חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הפרח של המדינה: הכלנית!

25/11/2013

אם אתם חובבי כלניות, תשמחו לקרוא את הידיעה הזו: בפרויקט "הפרח של המדינה" הכלנית היא הפרח המועדף ע"י הישראלים והזוכה הגדולה בתחרות הפרח של המדינה!

הפרויקט לבחירת הפרח של המדינה של החברה להגנת הטבע פורסם בבולטות בשבוע האחרון בYNET, השותפה לפרויקט. באמצעות הפרויקט ביקשנו להגביר את מודעות הציבור לחשיבות שימור השטחים הפתוחים, שהם בית הגידול הישראלי של פרחי הבר. התחרות התקיימה בסימן 60 שנה לחברה להגנת הטבע, ו-48 שנים לקמפיין ההיסטורי למען פרחי הבר, "צא לנוף, אך אל תקטוף".
 
הכלנית זכתה ב-28% מסך עשרות אלפי קולות המצביעים, אבל כמו בהתמודדות ספורט מותחת, התחרות הייתה עזה עד קו הסיום. למקום השני הגיעה הרקפת, שקיבלה 23% מקולות המצביעים. למקום השלישי הגיע איריס הארגמן, שגרף 12% מסך קולות המצביעים. בניגוד לכוכב נולד, לכלנית אין סוכן שמייצג אותה...אנו, ציבור המטיילים ואוהבי הטבע, יכולים לחוש כ"סוכנים" של פרחי הבר הישראליים, שמעבר ליופיים המרהיב מסמנים את חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים, בהם הכלנית ופרחים אחרים.

 

 מרבד כלניות בחניון רעים. צילום: אפי פרי, החברה להגנת הטבע

תעודת זהות

שם לטיני/מדעי: Anemone coronaria.
צבע: מגוון מאד, אם כי האדום הוא הנפוץ ביותר.
זמן פריחה: דצמבר - אפריל.
תפוצה: נפוצה מאד בארץ, בחוף הגליל, השומרון, השפלה, הגליל העליון, הגליל התחתון, עמק יזרעאל, הרי יהודה, צפון הנגב, הר הנגב, החולה, בקעת בית שאן, מדבר יהודה, החרמון, הגולן.
מאפיינים: צמח רב שנתי בעל פקעת, ממשפחת הנוריתיים. מלבד האדום, קיים בעושר של גוונים של עלי כותרת - לבן, ורוד, כחול וסגול.
כללי: מין מוגן על פי חוק. מתקיים כמה שבועות, עלי הכותרת נפתחים בבוקר ונסגרים בערב. בארץ הוא מין יחיד. הכלנית נפגעה בארץ בצורה חמורה ביותר על ידי קטיפה מאסיבית, וכמעט שנכחדה בשנות ה-50 של המאה הקודמת. היעלמות הכלנית ופרחים אחרים, היו המניע לזירוז הפעולות המשפטיות והחינוכיות לשמירת פרחי הבר, ואכן פעולות אלה זכו להצלחה ניכרת.

 

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, בירך את הכלנית והוסיף:" מדינת ישראל אולי קטנה בשטחה, אך היא משופעת במגוון רחב של ערכי טבע רבים וייחודיים, שחלקם בסכנת הכחדה ברמות שונות. ישראל אף נמצאת ב – 1.4 אחוז של השטחים בעולם המוגדרים כ – Hotspots, כלומר בעלי חשיבות אקולוגית ונופית גבוהה ביותר. לכן, חובה עלינו, כמדינה, לשמור על השטחים הפתוחים, המהווים את בתי הגידול של אותם פרחים, שטחים שלצערנו הולכים ומצטמצמים בעקבות לחצים גוברים של פיתוח".

 10 פרחים ב-8 ימים
התחרות שהחלה ביום ראשון שעבר העמידה לבחירת הציבור עשרה פרחים, שנבחרו על ידי שורה של אקולוגים ובוטנאים.

>> יש לכם ילדים בגן או בבית ספר? ערכת הדרכה מיוחדת לילדים בנושא הפרחים כולל תמונות של 10 הפרחים - בלינק הזה 

מבין עשרות אלפי המצביעים שהשתתפו בתחרות, 10 זכו בסוף שבוע באחד מבתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע. אלו שמות הזוכים: קרן חלפון, עדית קוסטי, שמוליק שרפמן, מינה ויטמן, יערה הררי, נורית הורביץ עמית, שרון אקשטיין, איתמר בבאי, נורית ברגמן ויסמין דהן.

למקום הרביעי הגיע החצב המצוי עם 11.4% מהקולות. במקום החמישי ניצב דם המכבים האדום שקיבל 6%. את המקום ה-6 חולקים נרקיס מצוי ושושן צחור (5.3%), במקום השמיני אוחזת חבצלת החוף שקיבלה 3.6%. לפני אחרון צבעוני ההרים עם 3.4% ואת הרשימה סוגרת אדמונית החורש עם 2.4%.

 

 סגניתה של הכלנית, הרקפת. צילום: יניב אלון, החברה להגנת הטבע

מקור שם הכלנית בעברית, כך רבים סבורים, מגיע מצורתה היפה ככלה ביום חתונתה. הסיפור מאחורי שמה מאוזכר בתרבויות שונות, ובמיתולוגיה הרומאית מסופר כך: אנמון הנימפה היפה שכנה בביתה של כלוריס מלכת הפרחים. זפיר בעלה של כלוריס התאהב באנמון, כלוריס גירשה אותה מביתה ואנמון מתה מלב שבור. ונוס, בעצתו של זפיר הפכה את גופתה לפרח אדום השב בסוף כל חורף. מכאן התפתח פולחן אל הנעורים השב לקראת האביב כל שנה.

מהכלנית תוכלו ליהנות בשלל אזורים בארץ: החל מהחרמון והגולן, דרך השומרון, השפלה ועד צפון הנגב. תקופת פריחתה היא בין דצמבר לאפריל, במהלכם תוכלו ליהנות מצפייה במרבדי פריחה בכל רחבי הארץ.  

מזל"ט על הזכייה, כלנית אדומה! צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

סיקור הקמפיין בתקשורת:

YNET: הכלנית - הזוכה בתחרות הפרח של ישראל

103FM: האזינו לדובר החברה להגנת הטבע, דב גרינבלט

צפו בעמיר בלבן בפינתו השבועית בערוץ 2

גל צה"ל און-ליין: הכלנית נבחרה לפרח של המדינה

Jerusalem Post