חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

גגות ירוקים בלב העיר: אם תרצו אין זו אגדה

7/10/2013

צילם והשתתף בהכנת הכתבה: אביב אלחסיד

 

מי חשב לעצמו שנגיע ליום בו המדשאות שלנו יצמחו על גגות הבתים?...העולם מתפתח, ואיתו האדם שממשיך לנהור למרכזי הערים, שמתמלאות בבטון שמצמצם את השטחים הפתוחים והירוקים, מרכיב אקולוגי הכרחי לשימור הסביבה העירונית כמערכת בת קימה. 

 

הסביבה העירונית אינה נתפסת בדרך כלל כמקום טבעי לגידול תוצרת חקלאית כמו פירות וירקות, אבל בשנים האחרונות צצות יותר ויותר יוזמות שמאפשרות לעשות זאת. במרחבים עירוניים צפופים, בארץ ובעולם, האפשרות ליצור מקום לחקלאות עירונית היא משימה קשה. גגות בעיר בישראל ובעולם בכלל הם שטחים לא מנוצלים.
החייאת הגגות לשם גידולים חקלאיים היא בבחינת החזר חוב של קרקע שנוצלה לבנייה. בעולם כבר זיהו את הפוטנציאל שבשימוש בגגות מבני מסחר ותעשייה למטרת גידול ירקות. חנויות מזון אורגני, מסעדות, מלונות ובתי חולים, נהנים מאספקת מזון טרייה עם החזר השקעה בתוך 3 שנים. לגינה על הגג יתרונות רבים:
• יתרון סביבתי - בידוד טרמי וצינון הגגות –חיסכון באנרגיה ובמיזוג ושיפור איכות האוויר והאקלים הסביבתי | גידול מקומי מפחית את הצורך בשינוע מזון ולכן משפיע על צמצום ניצול משאבים.
• יתרון אסתטי - בזכות הצבע הירוק, שמחליף את הגגות האפורים.
• יתרון חברתי – מקום מפגש קהילתי.

 

עמיר בלבן, רכז תחום הטבע העירוני של החברה להגנת הטבע מספר:" הבנו שבאמצעות הגגות ניתן לייצר ' עיר מקיימת', שנותנת לבני האדם את כל מה שהם צריכים. הגינה הירוקה שבגג מספקת איים ירוקים של טבע עשיר וקל לתחזוקה".

במרכז לחקר ציפורי ירושלים, עליו עמיר מופקד ב"כובעו" השני בחברה, מתקיים לו בשקט, אבל בעקביות, גג ירוק מזה חמש שנים:" יש התאמה מלאה בין מחזור החיים של הגג לבין מחזור החיים שבטבע. הדגש שאנו שמים הוא על המגוון הביולוגי, ופחות על 'המופע' הבוטני".

איך זה התחיל?

" לפני חמש שנים כל מה שהיה לנו פה זו אדמה חשופה. בחורף 2009 הגג החל לנבוט, ואיתו ראינו עלייה מדהימה בהופעת יצורים חיים: מחרקים קטנים ועכבישים עם קורי תעופה, וכשמערכת הצומח התבססה הגג התמלא בדבורים יחידאיות, זבובים עם חדק ארוך, מגוון נרחב של פרפרים, ציפורים ואפילו לטאות זריזות".

אז אם כך הגג הוא לא עבור, בני האדם?

" לא. המבנה שלנו בתחנה יושב על מפלס הקרקע, מי שיגיע משם יחשוב שמדובר בעוד טרסה ומי שיגיע מכיוון המרכז יבין שמדובר במפלס הגג״.

אם כבר גג, אז שיהיה שלנו...
לאחרונה כמה עובדים של החברה להגנת הטבע החליטו לנסות ולהפוך את גג בניין החברה לגג ירוק:
החבר'ה נפגשו לשעה קלה של למידה ועשייה בנושא גינון ורטיקלי על גגות.
בשיחה עלה נושא משבר האדמה הפוריה וחשיבות הגינון בשיטות שונות שאינן מחייבות שימוש בשטח אדמה, כחלק מחקלאות עירונית מקיימת.

על גג בניין החברה להגנת הטבע הרכבנו כיסי שתילה עשויים משלטי פרסומת מ"שמשוניות" בשימוש חוזר שהוכנו במפעל בו מועסקים אנשים עם צרכים מיוחדים. קישטנו דליים גדולים ומשומשים של טחינה שהפכו בן רגע לעציץ אוטומטי (עציץ שבתוכו בנויה מערכת השקיה המצמצמת את איבוד המים ומספקת לצמח בדיוק את כמות המים הנחוצה לו).

עובדי החברה הופכים גג אפור לירוק

בדליים ובכיסים שתלנו צמחי תבלין ומאכל שישמשו את עובדי הבניין ואורחיו.
זוהי תחילתה של גינה מקיימת על הגג! בעונה הבאה יצטרפו לגינה צמחי מאכל נוספים (עגבניות, מלפפונים, דלועים, אפונה, שעועית ועוד) שיהוו תוספת נפלאה לארוחות הצהריים.
הרשת מלאה בהצעות שונות ומגוונות ליצירת גינה מקיימת מחומרי בשימוש חוזר.

 

הנה כמה קישורים מעניינים:
איך לבנות קיר ירוק מבקבוקי פלסטיק בשימוש חוזר:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-uDbjZ9roEQ

פרויקט "דלי גלובאלי"
http://www.globalbuckets.org/