חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בעל הבית בחולות: עכן חרטומים

כתב וצילם: אסף מירוז, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע

עכן חרטומים. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבעחולות יוצרים עולם עם חוקים משלו, הממוקם אי שם על הדרך בין יבשה לים, בדומה לרצועה שהם תופסים פעמים רבות לאורך חופי ימים.

החול הוא מצע מוצק לכאורה, אך קשה לסמוך עליו – במקומות מסוימים הוא כל כך לא יציב, עד כי ניתן בקלות לשקוע, ולעיתים אף "לשחות" בו.

בעלי חיים הגרים בחול, פיתחו התאמות מיוחדות המאפשרות להם לנוע במהירות על פניו מבלי לשקוע בתוכו, וכן להתחפר לעומקו כדי לנוס מאויב או מהטמפרטורה הגבוהה שפני החול עשויים להגיע אליה כשהשמש קופחת. (משמאל: עכן חרטומים, צילומים: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע)

עכן חרטומים. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבערבים מבין דיירי חולות הנגב והערבה הם זוחלים, המרשימים שבהם הם דווקא שלושה מינים של נחשים ארסיים השייכים למשפחת הצפעוניים, העכנים. שלושה מיני עכנים בארץ – עכן גדול, מאכלס את חולות הערבה, עכן קטן ועכן החרטומים מאכלסים את חולות צפון מערב הנגב.

העכנים סיגלו לעצמם דרך מיוחדת לתנועה בים החולות. הם אינם זוחלים בתנועות פיתול קדימה, כמעשה מרבית הנחשים, אלא "מדלגים" הצידה בתנועות לולייניות, כשהם מותירים רק שתיים או שלוש נקודות מגע בין גופם לבין החול. באופן זה הם נמנעים ממגע הדוק עם החול, העשוי להיות חם מאוד, כאמור, במשך היום, וקר מאוד בלילה.

גם דרך ההתחפרות שלהם מיוחדת, והיא נעשית על ידי תנועות צידיות, אגב שיטוח הגוף ודחיקתו אל החול, כך שכל הגוף שוקע אל תוכו כמו צוללת המנמיכה אל מתחת למים. מעל לחול נשארים רק העיניים והנחיריים, וכך הוא אורב לטרפו, ממתין לו כשהוא רואה ואינו נראה, מריח ואינו מורח.

כאשר מחרידים אותו מרבצו, משמיע העכן קול אזהרה חזק, בדומה לנשיפתם של הנחשים ה"צפוניים", אך בניגוד אליהם, מופק הוא באמצעות חיכוך קשקשי צד הגוף אלה באלה, וכך נמנע בזבוז המים הנפלטים עם נשיפות האוויר. כדי להפיק את קולות הנשיפה והלחישה, מסתחרר הנחש בפיתולים סביב עצמו, כשהראש נשמר במרכז, מוכן להיזדנק קדימה ולהכות ביריב. אצל עכן החרטומים מתווספות למחזה מעורר יראה זה גם זוג קרניים חדות המזדקרות מעל לעיניים. מי שחזה פעם במחזה הזה, ייטיב לספר מיהו בעל הבית בחולות.

* פורסם לראשונה במדור 'חוברה ואחיותיה' במוסף 'הארץ', אוגוסט 2009