חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בעקבותיו של החצב

מה מקור שמו של החצב, ואיפה אפשר לראות את החצבים הכי יפים? מדריך לאוהבי החצבים המתחילים.

מאת עומר שפירא, צילומים: עמיר בלבן

"החצב פורח - הקיץ בורח" אמרה הגננת בגן, "חצבים פורחים" שרה להקת תיסלם, "החצבים פרחו מוקדם - תהיה שנה גשומה " אומרים זקני הבדואים. שירים ואגדות רבות נקשרו לחצב, שהוא השליט הכמעט בלעדי של פרחי ארצנו בחודש ספטמבר השחון. לקראת בוא הסתיו, ניתן לראות בצידי הדרכים את פריחתם האצילית של החצבים.   

יש אומרים כי שמו של החצב נובע מכוחו של החצב לחצוב את דרכו בקרקע, לעומק רב מאד. הסבר נוסף לשם הוא מהמילים "חצי אב", משום שהחצב מתחיל את פריחתו בסביבות התאריך ט"ו באב, אז היו יוצאות הנשים לחולל בכרמים בלבן, המזכירים את פריחתו הלבנה של החצב. 

לפני שמכינים את המחבת לטיגון יש לדעת שהבצל והעלים רעילים מאד וזו הסיבה שהחצב משגשג דווקא במקומות בהם רוב הצמחים נאכלים על-ידי הצאן והצבאים. מגדיר הפרחים של עזריה אלון, בהוצאת החברה להגנת הטבע, מציין כי החצב נפוץ מאד בכל חלקי הארץ, כולל במדבר.

הצאן והבקר אינם אוכלים את עליו הגדולים בשל החומרים הצורבים והארסיים המצויים בהם, לפיכך מתפתח החצב באין מפריע. לפי המסורת היהודית, שימש החצב את יהושע לסימון גבולות נחלות השבטים לאחר הכניסה לארץ ישראל, משום שהחצב רעיל ואינו נאכל, בצלו משתמש משנה לשנה ושקשה מאד לעוקרם לאחר שהבצל מכה שורש.

העלים הגדולים עולים מן הבצל בראשית החורף, נובלים בסופו וממלאים במזון את הבצל. בסוף הקיץ עולים גבעולי הפריחה הגבוהים (עד מטר) ועליהם מתפתחים הפרחים הלבנים. כל פרח פורח יום אחד ובכל יום נפתחת קבוצת פרחים מעל לזו של היום הקודם. קל למצוא אותו ברוב אזורי הארץ אך ישנם ריכוזי פריחה גדולים המצדיקים ביקור מיוחד. קצת על חייו המיוחדים של החצב: הוא דומה למפעל עם אגף ייצור, מחלקת פרסום ומחסן, אלא שהייצור והשיווק עובדים בזמנים שונים. אגף הייצור- עלים גדולים היוצאים מהאדמה לאחר היורה ובמשך הסתיו והחורף ממלאים את המחסן - בצל ענקי העשוי להגיע ל- 15 ס"מ קוטר. ונעבור לפרסומות - החלק המעניין והיפה ביותר הוא כמובן עמוד הפריחה שנועד לשווק את החצב לחרקים המאביקים, מסוף אוגוסט עד אוקטובר.

אז איפה רואים אותו? קודם כל תוך כדי נסיעה בכביש מס' 1, בשולי הכביש באזור עמק איילון ובנסיעה בכביש החוף לכוון חיפה על רכסי הכורכר מצפון לזכרון. עכשיו נחלץ עצמות ונטייל מעט רגלית למספר ריכוזים יפים. המועד המדויק עלול
להשתנות בשבוע-שבועיים משנה לשנה אך באמצע ספטמבר סיכוי טוב לראות פריחה באתרים הבאים.

תל מבורך - מושב בית חנניה: בכביש הישן לחיפה עוברים את צומת בנימינה ופונים שמאלה בשלט לבית חנניה ועוצרים בצד. משמאלכם תל ארכיאולוגי קטן ולא חפור עמוס בחצבים. בהמשך מומלץ ללכת עד שער הכניסה למושב ולראות לידו קטע יפה של אמת המים לקיסריה מעוטרת בכתובת רומית על אבן לבנה ובנטיפי טרוורטין - החומר הגירני שהושקע על-ידי טיפות המים שנזלו מהאמה.

תל יודפת - לחובבי לכת: הטיול אינו ארוך אך הוא מחייב עלייה בת 10-5 דקות. למי שכוחו ברגליו, מובטח סיור יפהפה ולא רק בגלל החצבים. בתל נערכו חפירות ארכיאולוגיות ובין השאר מומלץ להיכנס לאחד מבורות המים שנוקו וסודרו,
להתרענן בקרירות הבור ולהרהר נוגות במר גורלם של המורדים ברומאים בפיקודו של יוסף בן מתתיהו. הוא אישית דאג לעצמו לגורל טוב יותר, לאחר שאירגן התאבדות המונית כפרומו למצדה אך את עצמו הסגיר לידי הרומאים והפך לסופר
בחצר הקיסר. לנו לא נותר אלא להודות לו על תיאורי הקרב המרשימים ולעתים מזעזעים שכתב. לפני או אחרי ביקור ביודפת מומלץ לקרוא עליו בספרו "מלחמות היהודים". כדאי לשלב עם נסיעה עד הררית לתצפית נהדרת, עם ביקור ללא תשלום בבית הבד היפה באבטליון או עם הנכדים- בסיור ביער הקופים ביודפת.

מצד עתרת ליד גשר בנות יעקב: הנהירה הגדולה צפונה יצאה לפגרה עד החגים וזה הזמן לנסוע להנות מנופי המים בצפון ולשלב את פריחת החצבים סמוך לירדן ההררי. סעו בכביש ראש פינה- קרית שמונה, פנו ימינה בצומת מחניים, עברו את גדות ואחרי כק"מ בעיקול החד שמאלה מפנה שלט לדרך הירדן ההררי. סעו בה 100 מטרים ותראו שביל המוביל מזרחה אל גבעה בה בולטת חומה צלבנית גדולה. זהו מצד עתרת ובצרפתית "שאסטלה"- המבצר הקטן וכמו כל דבר צלבני יש לו סיפור מרתק . צלאח א-דין הציע לצלבנים כסף רב כדי שלא יבנו במקום מבצר, אלה לא השתכנעו ובנו מבצר חזק בסמוך למעבר החשוב של גשר בנות יעקב. כעבור 4 חודשים הגיע צלאח עם צבאו וחפר מנהרות מתחת אחד המגדלים, אותן תמך  בגזעי עץ ולבסוף הצית את הגזעים והמגדל התמוטט. בזעמו הרס את המבצר וכעת ניתן לראות את שרידי החומה ואת נהר הירדן אליו יורד שביל קצר מראש התל. ריכוז החצבים הגדול בארץ נמצא על המדרונות ממערב לדרך הירדן ההררי.

נחל צפורי: נוסעים לגליל המערבי ומחפשים הפתעה - סעו לחלקו התחתון של נחל צפורי עד טחנת הנזירים ותהנו מפריחת החצבים. סעו מצומת יגור צפונה בכביש 70, עברו את צומת זבולון (הפנייה לקרית אתא) ואחרי 3 ק"מ סעו לאט וחפשו שילוט ימינה לכפר חואלד. כביש ישן נוסע בנחל כ- 3 ק"מ עד טחנת הנזירים, טחנת קמח גדולה ויפה שהיתה בבעלות המסדר הכרמליתי והפכה לאחרונה לאתר תיירות, לינה וארוחות. שמרו את המקום בזכרון לאביב כשהנחל זורם ופורח להפליא.

וגם בתוך העיר: בעמק המצלבה בירושלים אין הרבה חצבים אבל הם יפים במיוחד על רקע המנזר ועצי הזית. בבית הקברות הישן של טבריה - בין מרכז המלונות לחמי טבריה, מדרום לכביש.

בנוסף, ניתן לראות את הפריחה בנוף ים שבשרון, בגבעת נפוליאון בעכו, בנחל יגור בכרמל, בשרון הדרומי בין באר יעקב לנצר סירני, בגבעות השומרון ואפילו במקומות מסויימים בצפון תל-אביב.

לכל  המטיילים והנהנים מהפריחה, אנא זכרו: החצב הינו צמח מוגן, ולכן צאו לנוף - אך בלי לקטוף!