חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה הם אומרים, העקרבים?

בותוס, מצוי בשפלה ובמישור החוף.עקיצתו איננה מסוכנת (הגדל)

לכל בעל חיים יש שפה מיוחדת, בעזרתה הוא יכול לתקשר עם בני מינו ועם בעלי-חיים אחרים. הפעם נספר לכם על עקרבים

מאת פיני אמיתי 

"היזהרו ממני, אני עוקץ!"

זה המסר שמשדר העקרב כשהוא מניף את זנבו אל-על ומאיים עלינו בעוקץ הנוראי שלו. ואילו אנו לא מופתעים כלל וכלל מכך, שהרי גם אנחנו - אתם ואני - מבינים היטב את מה שהוא משדר-אומר, מפני ששפת הגוף, כידוע, היא שפה בינלאומית. כדי לחזק את האיום, העקרב גם מניף את זרועותיו ומפשק את אצבעותיו הצבתניות כאומר: "ואני גם צובט!".

מדברים בלחש

"יש דברים שאף פעם לא שוכחים", כך אומרים. ובאשר לי, אני בטוח שאף פעם לא אשכח את החבילה הקטנה מאפריקה, שקיבלתי בדואר לפני שנים רבות. אני זוכר שפתחתי אותה בזהירות יתרה, ואף על פי כן זרקתי אותה לפתע מידי כאילו היתה לוהטת. היה זה ברגע שפתחתי את המכסה, ומתוך הקופסה נשמע קול לחישה של נחש. נבהלתי כהוגן, והמחשבה הראשונה שצצה לי בראש היתה: "מי זה המטומטם הזה, ששולח נחשים בדואר?"

את התשובה קיבלתי מיד מעקרב גדול שהזדחל ויצא מתול הקופסה, כשהוא ממשיך להשמיע את הקול הנוראי שמפחיד חיות ואנשים. היה זה "עביד לוחש אפריקאי", אשר הזהיר אותי בשפתו המיוחדת מפני הצבתות הענקיות שלו ומפני עקיצתו המכאיבה. את "קולות הלחישה" האלה הוא משמיע בעזרת "מברשת שיער" זעירה המצויה על גבי הפה שלו. הנה כי כן - לא צריך לצעוק. הרי אנחנו מבינים גם כשמדברים בלחש, לא? 

מישוש ומגע, גם זו שפה

לאחר שצפיתי זמן רב בחיזור של עקרבים, שהיו מטיילים יד ביד כזוג אוהבים, ניסיתי לשכנע עקרבה אחת שאני עקרב המבקש לטיל איתה יד ביד. עשיתי זאת כשאני אוחז בזהירות רבה בידה בעזרת מלקט עדין (פינצטה) ומחקה את תנועותיו של זכר. למרבה הפלא, העקרבה הסכימה לחיזורי והלכה איתי יד ביד,סליחה - יד במלקט. הנה כי כן, אפילו עקרבים מבינים כשמדברים איתם בשפתם.

אוזניים על הידיים

עד כמה שידוע לנו, לעקרבים אין ממש אוזניים. נו, אז איך הם שומעים? ובכן, תשמעו סיפור: "בוקר טוב!" שאגתי ומחאתי כף בשעה שנכנסתי כדרכי באחד הבקרים לחדר שבו גידלתי וחקרתי את העקרבים. נראה שהייתי שרוי במצב רוח מרומם במיוחד, והנה מתברר שההתנהגות הטבעית הזאת שלי גרמה לעקרבים התרגשות גדולה, ורבים מהם ממש נרעדו.

בעבורי היתה זו הפעם הראשונה שהבנתי, כי העקרבים שומעים את הקולות שלנו. אבל מתברר שכבר לפני עשרות שנים היה ידוע שלעקרבים יש "אוזניים מיוחדות", וליתר דיוק - איברי-שמע, שאינם אלא שערות-חישה הרגישות לגלי קול בתדר מסוים, שבו כלולים גם קולות הדיבור שלנו. שערות החישה האלו ממוקמות על אצבעות ידיהם של העקרבים. הנה כי-כן, עקרבים מתקשרים בשפות שונות, חלקן מוכרות לנו, ואחרות... חסויות.

ויתר דברי עקרבים, הרי הם כתובים בספר "זהירות, עקרבים".