חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אל תהרסו להם את הבית!

לאחרונה נהרס משכנם על גבול ישראל – ירדן. כעת החברה להגנת הטבע פועלת לשימור 2 מוצבים נוספים באזור, על מנת שיישארו כבית ידידותי וחם לעטלפים.

 

מרץ 1994, רגע היסטורי למדינה: הסכם השלום נחתם ע"י ירדן. האופטימיות הלאומית הרקיעה שחקים וכחלק מחתימת ההסכם בין המדינות, צה"ל פינה שורת מוצבים שהיו פרושים לאורך גדר המערכת עם שכנתנו ממזרח.
12 שנים חלפו, ובשנת 2006 התקבל לראשונה בחברה להגנת הטבע מידע על נוכחות עטלפים בשורת מוצבים נטושים, שהפכו עם השנים לביתם של היונקים (שמהווים, אגב, כשליש מאוכלוסיית היונקים בישראל!). עם גילוי הדבר, צוות חוקרים של החברה להגנת הטבע, בראשות ד"ר ערן לוין, יצא לשטח וגילה שהעטלפים מתקשים לחיות במוצבים מאחר ותקרת המוצבים בנויה מבטון חלק או פח, מה שהיקשה את נקודות האחיזה של העטלפים, וכתוצאה: צפיפות רבה, מדי שככל הנראה פגעה במספר העטלפים ששכנו בכל מוצב.

החברה להגנת הטבע, בשיתוף רשות הטבע והגנים ואוניברסיטת ת"א ובסיוע חטיבת הבקעה, פצחה בפרויקט שהכשיר כ - 20 מוצבים נטושים להיות בית ידידותי לעטלפים. במקום תקרות בטון חלקות וכבלי חשמל תקשורת המשתלשלים מהתקרה, העטלפים זכו בתקרות מחוספסות, חבלים ורשתות, מה שאפשר להם לקיים חיים תקינים במוצבים. מאז, מדי חורף, נמשכה בהצלחה התאמת מוצבים נוספים באזור לחיי העטלפים, ובכדי לסבר את האוזן, יש לציין ש - 10 מיני עטלפים במוצבים, מתוך 12 שנסקרו, הינם מינים המצויים בסכנת הכחדה, חלקם אף בסכנה חמורה, דוגמת: פרסף בהיר או נשפון פגום אוזן.

 

שירותי הדברה ביולוגית
במרכז היונקים של החברה להגנת הטבע מסבירים כי ישנם ניסיונות לשקם את אוכלוסיות העטלפים ולרתום אותם לטובת האדם - עטלפי חרקים צדים כמויות עצומות של חרקים מעופפים מזיקים כגון יתושים, עשים ומזיקי חקלאות אחרים ואף תיקנים. שימוש בעטלפי חרקים כמדבירים יכול להביא להפחתת השימוש בחומרי הדברה המסוכנים לסביבה ואף לנו כבני אדם. מדובר למעשה בביתם של עטלפים שמחפשים את מזונם בשטחי ישראל, ירדן והרשות הפלשתינית, הם טורפים חרקים ונותנים שרותי הדברה ביולוגית לחקלאים באזורים אלו.

 

פרספונים נהנים מהתאמת תקרת המוצב ע"י חבלים. צילום: החברה להגנת הטבע

לפני שבועיים משרד הביטחון הרס את שני מוצבי תל ישמעאל, מוצבים בהם שכנו עטלפים, זאת ללא תיאום מוקדם. למרות הצעה לשימור המוצבים והסכמה מצד משרד הביטחון, עלות העבודה וחשש המשרד מפני ביקורי אזרחים במוצבים הביאה, למרבה הצער, להרס המוצבים וככל הנראה לגדיעת חייהם של מאות עטלפים ששכנו במקום. חשיבות המוצבים באה לידי ביטוי בשמירה על המגוון הביולוגי והשירותים האקולוגיים שהעטלפים מספקים (ציד החרקים).   

 

הידעת?
בארה"ב נחסכים מיליוני דולרים מדי שנה בחקלאות ע"י שימוש בעטלפים להדברת חרקים מזיקים - שלא לדבר על חומרי ההדברה הנחסכים במזון.
בארץ חיים 32 מינים של עטלפי חרקים ומין אחד בלבד של עטלף פירות. ביחד הם מהווים כשליש ממיני היונקים של ישראל!
בארבעת המוצבים המדוברים שכנה אוכלוסייה גדולה, שמנתה בשיאה כ-700 פרטים של עטלפים מהמין פרספון.הרס המוצבים מאיים על המשך הישרדות מין זה בישראל.

 

שמוליק ידוב, מנהל מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע, מסביר כי כעת החברה להגנת הטבע פועלת לשימור מוצבי "פשוש" ו"קרן", המצויים בפתחת עמק בית שאן. "סכנת הרס המוצבים עדיין מרחפת מעל ראשי העטלפים, ובימים אלו הושגה הסכמה לדחיית הרס מוצבי "פשוש" ו"קרן", מתוך הכוונה לגדר את המבנים כדי למנוע כניסת מבקרים", אומר ידוב, שמגלה כי מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע פועל בימים אלו להעברת שידור אינטרנטי מן המוצבים הנטושים, דבר שיאפשר ללמוד על חייהם של העטלפים וחשיבותם למערכת החיים, מבלי להפריע את מנוחתם.

 

 יזנובים קטנים נאחזים ברשת. צילום: החברה להגנת הטבע

 

לפני התאמת המוצבים: פרספונים נתלים מכבלי תקשורת. צילום: החברה להגנת הטבע