חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

החרמון תפס פריחה

פריחת הדובדבן השרוע בחרמון. צילום: מייק לבנה (הגדל)

"שמחה רבה, שמחה רבה, אביב הגיע...שבועות בא..." לא, לא התבלבלנו במילים, פשוט עלינו בגובה, אל האזור שבחורף משך את חובבי הסקי והיום, עם תחילת הקיץ בשאר הארץ, חוגג את תחילת האביב ומושך חובבי פריחה וציפורים. אם ברוב הצפון הפריחה כבר הסתיימה ברובה, בשני מקומות היא מתחילה - בגדות הנחלים הזורמים כל השנה ובהר החרמון.

לחובבי הפריחה המיוחדת הר החרמון בתקופה שבין סוף מאי לאוגוסט הוא סיבה למסיבה - למעלה מ- 120 מיני צמחים הנמצאים ברומו של ההר אינם נמצאים בשום מקום אחר בארץ. חלק גדול מהם נוכל לראות (כשיבוא השלום) בהרים הגבוהים בלבנון, סוריה, איראן ובעוד מדינות בהן הצומח מוגדר כאירנו-טורני.

כמו כל דבר, גם את החרמון מחלקים ל- 3 חלקים מבחינת הצומח:
עד גובה 1200 מ', הגובה של מג'דל שמס בערך, הצומח הוא חורש ים תיכוני הדומה לזה שבהרי הגליל העליון.
בין 1200-1900 מ' הוא נקרא "יער ספר הררי" כאשר המילה יער מטעה למי שרואה יער כמקום המכוסה עצים. יש כאן תערובת של עצי חורש ים תיכוני דלילים, מעט עצי מחט והתחלה של הצומח המאפיין את מרומי ההר.
מעל 1900 מ' גובה, בערך בין הרכבל התחתון לעליון, שוכנת "החגורה הכרקוצית". כדי להבין את "הקללה" הזו צריך לראות את השיחים באזור זה - גושים נמוכים בצורת כר, רובם בעלי קוצים.

ציפורן לבנון    קדד אדום. צילום: יוחנן דרום    פעמונית אמיתית. צילום: יוחנן דרום 

"הצורך הוא אבי ההמצאה"
המשפט נכון לגבי בני האדם, למשל האדם הקדמון שנדד מאפריקה לאירופה הקרה והמציא שם את מעילי הפרווה, ונכון גם לצמחים החיים באקלים קיצוני. צמחי המדבר למשל פיתחו שלל טכניקות להתמודדות עם היובש והמליחות. צמחי ההרים המושלגים פיתחו טכניקות משלהם להתמודד עם השלג, הקור והיובש.
אמרנו יובש?? בהר המקבל כ- 1600 מ"מ משקעים (שלג וגשם באזור אתר הסקי) ,כפול מהכמות שבצפת, מוזר לדבר על יובש ובכל זאת החרמון אחרי הפשרת השלגים הוא הר יבש מאד. גורמים לכך האוויר היבש בגובה, הרוחות החזקות והעובדה שההר בנוי גיר קרסטי מחלחל מאד כך שהמים מהפשרת השלג כמעט ואינם נשארים בפני הקרקע.

למספר הרב של המינים תורם המגוון הגדול של גומחות אקולוגיות - ערוצים במפנים צפוניים המכוסים שלוגיות עד הקיץ, אזורים חשופים או מוגנים מרוח, בולענים קרסטיים ועוד. לכל גומחה המינים האופייניים לה ובהתאם גם מועדי הפריחה, ששיאה הוא ביוני-יולי.

כשנטייל מהרכבל העליון ומעלה (ככל שמתיר הצבא) לא נפגוש בעצים אלא בצומח דליל המפוזר בצורת כרים נמוכים וירוקים. צורה זו מאפשרת לשיח לשרוד בחורף תחת השלג הכבד ובקיץ להתמודד עם הרוחות החזקות. כשנתקרב נראה את מגוון הפרחים והצבעים. חלק משמות המינים ישמעו לנו מוזרים ולא מוכרים - קוסיניה חרמונית, ארביס קווקזי, רומוליאת השלג ועוד. שמות סוגים אחרים מוכרים לכל חובב צמחים - קדד, חבלבל, לוטוס ועוד אלא שכאן מדובר על מינים שונים לגמרי מאחיהם שבמקומות הנמוכים. "הכוכב המפתיע" של החרמון הוא הדובדבן השרוע. מי שקטף דובדבנים במטעי הגולן יתקשה לזהות את השיח הנמוך והשרוע הזה אך ללא ספק ייהנה מהטעם של הדובדבנים הקטנים המסתתרים בין ענפיו. לאחרונה התגלה מין חדש של אירוס בחרמון המכונה (שם זמני) אירוס הדובדבן.
צמחייה שונה נמצאת במרכז הבולענים, שם מצטברת קרקע רבה יחסית, האוגרת יותר מים ובה גדל אחו בסגנון אלפיני הכולל דגניים ומינים נוספים.

 כרבולת מקרינה. צילום: יוחנן דרום   כחלית הרים   אליסון חרמוני

אל החגיגה הפורחת מצטרפים גם מינים של פרפרים וציפורים האופייניים לחרמון וכמובן הנוף המדהים הנשקף מההר, בין השאר מבט לא שגרתי לכוון סוריה, כמובן רק בימים שההר אינו מכוסה בענן. החרמון הוא לא רק סקי ובובות שלג ואם תעלו אליו בקיץ ביום נאה מובטחת לכם חוויה מיוחדת של טבע ונוף. מומלץ לברר באתר החרמון על תנאי מזג האוויר לפני שתחליטו לעלות. בבית ספר שדה גולן וחרמונים של החברה להגנת הטבע תוכלו לברר על סיורים מודרכים אל הפריחה בחרמון. לקינוח הטיול מוצעות לכם מסעדות ואטרקציות בכפרים מג'דל שמס ומסעדה ובישובים נוה אטי"ב,נמרוד ואודם. טיול קריר ונעים!