חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

החברה להגנת הטבע בחדרה ממשיכה לפעול ממשכנה החדש: בית קוטלר המשוחזר

22/05/2013

למעלה עשרים שנה אחרי שהוכרז כבית לשימור נחנך בחדרה "בית קוטלר" המשוחזר והפך למשכנה של החברה להגנת הטבע בחדרה.

תולדות בית קוטלר
"בית קוטלר", בית פועלים פשוט של משפחת קוטלר, בני העלייה הראשונה, מבטא את אחד מהערכים הלאומיים של העלייה זו, הקשור בהקמתה של חדרה. ראשוני חדרה, אנשי תנועת חובבי ציון, התיישבו בחאן בחדרה בחודש שבט תרנ"א (שנת 1891). במשך חמש שנים עשתה תנועת חובבי ציון מאמצים כבירים לקבל רישיונות מהשלטונות העות'מנים לבניית בתים ע"י מתיישבי המושבה הצעירה. בשנת 1896 השיג הד"ר הלל יפה, בהיותו יו"ר תנועת חובבי ציון בארץ ישראל, את הרישיונות המיוחלים, ומיד החלו אנשי המושבה, תושבי החאן, בבניית בתי המגורים. החאן נותר כמקום מגוריהם של הפועלים, שהגיעו למושבה, ושל מתיישבים חדשים אחרים.
הבית ההיסטורי היה ביתם של משה ולאה קוטלר, אנשי אגודת ווילנא, מראשוני החאן בחדרה. הבית נבנה בקצה הדרומי של המושבה, מול ביתו של ישראל (לוליק) פיינברג. היה זה בית צנוע, בן שני חדרים בלבד, כיאה למשפחה שלא הייתה משפחה אמידה.

 
צילום: החברה להגנת הטבע

 


ראש עיריית חדרה ומנכ"ל החברה להגנת הטבע חונכים את בית קוטלר המחודש

הבית נבנה מאבני כורכר, קירותיו רחבים מאד, השומרים על טמפרטורת הבית בקיץ ובחורף. לבית גג רעפים, שיובאו מצרפת, יש לו גמלון קישוטי מעוטר, מרצפות מצוירות "בטעם של פעם", ותריסי עץ מגובים ב"מענטשעלעך". לימים נוסף לבית חצי חדר ששימש כמטבחון ושירותים, וחדר נוסף בנוי מעץ. הבית ניצב עד יום תחילת השיפוץ (פרט לגג שהתמוטט בעקבות הגשמים) בצורתו המקורית. מספרים כי משפחת קוטלר לא התגוררה בבית מעולם. בני המשפחה נהגו להשכיר אותו למשפחות שהצטרפו לחדרה ונזקקו למגורים זמניים בראשית דרכם במושבה. בשנת 1911 התגוררו בבית, ובאוהלים בחצר סביבו, חברי קומונת "השומר", שנשכרו להחליף את השומרים הערבים בעיר. בשנת 1921 התגוררו בבית קוטלר טובה וניסן רוטמן ובנם. במאי 1921 הגיעו מכיוון טול כרם, והכפרים בסביבה אלפי פורעים ערבים, ותקפו את חדרה. בית קוטלר שהיה הבית הדרומי ביותר במושבה נבזז. בשנת 1926, לאחר שמשה קוטלר נפטר, העבירה לאה קוטלר את הזכויות על הבית והמגרש הסמוך לו, לבנם היחיד חיים יצחק קוטלר.

בסוף שנות ה- 80 של המאה הקודמת נערך בחדרה סקר מבנים הראויים לשימור, ובית קוטלר נכלל ביניהם. אלא, שלעיריית חדרה לא היו האמצעים למימון השיפוץ. בתחילת שנות ה-90 אנשי החברה להגנת הטבע בחדרה פנו לראש העיר בבקשה להעביר את הבית לרשות החברה להגנת הטבע כדי שישמש לפעילות בעיר, והתחייבו בפני ראש העיר כי יגייסו את הכספים לשיפוץ הבית. כך, בשיתוף פעולה בין החברה להגנת הטבע, עריית חדרה, הקרן לפיתוח חדרה והמועצה לשימור אתרים יצא לדרך פרויקט שיפוץ המבנה.
המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, קיבלה על עצמה לשקם את המבנה ולדאוג ליתרת המימון הדרוש לשיפוץ המבנה. שיפוץ הבית נעשה ממש ברגע האחרון, מאחר שללא עבודות השיפוץ הללו היה הבית מתמוטט. המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שיפצה את בית קוטלר ברוח בתי העלייה הראשונה, כדי שיתאים לשימוש סניף החברה להגנת הטבע. השיפוץ כלל את חיזוק המבנה, בנייה מחדש של הגג שהתמוטט, שמירה על הרוח האדריכלית של המבנה המקורי, לרבות קירות הכורכר, תריסי העץ ומרצפות מעוטרות. כיום בית קוטלר שייך לחברה להגנת הטבע ופעילות הסניף הועתקה אליו . בימים אלו שוקדת החלה"ט על פיתוח והרחבת הפעילות על מנת להופך את המקום למרכז שוקק של פעילות חינוכית ותרבותית של סניף חדרה והשרון הצפוני.

  צפו בנינה רודין, מנהלת מוזיאון החאן בחדרה, מסבירה על בית משפחת קוטלר  

סיפורו של סניף
סניף חדרה נולד בשנת 1965, כשפנו שה"ה בלפור, שושנה חפר, שושנה ויסבורד ופנחס הנגבי אל החברה להגנת הטבע, בבקשה להקים סניף של החברה להגנת הטבע בחדרה. בעקבות הפניה הזו, הגיע לחדרה מר אמוץ זהבי, ממייסדי החברה להגנת הטבע, וסוכם על דרכי עבודה. ארגון פעילות הסניף נעשתה מבתי המתנדבים, והרצאות התקיימו בבית יד לבנים בחדרה.
בשנת 1969 מונתה הגב' לאה גרונדמן לרכז את הסניף ועשתה כן בהתנדבות במשך 16 שנים. בשנים אלו עסק הסניף בסוגיות של שמירת טבע וסביבה כדוגמאת מניעת הנזק בהקמת תחנת הכוח בחדרה ובהכנת רשימה של בתי ראשונים שמומלץ להכריז עליהם כבתים לשימור. בנוסף ערך טיולים בכל רחבי הארץ, לרבות טיולים לחצי האי סיני, שהיה אז בשליטת ישראל.
הסניף המשיך לפעול על ידי מתנדבים, והחל משנת 1999 מרכזת את הפעילות הגברת עדה הוידה. הסניף מנוהל ע"י ועד בן תשעה חברים, בראשו עומד יו"ר הועד יואב לביא. בשנים האחרונות פועלים כ- 15 מתנדבים העוסקים בארגון טיולים ברחבי הארץ, סיורים באזור, פעילות חינוכית ופעילות שמירת הטבע לכ- 2000 משתתפים בשנה.
 

 
   
מפעילותיו של הסניף:
טיולים מגוונים ברחבי הארץ: הטיולים נמצאים תחת פיקוח התאום הביטחוני של משרד החינוך, והמטיילים מבוטחים בביטוח תאונות.
חוגי טבע לילדים: הפעלת הילדים בסביבה הקרובה ומפגש עם ערכי טבע שונים. וכן קבוצת טיולים עם מדריך קבוע. בטיולים מדגישים בפני הילדים את חשיבות שמירת הטבע ואיכות הסביבה, תוך כדי הכרות עם נופי הארץ.
סיורים ללא תשלום או בתשלום סמלי לאתרי טבע בקרבת חדרה במסגרת התכנית "הכר את סביבתך הקרובה".
פעילות שמירת טבע וסביבה: הסניף פועל בסוגיות סביבתיות באזורו
פארק השרון: מטרה עיקרית בפעילותו לגרום להכרזת פארק השרון, המהווה ריאה ירוקה בעלת מגוון ערכי טבע (יער, שטחים פתוחים מדושאים ופורחים, חולות, ביצה, רכס כורכר וחוף ים), לגן לאומי. במסגרת זו עורך הסניף מזה כעשר שנים סיורים ללא תשלום על-ידי מדריכיו המתנדבים ברחבי פארק השרון. בסיורים אלו מוצג הפארק בפני הקהל הישראלי, מוסבר על בעיות פיתוח העלולות לפגום בשלמות הפארק, ומודגשת השמירה על הניקיון בשטחי הפארק ובשטחים הפתוחים בכלל. פעילות זו מתקיימת במשך חודשיים ונחשפים לה אלפי אנשים מידי שנה .
שמירה על חוף הים מפני בניה לא חוקית, גניבת חול וכן ההתנגדות לבניית קומות נוספות למלון כפר הים הסמוך לחוף הים.
הסניף השתתף בעבר במאבקים להצלת נחל חדרה וחיוב המזהמים לנקות את הנחל.
הסניף הציג התנגדויות לוועדות לתכנון ובנייה, ואף הצגנו את עמדתנו בפני וועדת הפנים של הכנסת, נגד סלילת כביש מס' 9 האמור לחבר את כביש מספר 4 עם כביש מספר 2 ויחצה בכך את פארק השרון.
אנשי הסניף מתריעים על מפגעי לכלוך ופסולת בשטחים הפתוחים.
הסניף מקיים הרצאות וימי עיון בנושאי שמירת טבע.


צילום: מוזיאון החאן לתולדות חדרה


לפני כשנה וחצי התחיל בעיר פרויקט חינוכי במימון העירייה יחד עם עמותת ערי חינוך במסגרתו אנו פועלים בכל בתי הספר היסודיים בפעילויות חינוכיות להטמעת הפרדת פסולת ושימוש מושכל במשאבים. כמו כן מתקיימת פעילות חינוכית להכרות, לימוד ושימור בריכות החורף הטבעיות והייחודיות של העיר שהפכו לנדירות במדינת ישראל; פעילות גיבוש לכיתות ז' להכרות עם סוגיית השטחים הפתוחים המתקיימת ביער חדרה; פעילות לכיתות א' העוסקת בבית גידול ובשייכות של התלמידים לבית ולעיר, וכן תכנית חוף מעשה במחשבה תחילה, העוסקת בהכרות עם סביבת החוף וחשיבות בשמירה על חוף הים. פרויקטים אלו מונחים ומלווים מקצועית על ידי אגף החינוך ואגף שמירת טבע ונוטלים בו רכזים מקצועיים ומדריכים מביס"ש מעגן מיכאל.
השנה נחשפו לפעילות זאת כ- 2000 תלמידים באופן ישיר מערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית כולה, תלמידים ומורים כולל בתי- ספר גנים ומתנ"סים נחשפו ולקחו חלק בתוכנית הפרדת הפסולת בעיר. התקיימו השתלמויות למורים, אנשי מקצוע רלוונטים ברשות ועוד... בימים אלו שוקדים בסניף החברה להגנת הטבע בחדרה על הרחבת הפעילות של החינוך הסביבתי במסגרת תוכניות ילדים מובילים שינוי לשנת הלימודים הבאה.