חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סופית: אושרה הקמת פארק הקישון

25/09/2019
 

חדשות נפלאות מפארק הקישון: עם דחיית הערר שהגישה חברת נמלי ישראל נגד התוכנית להקמת פארק הקישון אותה קידמנו בשנים האחרונות, נסללה הדרך להקמתו של פארק מטרופוליני שיסייע לשקם את בתי הגידול במקום לצד יצירת מרחב נופש לתושבים.

בכך באו לסיומן שנים של עבודה ציבורית שלנו, מעקב אחר תכניות השונות, ועידוד לאשר אותן.... תודה לכל מי שתמך!

 

פארק מורד הקישון. צילום: עמרי שפר

 


פארק הקישון: על מה מדובר? 
פארק מורד הקישון מתוכנן להשתרע על שטח גדול של כ-500 דונם. כיום פותח בו חלק קטן של 16 דונם, שיש בו מדשאות ומזרקה קטנה בכניסה. אפשר לטייל לאורך הנחל, לצפות בעופות מים, בעלי חיים וצמחייה, לעיתים גם בסירות משוטים של מועדון החתירה. אפשר לטפס לתצפית על כל שטח הנמל והמפרץ.
הפארק נמצא בסמוך למעגן הדיג שביט, מעגנה קטנה של יאכטות וסירות דייג. כדי להגיע כותבים בווייז "מעגן הדיג שביט", אומרים לשומר בשער שבאתם לטייל בפארק הקישון והוא פותח את המחסום. עוברים את המחסום, פונים מיד שמאלה, עד לצומת T בה פונים ימינה וממשיכים עם דרך עפר (עוקפים למעשה את המעגנה) ומגיעים אל הכניסה לפארק.

 

הלגונה והאפנדיקס של הנחל - חשיבות אדירה לשימור
נחל הקישון הוא מהחשובים והארוכים שבנחלי ישראל, וחלק ניכר מאפיקו זורם כנחל איתן. ראשיתו למרגלות השומרון והגלבוע, ומורדו, שהיה בעבר דלתא מפוארת, המתוארת בכתביהם של נוסעים בארץ ישראל לפני 150 שנה ויותר, בשפך הנחל המוכר לנו היום במפרץ חיפה. ערכי הטבע יוצאי הדופן של מורד הקישון וחיבורו עם הים הם ייחודיים ברמה הארצית, משמשים מקור לזהות וגאווה מקומית ובעלי חשיבות אדירה לשימור: גדות נחל הקישון הרחבות, נופי הנהר המיוצגים באזור "הלגונה", וה"אפנדיקס" - חלק מהתוואי הקדום של הנחל, המייצג שריד אחרון שנותר שם לנוף ייחודי של לגונות רדודות, המוצפות לסירוגין בתהליכי הגאות והשפל הימיים. זהו גם משאר אחרון שנותר למלחות החוף הנכחדות.


הקמת הפארק

הנחל סבל בעבר מזיהומים והפרות כבדים (יובליו סעדיה וגדורה עדיין סובלים) ומדינת ישראל, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז קישון ורשות נחל הקישון, השקיעה ועודנה משקיעה סכומים עצומים, המגיעים למאות מיליוני שקלים, בשיקומו ובהוצאה וטיפול בבוצה המזוהמת מקרקעיתו. התוכנית להקמת הפארק אושרה במאי 2018, אך ערר שהגישה חברת נמלי ישראל עיכב את הקמתו. לטענת חברת הנמלים, לא הוקצו לה שטחי אחסון חלופיים.
אנחנו הצטרפנו לעמדה שיש לדחות את הערר בטענה: "מורד הקישון מהווה ייצוג ייחודי לבית גידול נכחד, לפנינת טבע עשירה בחי ובצומח ובמינים נדירים. הנחל וסביבתו הם מרחב טבעי פתוח אחרון בלב המפרץ המתועש. הנחל סבל בעבר מזיהומים קשים, ומדינת ישראל השקיעה ועודנה משקיעה סכומים עצומים בשיקומו ובהוצאת הבוצה המזוהמת ממנו. ערכי הטבע והנוף יוצא הדופן של מורד הקישון ושל חיבורו לים הם ייחודיים ובעלי חשיבות לשימור. מטרת תוכנית הפארק היא לא רק להבטיח את מימושם של ערכים אלה, אלא גם לממש את הנאת הציבור מהמשאב הייחודי הזה".
לשמחתנו הערר נדחה, וב-24.9.19 חתם יו"ר הועדה המחוזית על מתן תוקף לתכנית, ובכך בא לסיומו הפרק התכנוני שלה. אנחנו מברכים את תושבי חיפה והסביבה ומצפים מרשות נחל הקישון ועיריית חיפה לפעול להקמתו של הפארק, לשיקום בתי הגידול החשובים שבו ולטיפוח מרחב הנופש שלצידו.


 

 

 

 

 

 

 

 

כתבות נוספות