בוועדה המחוזית חיפה, תכנית להקמת פארק מורד הקישון, אבן דרך משמעותית לאחר דיונים רבים שנעשו על כך במהלך השנים האחרונות. הגדה הדרומית של הפארק מאוימת על ידי מתחם עורף נמל המפרץ החדש, אשר נבנה במקביל סביב הקישון. גדה זו כוללת ערכי טבע יקרים כמו "האפנדיקס" – שריד לתוואי הקדום של הנחל ומה שנשאר בישראל ממלחות החוף -בית גידול למינים נדירים. אנו פועלים כדי לשמור על הגדה הדרומית של הפארק.

 

 

פארק מורד הקישון. צילום: עמרי שפר

 

על הפארק ואיך מגיעים אליו

 

פארק מורד הקישון מתוכנן להשתרע על שטח גדול של כ-500 דונם. כיום פותח בו חלק קטן של 16 דונם, שיש בו מדשאות ומזרקה קטנה בכניסה. אפשר לטייל לאורך הנחל, לצפות בעופות מים ובעלי חיים וצמחייה, לעיתים גם בסירות משוטים של מועדון החתירה. אפשר לטפס לתצפית על כל שטח הנמל והמפרץ. 

הפארק נמצא בסמוך למעגן הדיג שביט,מעגנה קטנה של יאכטות וסירות דייג. כדי להגיע כותבים בווייז "מעגן הדיג שביט", אומרים לשומר בשער שבאתם לטייל בפארק הקישון והוא פותח את המחסום. עוברים את המחסום, פונים מיד שמאלה, עד לצומת T בה פונים ימינה וממשיכים עם דרך עפר (עוקפים למעשה את המעגנה) ומגיעים אל הכניסה לפארק.

 

ייחודו של הקישון

נחל הקישון הוא מהחשובים והארוכים שבנחלי ישראל, וחלק ניכר מאפיקו זורם כנחל איתן. ראשיתו  למרגלות השומרון  והגלבוע, ומורדו, שהיה בעבר דלתה מפוארת, המתוארת בכתביהם של נוסעים בארץ ישראל לפני 150 שנה ויותר, בשפך הנחל המוכר לנו היום במפרץ חיפה. ערכי הטבע יוצאי הדופן של מורד הקישון וחיבורו עם הים הם ייחודיים ברמה הארצית, ומשמשים מקור לזהות וגאווה מקומית ובעלי חשיבות אדירה לשימור: גדות נחל הקישון הרחבות, נופי הנהר המיוצגים באזור "הלגונה", וה"אפנדיקס" - חלק מהתוואי הקדום של הנחל, המייצג שריד אחרון שנותר שם לנוף ייחודי של לגונות רדודות, המוצפות לסירוגין בתהליכי הגאות והשפל הימיים. זהו גם משאר אחרון שנותר למלחות החוף הנכחדות.

 הקמת הפארק

הנחל סבל בעבר מזיהומים והפרות כבדים (יובליו סעדיה וגדורה עדיין סובלים) ומדינת ישראל, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז קישון ורשות נחל הקישון, השקיעה ועודנה משקיעה סכומים עצומים, המגיעים למאות מיליוני שקלים, בשיקומו ובהוצאה וטיפול בבוצה המזוהמת מקרקעיתו.

בדצמבר 2017 הגישה רשות נחל הקישון תכנית מפורטת להקמתו של פארק מורד הקישון, אבן דרך משמעותית לאחר דיונים רבים במהלך השנים האחרונות, ובשעה טובה, התכנית אושרה במאי 2018, על ידי ועדת המשנה להתנגדויות, מחוז חיפה  .

 הגדה הדרומית תחת איום                                                   

בעוד שאנחנו מברכים על הקמת הפארק, אנו סבורים כי בתכנית הפארק שאושרה, טרם התקבלה התייחסות מספקת ל"אפנדיקס" שבשפך הנחל. הגדה הדרומית, הממוקמת בסמוך ל"אפנדיקס", היא צרה מאוד וברובה תפוסה על ידי חלק ממתחם העורף היבשתי של נמל המפרץ, אשר מכסה שטחים נרחבים ועוטף את הקישון מכל עבריו. המרחק בין גדר המתחם לבין גדת הנחל, העומד על כ-25 מטר לכל היותר, אינו מכבד את מרחב הנחל והפארק ואינו עומד בשום קנה מידה סביר לתכנון במרחב נחל איתן כה חשוב.

 בפברואר 2018 הגשנו לוועדה המחוזית חיפה התנגדות, בה בירכנו על הגשתה של התכנית והסדרתו הסטטוטורית של הפארק. יחד עם זאת הארנו מספר נקודות הדורשות לטעמנו דיוק מבחינת מידת ההגנה המוצעת לערכי הטבע בפארק, בהתחשב בכך שמדובר בריאה ירוקה ופנינת טבע ומרחב פתוח בלב מפרץ חיפה המתועש.

 

ב-3 במאי 2018 קיבלה הוועדה המחוזית חיפה החלטה לאשר את תכנית הפארק למרות לחצים כבדים שהופעלו על ידי חברת נמלי ישראל. חלק ניכר בהנחיות הסביבתיות שביקשנו יוטמעו בתכנית הפארק.   

 

נמשיך לפעול להקמת הפארק במהרה והרחבת הגדה הדרומית

ב-26 ביולי 2018 הצלחנו לשכנע את ועדת התכנון הארצית לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע), במסגרת דיון על תכנית ארצית הכוללת גם את שטחי הפארק (תמ"א 13/ב/1), לקבוע כי ניתן יהיה להרחיב את הפארק בעתיד ב-20% משטחו, וזאת בסמכות הוועדה המחוזית (ולא בסמכות המועצה הארצית כפי שרצו חנ"י). בנוסף הצלחנו להגן על גודל מינימלי לפארק שנקבע בהחלטה קודמת: 586 דונם – לא פחות מכך. מדובר בהישג חשוב שיאפשר לנו להמשיך ללחוץ על מוסדות התכנון והרשויות לפעול להרחבת גדת הקישון הדרומית הטבעית שבסמוך לאפנדיקס, ולשקמה.

במהלך חודש אוגוסט 2018 הגישה חברת נמלי ישראל ערר למועצה הארצית לתכנון ובנייה כנגד אישור התכנית להקמת הפארק. החברה להגנת הטבע הגישה את תשובתה לערר ב-2.10.18 , בה נימקנו מדוע אין כל יסוד מאחורי הטענות של חנ"י בכתב הערר. הדיון בנושא צפוי להתקיים ב-20.12.18.

 

 

כתבות נוספות