חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פריחת ההרדופים בנחלים

הגדל

"רק בהר על קו הרכס מישהו מוסיף ללכת, מן הוואדי והאבן לרכסים אל הרוחות, עד אשר בכסות הערב יחזור נוגה אליך, עם פכפוך פלגים עם רחש הרדופים ליד החוף."

השורות היפות של נתן יונתן מדברות על ההרדופים ליד החוף, אך בעונה זו ניתן ליהנות מפריחת ההרדוף גם מחלון הרכב בכבישים רבים בארץ, למשל ליד כביש מס' 1. אבל כדי לראות את היופי האמיתי של ההרדופים כדאי להתאמץ קצת ולצאת לטיול באחד הנחלים הזורמים בגולן או בגליל. ההרדופים פורחים בעיקר בנחלים הזורמים- בצת וכזיב בגליל המערבי, זאכי ומג'רסה, בבקעת הבטיחה והכי יפה בנחלי הגולן- אל-על, יהודיה, זוויתן, משושים וגילבון.

שמם העברי של ההרדופים נגזר מהשם היווני רודודפנה וממנו נגזר גם השם הערבי- "דיפלה". כשיח בולט ושולט בנחלים הזורמים נקראו מספר נחלים בארץ "ואדי א-דיפלה". הערבים גם מכנים אותו "ורד אל חמאר" ובמקורות יהודיים הוא נקרא כנראה "עץ השושנים". בעוד הרדופי הנוי מגיעים לגובה של כ- 2 מטרים, בנחלים הזורמים הם יוצרים "ג'ונגל" עבות ומגיעים לגובה של מעל 5 מטרים והצופים בנחל מלמעלה רואים במרכזו פס ורוד חזק.

מדוע פורחים ההרדופים וצמחי נחלים אחרים דווקא בקיץ? אולי התשובה היא כמו התשובה בבדיחה הידועה על הכלב: הם עושים זאת משום שהם יכולים. כלומר בעוד פרחים אחרים בארצנו השחונה זקוקים למי גשמי החורף ולכן פורחים בעיקר בחורף ובאביב, שיחי הנחלים הזורמים "מעדיפים" לפרוח כאשר התחרות על לבם של החרקים מעטה. המים אינם מהווים מגבלה עבורם ולכן הם מתחילים לפרוח כאשר פריחת האביב מסתיימת.

האם ההרדוף הוא צמח רעל או צמח מרפא? כמעט כמו כל דבר בחיים התשובה כאן טמונה במינון ובדרך השימוש. בצמח חומרים אלקלואידים בעלי השפעה חזקה על הלב. כבר היו מקרים של ילדים שהגיעו לבית החולים לאחר אכילה מעלי הצמח התמים הזה הגדל כמעט בכל יישוב. לעומת זאת בשימוש זהיר ומבוקר על-ידי מביני דבר ברפואה העממית הוא משמש לריפוי מגוון פגעים וחוליים: מחלת הנפילה, עידוד הפלות, נשירת שיער, עגבת, כאבי ראש והורדת חום. בקיצור- בית מרקחת שלם, אבל אל תנסו זאת בבית. תכונות הרעל שלו שימשו כנגד עכברים ומכרסמים ואולי גם לחיסול בני אדם בתקופות קדומות. ברפואה המודרנית בודדו את החומר הפעיל- אולנדרין לצורך הסדרת פעילות הלב.

שיח אברהם - מעורר את היצר או מדכא אותו? שיח נוסף הפורח בקיץ בעיקר בנחלים, אם כי הוא גדל גם בנחלי אכזב, הוא שיח אברהם. מקור שמו במסורת המייחסת אותו לשיח בו מצא אברהם את האייל בסיפור עקדת יצחק. קל לזהות את השיח בזכות עליו בעלי שבע האצבעות, המזכירים את עליו של הקנביס, אך עלי שיח אברהם תמימים (תרתי משמע) בעוד עלי הקנביס משוננים. גם התכונות של החומרים בשני הצמחים שונות לגמרי. בעלי שיח אברהם מגוון חומרים פעילים המשמשים הן ברפואה עממית והן ברפואה מודרנית. לחומרים אלו השפעה בין השאר על הורמוני המין אסטרוגן ופרוגסטרון ולכן משמשים לטיפול במגוון בעיות של פריון וביוץ מחד והעדר או עודף תשוקה מינית מאידך. אז מעורר או מדכא? כנראה תלוי למי וכמה. באירופה הוא זכה לכינוי שיח הנזירים (או הנזירות) וכנראה שימש לדיכוי היצר. עוד משמש ברפואה העממית לטיפול בכאבי ראש, בטן ופרקים. צבע הפרחים סגול או לילך ומהם מתפתחים זרעים כדוריים וריחניים.

* ועוד חובבי מים: על הנופר הצהוב, הנימפיאה ועוד צמחי מים הפורחים בקיץ- נספר בכתבה הבאה בסדרה.