חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

לא לגעת בעופר - צפו

12/02/2014
 

מתחיל טוב, נגמר רע: מה אתם הייתם עושים אם הייתם יודעים שפעולה אחת, תמימה, יכולה לגרום לחיי שבי ויתמות?
שימו לב! חודש פברואר הוא חודש רגיש מאין כמוהו. זו תחילתה של עונת ההמלטה של עופר איילים והיא תימשך אל תוך האביב. חשוב לדעת שבמקרה וראיתם עופר לבדו אל תגעו בו, פשוט התרחקו מהמקום. עופר שנאסף ובא במגע עם בני האדם כבר לא ישוב לטבע.
(בתמונה למעלה: צביה בהריון, צילום: עמיר בלבן)


מקרה שהיה, כך היה
זה קרה בשעת לילה מאוחרת ביום שישי האחרון. עופר צעיר נאסף על ידי פועלים בנחל צופים והובא לשירות הווטרינרי בירושלים. העופר נאסף כמובן בתום לב, ומתוך כוונה טובה, אך מאותו רגע נגזרו עליו חיים בשבי. העופר, שנאסף ובא במגע עם בני האדם, כבר לא ישוב לטבע לעולם.

את הנעשה אין להשיב
לדברי עמיר בלבן, רכז תחום טבע עירוני בחברה להגנת הטבע, השנה העשב נמוך מאוד והעופרים חשופים יותר בשטח. לכן, קיים החשש הכבד של איסוף עופרים יתומים. ברוב המקרים האימא מסתתרת בסביבה ומשגיחה עליו ממרחק בטוח. מדובר באסטרטגיה של האם בשלב הילדות המוקדם. רק בשלב מאוחר יותר, כשהעופר מתחזק ומסוגל לרוץ מהר, הוא מתחיל להתלוות לצביה ומצטרף בהמשך לעדר.

לשבי נולד?
במידה ויצאתם לטבע ונתקלתם בעופר הכי חשוב, כדי לצמצם את הנזק ככל שניתן, לא לגעת בו ולהבין שככל הנראה הוא לא יתום. פשוט להתרחק מהמקום במהירות האפשרית ולתת לו את האפשרות להמשיך לחיות בסביבה הטבעית שלו, עם אימא שלו, ולא לגזור עליו חיי יתמות ושבי. 


צביה ועופר בן יומו בירושלים. צילום: עמיר בלבן, רכז תחום טבע עירוני, החברה להגנת הטבע


ynet, 12/2/14:
מצאתם "במבי" יתום בטבע? שמרו מרחק