חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

תיעוד נדיר של שועל הצוקים!

28/02/2017

בשבוע שעבר השיג צוות משולב של מרכז יונקים של החברה להגנת הטבע ופקחי רשות הטבע והגנים תיעוד נדיר ומיוחד של אחד המינים הנדירים והנחבאים אל הכלים של הארץ: שועל הצוקים.

 

שועל הצוקים Vulpes cana הוא הקטן מבין שלושת מינים השועלים החיים בארץ, משקלו כק"ג אחד בלבד ! שועל הצוקים התגלה בארץ על ידי גיורא אילני בשנת 1982. עד אז תחום התפוצה המוכר שלו כלל את אירן אפגניסטן ופקיסטן אולם מאז גילויו על ידי אילני התברר שהוא שוכן גם בחצי האי ערב, ירדן ולאורך השבר מצפון ים המלח ועד אילת כולל חדירה לאזורים ההרריים והמצוקיים של הנגב השחון.

שועל הצוקים מתייחד בזנב עצום ביחס לגודל גופו, קוטר "מברשת השיער" של הזנב כקוטר גופו. יש המתארים את מראהו הכולל כ"זנב שבקצהו שועל".  שועל הצוקים מותאם היטב לחיים במצוקים ובאזורים הסלעיים של השבר, כפות גפיו קטנות וכריות המדרך קרחות, טופריו נשלפים בדומה לטופרי חתולים והתזונה שלו מפתיעה במיוחד: שועל הצוקים ניזון בעיקר מפירות שיחים כמו צלף ורכפתן וחרקים ובפקיסטן נצפה לעיתים שועל הצוקים גם בשדות וכרמים מעובדים שם הוא ניזון  ממלונים, ענבים זיתים ועוד...
שועלי צוקים מסוגלים לשרוד  הרחק ממקורות מים ולהתקיים לאורך זמן רק מהנוזלים המגיעים ממזונם, שועלי צוקים נצפו שותים רק לעיתים נדירות.
שועליהצוקים חיים בזוגות קבועים ומקפידים לא להתרחק מהמצוקים שם יש להם יתרון משמעותי על פני המתחרה העיקרי שלהם,  ויש עדויות שגם הטורף העיקרי שלהם : השועל המצוי, ששוכן ברבים מהנחלים.

שועל הצוקים פעיל בלילה, בעונת הרבייה שני בני הזוג נחים במהלך היום תחת סלע מוצל ביחד אך מחוץ לעונת הרבייה הם מעדיפים לנוח במחסות שונים.
עונת הרבייה מתקיימת בחודשי החורף המוקדמים וההמלטה של 1-3 גורים מתרחשת בתחילת האביב. הגורים נגמלים לאחר כחודש וחצי ומגיעים לפרקם סביב גיל שנה.
בשנים האחרונות חלים שינויים משמעותיים סביב בית הגידול של שועלי הצוקים, נוכחות מטיילים, חקלאות אינטנסיבית לאורך ים המלח, פעילות צבא והתרחבות יישובי הבדואים במדבר יהודה גורמים כולם להתרחבות התפוצה של מתחרהו העיקרי של שועל הצוקים הלא הוא השועל המצוי שמתקיים במידה רבה מהפסולת הנלווית לפעילות האדם.
לכל אחד ואחד מאיתנו יש את היכולת לסייע לשמור על מין מיוחד זה באמצעים פשוטים: בכל טיול, ביקור ולינה בחניון יש להקפיד הקפדה ייתרה ששום מזון לא יישאר בשטח. כך לא נסייע להתפשטות השועל המצוי ונשאיר את המרחב הייחודי בו הוא חי עבורו, ורק עבורו.


 

שועל הצוקים בתיעוד נדיר, צילום:שמוליק יידוב שועל הצוקים בתיעוד נדיר, צילום:שמוליק יידוב