חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פרחים בתחפושת


 

המנהג להתחפש בפורים הוא קדום מאד. היכולת להפוך, אפילו ליום אחד, למשהו או למישהו אחר, מסעירה את דמיונו של הקטן בילדים.

אולם, את ההתחפשות והשימוש בצבע לא אנחנו המצאנו. כבר מיליוני שנים שבעלי חיים משתמשים בצבע במלחמת ההישרדות שלהם. להם אין עונה מועדפת, אצלם פורים כל השנה.

 

 

פרח הדבורנית. צילום: אבנר אברהם

 

בניגוד לאנשים המתחפשים בפורים בשביל הכיף והאווירה, בטבע יש ל"תחפושת", או נכון יותר - לתופעת החיקוי חשיבות רבה להישרדות המינים המצטיינים בכך. בעלי החיים השורדים, הם אלה שצבעם מתאים לסביבה, כמו הגמל במדבר או דוב הקוטב הלבן. אלה שצבעיהם הבולטים, המשמשים כאזהרה, מאפיינים בעלי חיים ארסיים, כמו הסלמנדרה הכתומה או הצרעה. אלה שלמטרות חברתיות, כמו חיזור ורבייה, ממש כמונו "משקיעים" קצת יותר בהתקשטות, כמו הטווס או היען. וגם אלו "המתחכמים", שאינם ארסיים או מסוכנים, אבל צבעיהם המאיימים מבריחים טורפים – כמו מיני הפרפרים, שכנפיהם הפרושות נדמים כזוג עיניים מאיימות.

 

לכל טיולי פורים עם החברה להגנת הטבע >>

 

מבין הפרחים "המתחפשים", או במילה פחות עדינה - "הרמאים", בולטים מספר מיני סחלבים הפורחים בר בארצנו. משפחת הסחלבים היא משפחה ענקית בת אלפי מינים המצטיינים במגוון צורות, גדלים וצבעים, שזכו גם לאינספור זנים מתורבתים עם מיליוני מעריצים שרופים ברחבי העולם. בארצנו הקטנה מצויים 31 מינים מהמשפחה, רובם פורחים בין פברואר לאפריל. השם סחלב מקורו כנראה במילים "אשך כלב", כיוון שצורת הפקעות מזכירה אשך. גם השם הלטיני Orchis ממנו נגזר השם אורכידיאה פירושו אשך. מסיבה זו נהגו להכין מהפקעות שיקויי אהבה שונים. נפוץ יותר הוא השימוש בעמילן הפקעות להכנת משקה הסחלב, שאין כמוהו ביום חורף קר, אך מחיר הפקעות הגבוה גרם ליצירת חיקוי למשקה מעמילן זול מתירס או אורז.

פרחי הסחלב מאופיינים בעלה עטיף גדול הבולט כלפי מטה וצורתו כשפה תחתונה בולטת ולכן נקרא "שפית". לשפית מגוון צורות וצבעים שחלקם משמשים לרמות חרקים מאביקים בשתי טכניקות בולטות. חלק מהסחלבים שאינם מתגמלים את החרק באבקה, למשל סחלב פרפרני, מזכירים בצורתם פרחים אחרים בעלי אבקה וכך מושכים חרקים. הסחלב המצויר מחקה בצבעו הורוד את פרח הזמזומית המושך חרקים. לסחלבן החורש צבע לבן וכתם צהוב המזוהים על-ידי חרקים כפרח הלוטם. אמנם בעינינו הפרחים נראים שונים לגמרי אך עיניהם של החרקים מבחינות יותר בצבעים הבולטים ופחות בצורה. לסחלב שפתן מצוי כתמים שחורים על עלי העטיף הנדמים בעיני זכרי הדבורים כחורים בקרקע, חורים המשמשים אותם ללינת לילה. הסחלב בן חורש גדול מציג על השפית כתמים הדומים לכנימות וכך מושך להטלה את זבובי הרחף, שזחליהם טורפים כנימות.

הזוכה הבלתי מעורער בתחרות התחפושות של הסחלבים בין מיני ארצנו הוא פרח הדבורנית, שבכל המינים שלו השפית מזכירה בצורתה ובצבעיה נקבת דבורה. בנוסף מפריש הפרח חומר ריחני הדומה לפרומון המין של הדבורה. הזכר המרומה נוחת על השפית ולפני שיספיק לחוש בתרמית נדבקת אליו אבקת הפרח. מאחר ולזכרים זכרון קצר הוא ימשיך וינחת גם על פרחי דבורנית נוספים וכך יעביר את האבקה מפרח לפרח.

סחלב פרפרני. צילום: דפנה מרוזסחלבים בולטים בארץ
מינים רבים הם נדירים וקשה למצוא אותם. נזכיר כאן כמה מהמינים הנפוצים יותר.
סחלב פרפרני: נפוץ מצפון הנגב עד הגליל, בעיקר בבתה של סירה קוצנית. צבעו ורוד בהיר עד כהה, על השפית נקודות ועל עלי העטיף הצדדיים פסים. שיא הפריחה מאמצע פברואר.
סחלב שלש-שיניים: בולט בתפרחת גדולה ובה עשרות פרחים שכל עליהם מנוקדים. נפוץ בעיקר בבתה של סירה קוצנית או בחורש פתוח. שיא הפריחה מתחילת פברואר.
סחלב אנטולי: בצבע ורוד עד סגול עם שפית מנוקדת. קל לזהותו מבין הסחלבים בזכות דורבן ארוך, כ- 1.5 ס"מ, הבולט כלפי מעלה שהקנה לו את השם הערבי קרן אל ע'זאל ( קרן הצבי) ואת הכינוי העממי " איש עם פיש". שיא פריחה מאמצע מרץ.
בן סחלב צריפי: נפוץ בבתות פתוחות. תפרחת בצורה קונית עם עשרות פרחים צפופים בצבע ורוד לא מנוקד. בניגוד לאחרים מתגמל את המאביקים בצוף. שיא פריחה באפריל.
שפתן מצוי: נפוץ בשרון ובכרמל. מאפיין בעמוד פריחה ארוך וצר ולאורכו מספר פרחים בצבע חום עד ארגמן. שיא פריחה מאמצע פברואר.
דבורנית צהובה: מצויה בכל החבל הים-תיכוני. בולטת בשוליים הצהובים של השפית סביב "הציור" של הדבורה. שיא פריחה במרץ.

טיולים קצרים אל פריחת הסחלבים
כמעט בכל מסלול טבע בכרמל ובגליל בחודש מרץ תפגשו בסחלבים. הנה ארבעה טיולים קצרים ויפים אל ריכוזי פריחה של סחלבים. שימו לב: ייתכן שהשנה, בשל השינויים בגשמים ובמזג האוויר, לא בכל המסלולים יופיעו הסחלבים... 

קליל בשמורת חורשת טל: השמורה נמצאת מחוץ לגן הלאומי שמורת טל ובה ריכוז גדול על שטח מישורי לא גדול. מכביש 99 בין הגושרים לדפנה פנו דרומה לכוון כפר סאלד וקצת אחרי הכניסה לחורשת טל ימינה לדרך עפר עם שילוט לסחלבים. משני צידי הדרך המגודרת פורחים מינים שונים. הזהרו מ"מוקשים" שהשאירו הפרות הרועות שם.

במאמץ קל להר עצמון: אחת מנקודות התצפית היפות בגליל התחתון וגם שמורה של חורש פתוח ובין העצים עשרות מיני פרחים ומספר סחלבים בולטים- פרפרני, אנטולי, שלש שיניים ודבורניות. סעו ליישוב יודפת ובכניסה אליו המשיכו ישר בדרך טובה מסומנת בשחור, בעלייה מתונה אל מרגלות הר עצמון. אחרי 1200 מטרים תראו מימין לדרך סימון שביל כחול המטפס לפסגת ההר. מאמץ מסוים של כ-15-20 דקות עלייה ואתם בנוף נפלא בראש רכס יודפת עם תצפית על בקעת בית נטופה. קחו את הזמן בעלייה וחפשו את הסחלבים בין שיחי הקידה הפורחים בצהוב ושיחי הלוטם.

ברגוע בנחל דישון: כביש 988 היוצא מצומת עין זיתים צפונה הוא אחד מכבישי הנוף היפים בגליל. בקטע נהדר מצפון למושב עלמה הוא יורד בפיתולים לנחל דישון. כשתגיעו לנחל עצרו בחנייה מימין וקחו את הזמן בהליכה נינוחה במורד הנחל על דרך העפר המסומנת אדום. כעבור מספר דקות תראו דבורניות וסחלבים אחרים בין שאר הפרחים. החזרה באותה דרך.

מפתיע באחו בנימינה: סחלב הביצות הוא אחד הנדירים בארץ אך בשמורת אחו בנימינה הוא פורח בריכוזים גדולים ובולט בסביבה שבה פרחים מעטים. על כביש פרדס חנה - בנימינה, הבאים מפרדס חנה יסעו עד סוף שדרת הקזוארינות ואחריה שמאלה לדרך עפר. הבאים מבנימינה יסעו מצומת עדה 1 ק"מ לכוון פרדס חנה ויפנו ימינה לדך זו. ריכוז אחד נמצא סמוך לכביש וריכוז גדול יותר כ- 600 מטרים מהכביש, בין עמוד מתח גבוה שני לשלישי.