חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

החברה להגנת הטבע אירחה מנהלי ארגוני חינוך מהאיחוד האירופי

11/11/2015

החברה להגנת הטבע אירחה בבית ספר שדה עין גדי מנהלי ארגוני חינוך מהאיחוד האירופי. נעמה שלם, מורה חיילת בבית ספר שדה, סיפרה להם על פועלה הרב של החברה, על השירות ההתנדבותי, על החיים בבית ספר שדה, על החינוך של צעירים לידיעת הארץ ואהבתה ועל הפעילויות האקטיביות בשמירת טבע וסביבה, יחד עם הציבור.

 

 

"שמי נעמה שלם, מורה חיילת בבית ספר שדה עין גדי מזה כשנה. ברביעי האחרון נפגשתי עם קבוצת מנהלי ארגונים חינוך מהאיחוד האירופי להם הסברתי על השירות ההתנדבותי בחברה להגנת הטבע, על החיים בבית ספר שדה, המפגש עם הנוער, ועיסוקינו בשמירת טבע. מדי שנה מגיעים לבתי ספר שדה נערים ונערות בגילאי 18-20 כדי לתרום במשך שנה או שנתיים לחברה, לסביבה, למדינה... במהלך תקופה זו עוסקים בפעילויות אקטיביות של שמירת טבע, ובעיקר בחינוך של צעירים לידיעת הארץ ואהבתה מתוך אמונה שזה המפתח לכך שיהיו אכפתים לסביבה ואף ירצו לפעול למענה.


מה שמייחד את מדריכי בתי ספר שדה זה שאנחנו חיים פה. אנחנו מכירים את המקום הזה לאורה של השמש, ולאורו של הירח, בקיץ ב - 50 מעלות, ובחורף בעת שטפונות. החוויות האלו קושרות אותנו למקום הזה והופכות אותו לבית עבורנו. החיבור שלנו לשטח הוא זה שמאפשר לנו לחבר את החניכים למקום הזה, לשתף אותם בפליאה שלנו מהמקום ובאהבתנו אליו. אנחנו עובדים עם ילדים החל מגילאי גן, דרך ילדי בית ספר יסודי, חטיבת ביניים, ובעיקר חטיבה עליונה. כמו כן אנו מדריכים חיילים, משפחות ותיירים. את בני הנוער אנו לוקחים למסעות של יומיים ועד חמישה, בהם הם לנים בשטח. הם נפרדים מהפלאפונים, ויוצאים משטח הנוחות שלהם. הם עוברים התמודדות עם חום, קושי פיזי, לינה בשקי שינה. כשהם נקיים מהסחות דעת חיצוניות- הם פנויים להתבונן, ללמוד, ולהסתקרן. הם מתחילים להיות מודעים לסביבה, וגם אחד לשני. הסיטואציה הייחודית הנוצרת בעת הטיול מקנה לנו את האפשרות לדבר איתם, בלי ציניות ובלי מסכות, ולגעת בנושאים מהותיים של טבע וחברה.


לעיתים הקירבה בין גילנו לגיל המודרכים מהווה מכשול, שכן הם מרגישים שאין לנו סמכות עליהם, אולם היתרונות עולים על החסרונות. זה מאפשר לנו לדבר איתם בגובה העיניים, ולהוות עבורם מודל לחיקוי. זה מנגיש להם את הטבע. אנו שותפים לקשיים שלהם וחווים אותם איתם. אנו מראים להם איך גם אנחנו, בתור צעירים מסוגלים להשפיע, ומסבירים להם מדוע חשוב שנעשה זאת. לפעמים זה בפעולות קטנות- להרים זבל במהלך המסלול, ולפעמים זה בדברים גדולים יותר, כמו מחאת הבולענים.


הכי חשוב לנו שהם יהנו. רק מתוך חוויה חיובית יצמח רצונם להכיר את הטבע, לטייל, ולשמור על אוצרותיו. במהלך המסעות הללו חניכים עוברים תהליכים משמעותיים. אני יכולה להעיד על עצמי שבהיותי ביסודי השתתפתי במחנות של החברה, וערכים שחלחלו בי אז הם שהביאו אותי להתנדב בגוף הזה כעת.

 


מלבד החינוך אנו עוסקים גם בשמירת טבע פעילה. אנחנו מסייעים בביצוע מחקרים הנעשים באיזור, עוזרים בתחזוק השמורה ושיפוצה (למשל לאחר שיטפונות), לוקחים חלק במאבקים ציבוריים- כמו למשל סוגיית הבולענים על כביש 90 ובניית הכביש העוקף שעובר דרך השמורה ומסכן בעלי חיים. בנוסף יש לנו פרויקטים כמו שיקום נחל בוקק, ועקירת מינים פולשים, בהם אנו משתפים את הקהילה, אנחנו משתתפים בחפירות ארכיאולוגיות ועוד. כמו כן, בית ספר שדה מוציא עיתון ובו עדכונים בנושאי שמירת טבע, חדשות מהשמורה, תצפיות, ועוד. עיתון זה זמין באתר החברה ומאפשר לאנשים להתעדכן ולהיות מעורים בנעשה באיזור.


במפגש דיברנו גם על האיזון בין שימור ופיתוח, ועל האמביוולנטיות שבסוגיות שמירת טבע. למשל המפעלים של ים המלח שהם מקור פרנסה לרבים מתושבי הנגב, ויחד עם זאת גורם משמעותי ליבוש ים המלח. הקיום האנושי לצד הטבע מיצר אין-סוף אתגרים, ומטרתנו לאזן וללמוד כיצד לחיות באופן בר קימא. כיצד לנצל את הקידמה והטכנולוגיה כדי לשמר ולהגן על הטבע ומשאביו, לטובתנו ולמעננו.


לכן אני חושבת שבשביל להיות במקום הזה צריך לאהוב שני דברים- טבע, ואדם. המטרה היא להנגיש את הטבע ולשמור עליו כדי שאנחנו נוכל להינות ממנו. שמחתי על ההזדמנות להעביר את המסר הזה לתיירים מכיוון שאני חושבת שהאיזון הזה בין טבע לאדם רלוונטי לכל מקום באשר הוא, וחוץ מזה, תמיד משמח לספר על מקום שקרוב ללב ולראות אחרים נהנים ממנו איתך ביחד".

 

צילום: איה תגר