חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הטבע העירוני מזמין אותך לצאת: חגיגת אירועים וטיולים בטבע העירוני התקיימה בסוכות

23/09/2013

ירושלים | באר שבע  | חיפה | אילת  | תל אביב  | רמת גן  

 

קראו על עיקרי הפעילות במרכזי לימוד שדה: קרית שמונה ריחנייה | אבו סנאן וג'ת יאנוח | לוד | אילת

 

 

החברה להגנת הטבע קיימה במהלך חול המועד סוכות מקבץ אירועים בכל הארץ במיקוד של שמירת הטבע והסביבה, וזה הזמן לשתף: מה היה לנו - מאילת ועד קריית שמונה, אלפי מטיילים נפגשו עם מדריכי החברה, וזכו לשמוע על נפלאות הטבע שסמוך לביתנו, ובד בבד – על הסיכונים הקיימים לבע"ח, ולערכי הטבע והנוף, ועל פעילות החברה להגנת הטבע לשמירת ערכים אלו.

 

מנהלת הפעילות העירונית של החברה להגנת הטבע, פזית שביד, מתייחסת לאירועים:" ארועי הטבע העירוני כבר מאחורינו וההענות הגדולה של תושבים מקומיים ומטיילים מעידה גם היא על חשיבות ורצון להכיר את הטבע שבמרחק נגיעה, קרוב לבית...טבע זמין שניתן לבקר בו פעמים רבות ובכל עונה הוא משתנה וחושף מגוון צומח ולעיתים חי חדש ומעניין. אנו מקווים לראות את הקהל שהגיע גם במהלך השנה, בסיורים ובפעילויות רבות שאנו מקיימים בנושא זה, כך נוכל לסייע בהפנמת המסר של חשיבות בשמירה ובטיפוח הטבע העירוני, גם בערים הגדולות והחשובות."

שישי 20.9: חדרה

התכנסנו כל המשכימים בחוף הדרומי של "אולגה" ומכאן התחלנו את צעדתנו  לאורך החוף . עברנו על פני הסלעים שנותרו בחוף מאז הסערה האחרונה . לאורך המסלול מצאנו לגונות עם דגים, סרטנים וחלזונות, אך בעיקר משך אותנו ריח הפריחה של חבצלת החוף . ניתחנו את מראה שכבות הכורכר ואת זה של החמרה האדומה.  

יצאנו מאזור המים וטיפסנו אל על, עד שהגענו לשיא המצוק, שם חיכה לנו התל הארכאולוגי "תל גדור ". מכאן צפינו למרחקים - מרכס הכרמל ועד פאתי הרצליה. מהרי השומרון ועד לאופק הים. לבסוף עלינו לתצפית מבית אולגה חנקין, הנמצאת בחוף בנימין, אך ידועה יותר בשמה "כפר הים".

 

מהלך הסיור בגבעת אולגה. צילום: יוכי משל

שישי - שבת: ירושלים

קהילת החברה להגנת הטבע בירושלים , יחד עם התחנה לחקר ציפורים בירושלים חברו יחדיו לסוף שבוע חגיגי שכולו אירועי יציאה לטבע העירוני בעיר. האירועים היו פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום ונטלו חלק בהם מאות מתושבי העיר והאזור.

אתרי הפעילות נבחרו במיוחד בשל המשמעות והחשיבות שלהם לסדר היום של החברה להגנת הטבע בירושלים, הפועלת לשימורם בעיר. מדריכי הסיורים העבירו למטיילים דגשים בנושא הטבע העירוני בירושלים, על האיומים הקיימים על אתרי הטבע שבעיר.
סיורי השטח התקיימו בעמק המצלבה הפורחת - בו האדם , החי והטבע נפגשים. עין כרם הציורית – הכפר שבספר ,והיבטי השימור מול הפיתוח ומצפה נפתוח הצופה אל נוף הריה הייחודים של ירושלים.
בכל סיור שטח השתתפו כ-70 מטיילים ומשפחות. נציג קהילת החברה להגנת הטבע נכח בכל אחד מהסיורים , וחומרי הסברה אודות פעילות החברה להגנת הטבע בירושלים חולקו למטיילים, כולל שי לכבוד החג.

 

מהלך הסיור בעמק המצלבה

מלבד סיורי השטח התקיים יום פעילות לכל המשפחה בתחנה לחקר ציפורים, והציבור הוזמן לקחת חלק בטיבוע ציפורים חגיגי בעינות תלם שבפארק ירושלים.

ישנה חשיבות לקיום שוטף של פעילות הסברה וחינוך אודות חשיבות הטבע העירוני בירושלים בפרט, ומהמקום הזה אנו מזמינים את הציבור לבוא ולקחת חלק באירועים ובסיורים נוספים המתקיימים במגוון אתרי הטבע העירוני ירושלים ובסביבותיה.
 

 

 ח"כ דב ליפמן השתתף בסיור בגבעת שר

שישי - שבת: מודיעין

קיימנו חגיגת סיורים לקהל הרחב ללא תשלום, להיכרות עם הטבע המצוי בסמוך לבתי המגורים של תושבי העיר, המכונה "טבע עירוני".במסגרת החגיגה נערכו ארבעה סיורים בגבעות השונות של מודיעין:

סיורים בגבעת שר - הממוקמת בצמוד לפארק האקסטרים העירוני, ובה מגוון שרידים ארכיאולוגים המדגימים את עולמם החקלאי של יושבי הארץ בתקופות שונות. הגבעה מהווה תחנת עצירה חשובה בציר נדידת הציפורים ואכן ביצענו במסגרת החגיגה סיור צפרות אשר כלל טיבוע של ציפורים שונות.
גבעת התיתורה - טיילנו בגבעה התרשמנו מהתצפית הרחבה שבה ושמענו על חשיבותה כאתר טבע ומורשת בלב העיר. בגבעה שרידי מבנים וכלים שנמצאו בה מתקופות שונות בהיסטוריה והקשר שלה לסיפורי הגבורה במלחמת העצמאות.

גבעת הברפיליה - נקודת תצפית מרהיבה קיבלה את פנינו וביחד עם שפע של חצבים גילינו עוד נקודה מסקרנת וייחודית הנגישה לתושבי העיר ובייחוד לדיירי בכונת אבני החושן (קייזר).

טבע עירוני הינו מושג המגדיר מרחבים טבעיים המצויים בקרבה גבוהה ונגישות מירבית לתושבי העיר.

באתר טבע עירוני האדם והקהילה עומדים במקום שווה למשאבי הטבע ומוקדשת תשומת לב הן לשימור המשאבים הטבעיים והן לתשתיות קולטות קהל.

 שישי 20.9: באר - שבע

כ-150 מטיילים נהנו מפעילויות בבוקר ואחר הצהריים: הבוקר נפתח עם ציוץ הציפורים באנדרטת חטיבת הנגב, ומשם המטיילים המשיכו לסיור טיבוע ציפורים.

 

אחה"צ התקיים סיור בשביל סובב ב"ש, באזור גבעת המאגורות שבשכונת רמות. בסיור המטיילים נהנו מתחנות הדרכה, אפיית פיתות בסאג', קבלת שבת ומעגל מתופפים. 

 

שישי-שבת: חיפה

קהילת חיפה של החברה להגנת הטבע קיימה שני אירועים בטבע העירוני בסוף השבוע של חג סוכות, בשיתוף הרשות העירונית לספורט ונופש.
ביום שישי ה20.9 נערך טיול מודרך בוואדי אזוב: לאחר הדרכות בשביל, המטיילים עצרו בבוסתן עצי פרי ששתול בוואדי, לקבלת שבת בהנחיית בית המדרש החיפאי "רוח חדשה". קבלת השבת כללה קריאת טקסטים והאזנה להסברים על הקשר בין חג הסוכות לאכפתיות כלפי הסביבה, ועל הרעיון של "קידוש יום", לצד שירה משותפת בליווי נגינת סקסופון חיה.

בשבת 21.9 התפזרו מדריכי החברה להגנת הטבע בתחילת, בסיום ובשלוש תחנות לאורך שביל הטיול בוואדי לוטם. המטיילים - חיפאים ואחרים שהגיעו ממקומות קרובים ורחוקים כמו יבנה ומודיעין , טיילו בין הדרכות על הציפורים החיות בוואדי, על שמירת טבע ועל חורש ים תיכוני והפעלות אקטיביות לילדים.

 

  סיור בנחל לוטם. צילום: אורלי קפ

בסיום הם הגיעו להפנינג בגן אופירה נבון והשתתפו במעגל תיפוף מונחה על דרבוקות וכלי הקשה. הילדים השתתפו בתחנת יצירה שבסיומה כל אחד לקח הביתה פוסטר של תמונות טבע מהוואדי הקרוב אליו, עליו הוא כתב מה הוא מאחל לוואדי לשנה החדשה.

באירועים השתתפו כ250 איש. רבים מהמטיילים, שרגילים לצאת לטייל בפארק הכרמל ובמקומות אחרים, התפלאו לגלות שיש מסלולי טיול כל כך קרובים לבית, כל כך רבים וכל כך יפים.

שבת 21.9 9:00-19:00 – הפנינג פתיחת שנה בחוף הדקל: שומרים על מפרץ אילת 

העיר הדרומית אירחה לכל אורך השבת כ-200 אנשים, שהגיעו להשתתף בפעילויות שהתקיימו במתחם החברה להגנת הטבע. הקהל נהנה מתחנת הסברה בנושא אתרי טבע עירוני באילת, שכללה תערוכת תמונות מאתרי הטבע העירוני של אילת (נדידת ציפורים, שונית האלמוגים, וואדי שחמון, פארק הולנד וארץ החרדונים).  

אחר הצהריים נהנו המשתתפים מהפנינג משפחות שכלל תחנות הפעלה, תיאטרון רחוב ובסופו סרט קצר "שונית אילת מדברת" - סרטו של צביקה ליבנת, אותו קידמה במשך זמן רב היחידה הסביבתית ותרמו להפקתו גופים רבים ביניהם: המשרד לאיכות הסביבה, משרד התרבות והספורט, משרד התיירות, החברה להגנת הטבע וגופים נוספים.

 

  מדריכי החברה להגנת הטבע ומבקרים במתחם שבאילת

שבת 21.9 10:30 – 12:30: טבע עירוני בצפון מערב תל אביב

בתל אביב ישנו גן עדן קטן, מקום שקט וקסום בלב המטרופולין העמוס, בצפון מערב העיר. כמאה אנשים פקדו את הסיור וגילו מי חי בשמורה שלכבוד החג התכסתה בלבן. המטיילים חיפשו את דיירי השמורה ואת עקבותיהם בחול, וכמו כן למדו על הישרדות אמיתית נוסח בע"ח - כיצד שורדים באזור מאתגר ואיך כל זה קשור גם אלינו, תושבי העיר. הפעילות התקיימה בשיתוף עם המטה להצלת שמורת תל אביב .

 

שבת 21.9 9:30 – 11:30: פארק שבע טחנות, רמת גן  

100 מטיילים הגיעו לבוקר של צפרות בפארק, משפחות צעירות לצד מטיילים מבוגרים יותר – כולם השתתפו בפעילות. הסיור נפתח בהדרכה על נדידת הציפורים בתקופה זו מהארצות הקרות אל אפריקה, כשבימים אלו הן עוצרות בישראל לתחנת ביניים. צוות המדריכים של החברה להגנת הטבע חשפו בפני הקהל מספר ציפורי שיר קטנות, תוך שהם מסבירים על אופן טיבוע הציפורים ומשמעות הפעולה, שכה חשובה למעקב אחריהן.

בחלק המעשי הקהל הוזמן לצפות בטלסקופ במגוון ציפורים שקוננו באגם שבפארק, ולהתרשם ממינים פולשים שמפרים את מאזן החיים שבמקום.  

 

  ילדים מתנסים בצפייה בציפורים. צילום: אוהד איל, החברה להגנת הטבע