חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פארק מורד הקישון –שומרים על הגדה הדרומית

28/01/2019
 

 

חדשות טובות בעקבות פעילות שלנו להרחבת הגדה הדרומית של הפארק, הממוקמת בסמוך לשפך הנחל: הוועדה המחוזית קבעה כי חלק משטח האחסון בנמל הקרוב לנחל, יהיה שטח פתוח עם מעבר חופשי לציבור הרחב. המשמעות: הגדה הדרומית של הפארק תורחב פי שתיים, מ-25 ל-50 מטרים.  נמשיך לפעול על מנת שהתכנית תיושם.   

 

 

פארק מורד הקישון. צילום: עמרי שפר

 

פארק הקישון: על מה מדובר? 

 

פארק מורד הקישון מתוכנן להשתרע על שטח גדול של כ-500 דונם. כיום פותח בו חלק קטן של 16 דונם, שיש בו מדשאות ומזרקה קטנה בכניסה. אפשר לטייל לאורך הנחל, לצפות בעופות מים ובעלי חיים וצמחייה, לעיתים גם בסירות משוטים של מועדון החתירה. אפשר לטפס לתצפית על כל שטח הנמל והמפרץ. 

הפארק נמצא בסמוך למעגן הדיג שביט,מעגנה קטנה של יאכטות וסירות דייג. כדי להגיע כותבים בווייז "מעגן הדיג שביט", אומרים לשומר בשער שבאתם לטייל בפארק הקישון והוא פותח את המחסום. עוברים את המחסום, פונים מיד שמאלה, עד לצומת T בה פונים ימינה וממשיכים עם דרך עפר (עוקפים למעשה את המעגנה) ומגיעים אל הכניסה לפארק.

 

הלגונה והאפנדיקס של הנחל - חשיבות אדירה לשימור

נחל הקישון הוא מהחשובים והארוכים שבנחלי ישראל, וחלק ניכר מאפיקו זורם כנחל איתן. ראשיתו  למרגלות השומרון  והגלבוע, ומורדו, שהיה בעבר דלתה מפוארת, המתוארת בכתביהם של נוסעים בארץ ישראל לפני 150 שנה ויותר, בשפך הנחל המוכר לנו היום במפרץ חיפה. ערכי הטבע יוצאי הדופן של מורד הקישון וחיבורו עם הים הם ייחודיים ברמה הארצית, ומשמשים מקור לזהות וגאווה מקומית ובעלי חשיבות אדירה לשימור: גדות נחל הקישון הרחבות, נופי הנהר המיוצגים באזור "הלגונה", וה"אפנדיקס" - חלק מהתוואי הקדום של הנחל, המייצג שריד אחרון שנותר שם לנוף ייחודי של לגונות רדודות, המוצפות לסירוגין בתהליכי הגאות והשפל הימיים. זהו גם משאר אחרון שנותר למלחות החוף הנכחדות.

 הקמת הפארק

הנחל סבל בעבר מזיהומים והפרות כבדים (יובליו סעדיה וגדורה עדיין סובלים) ומדינת ישראל, בהובלת המשרד להגנת הסביבה, רשות ניקוז קישון ורשות נחל הקישון, השקיעה ועודנה משקיעה סכומים עצומים, המגיעים למאות מיליוני שקלים, בשיקומו ובהוצאה וטיפול בבוצה המזוהמת מקרקעיתו.

בדצמבר 2017 הגישה רשות נחל הקישון תכנית מפורטת להקמתו של פארק מורד הקישון, אבן דרך משמעותית לאחר דיונים רבים במהלך השנים האחרונות, ובשעה טובה, התכנית אושרה במאי 2018, על ידי ועדת המשנה להתנגדויות, מחוז חיפה  .

 פעילותנו להרחבת הגדה הדרומית                                                    

בעוד שבירכנו על הקמת הפארק, סברנו כי בתכנית הפארק שאושרה, טרם התקבלה התייחסות מספקת ל"אפנדיקס" שבשפך הנחל. הגדה הדרומית, הממוקמת בסמוך ל"אפנדיקס", היא צרה מאוד וברובה תפוסה על ידי חלק ממתחם העורף היבשתי של נמל המפרץ, אשר מכסה שטחים נרחבים ועוטף את הקישון מכל עבריו. המרחק בין גדר המתחם לבין גדת הנחל, העומד על כ-25 מטר לכל היותר, אינו מכבד את מרחב הנחל והפארק ואינו עומד בשום קנה מידה סביר לתכנון במרחב נחל איתן כה חשוב.

 בפברואר 2018 הגשנו לוועדה המחוזית חיפה התנגדות, בה הארנו מספר נקודות הדורשות לטעמנו דיוק מבחינת מידת ההגנה המוצעת לערכי הטבע בפארק, בהתחשב בכך שמדובר בריאה ירוקה ופנינת טבע ומרחב פתוח בלב מפרץ חיפה המתועש.

 

בדיון שנערך ב-7 בינואר 2019 קבעה הוועדה המחוזית כי חלק משטח האחסון בנמל (עורף הנמל), האזור הקרוב ביותר לנחל, יהיה שטח פתוח, עם מעבר חופשי לציבור הרחב, כך שבפועל תיוותר גדה דרומית שרוחבה הוא 50 מטרים: 25 מטרים מרוחב הגדה כלולים בתחום הפארק, ו-25 מטרים נוספים כלולים בשטח השייך לנמל המפרץ, אך יישמרו ללא בינוי.  אנו נמשיך לעקוב כדי לוודא שהתכנית תיושם.

 נמשיך לפעול להקמת הפארק במהרה והרחבת הגדה הדרומית!

כתבות נוספות