חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אל תמצמצו

3/03/2014

נעמה טויביס - בת שנת שירות בבית ספר שדה חוף הכרמל

 

דמיינו לעצמכם בית גידול שמופיע בכל חורף מחדש, רוחש חיים ומשגשג, מצמיח צמחים ייחודיים ומאפשר לבעלי חיים להשלים גילגול חיים מלא, ולאחר מספר חודשים נעלם לגמרי מהעין ולא מותיר זכר לעצם קיומו. מצמצת והוא כבר לא שם. לצערנו, בקרוב אנחנו אכן עומדים למצמץ ולגלות שבריכות החורף – כבר לא כאן.

בריכת החורף היא בית גידול עם אופי קצת קסום, קצת מסתורי ולאחרונה גם קצת עצוב. למעשה, מדובר בבית גידול מימי עונתי רדוד. עונתי – כלומר משך החיים של בית הגידול הוא כמשך עונת החורף בלבד. בריכת חורף ממוקמת בדרך כלל במקום נמוך שמנקז אליו את הנגר העילי מכל אגן הניקוז שבאזור. מי הגשמים היורדים מדי שנה בחורף ממלאים את הבריכה ומאפשרים את קיומו והתפתחותו של בית הגידול. כאן נכנסת הבעיה הראשונה של בריכות החורף – מים מלוכלכים ומזוהמים. במקומות בהם הסביבה אינה נקייה, באזורי תעשייה למשל או באזורי בניה, הקרקע מלאה פסולת ומזהמים שעם רדת הגשמים נשטפים אל בריכת החורף וממלאים אותה. איכות המים בבריכה היא אחד הגורמים החשובים ביותר לשפע המינים המתקיים בבריכה: מגוון רחב של חסרי חוליות, חרקים, דו חיים, זוחלים, עופות ויונקים.

בריכת חורף בתל אביב

בריכת החורף היא כמו מראה לסביבה: אם המים שהתנקזו אליה מזוהמים מדי – בית הגידול על כל המינים של בעלי החיים והצמחים המתקיימים בו, לא יופיע ולא יתפתח.

בריכת החורף כבית הגידול לדור הבא
בגלל שמשך החיים של בית הגידול הוא כמשך עונת החורף, על בעלי החיים הגרים בבריכות החורף למצוא פיתרון לבעיית ההתרבות והעמדת הדור הבא. בבריכת החורף מסוגלים לחיות רק בעלי חיים שאסטרטגית החיים שלהם מותאמת למשך התקופה הקצרה שהבריכה קיימת – כלומר, שמסוגלים להעמיד צאצאים שיתפתחו ויגדלו בטרם תתייבש הבריכה. איך הם עושים זאת? חלקם נודדים במהלך חודשי הקיץ מהבריכה אל בית גידול אחר ויחזרו אליה ואל שפע המזון שהיא מציעה להם בשנה הבאה. חלקם מטילים ביצים בנות קיימא – ביצים שמסוגלות להחזיק מעמד במשך חודשי השנה החמים מחוץ למים, ובוקעות רק בתנאים מתאימים - עם רדת הגשמים. ביצי הקיימא הן העתיד של בריכת החורף! בלעדיהן יצורים שגלגול החיים שלהם אורך רק כמה חודשים לא יוכלו להעמיד אחריהם צאצאים ולא יופיעו שנה הבאה בבריכות החורף.

בקיץ הבריכה נמצאת במופע היבש שלה. בתקופה זו משמשת קרקעית הבריכה כמעין "מחסן זרעים" השומר בתוכו על זרעי צמחים, ביצי קיימא של חסרי חוליות ונבגי פטריות. הבעיה השנייה של הבריכות: כל פגיעה בקרקעית – אם על ידי חפירה, אם על ידי בנייה ופיתוח ואם על ידי נסיעה של טרקטורונים למיניהם – מזיקה לקרקעית הבריכה ולמאגר הביצים הרדום שעליה ועלולה לגרום לכך שבית הגידול כולו או מינים מסוימים החיים בתוכו לא יתפתחו בשנה הבאה. נוסף על כך כל שינוי שנעשה במבנה השטח על ידי חפירה, בנייה או נסיעה והידוק של הקרקע, מזיק לבריכת החורף ועלול להביא להיעלמותה.

"אין כאן שום דבר מיוחד שצריך לשמור עליו"
למען האמת מי שעובר בקיץ ליד בריכת החורף ולא יודע שלפני חודש-חודשיים היה כאן עולם ומלואו, לא יוכל לעולם לנחש שהמקום עדיין מלא חיים. וזו בדיוק הבעיה השלישית של בריכות החורף. המופע הקיצי שלהן לא מעיד על שום דבר מיוחד הנמצא בשטח וכך נראה המקום נוח לבניה ופיתוח ואף אפשר לשמוע לעיתים נימוקים כמו "אין כאן כלום" או "אין פה שום דבר מיוחד שצריך לשמור עליו". ביטויים כגון אלה עוזרים לנו לתרץ לעצמנו את השימוש בשטח על חשבון פגיעה בבית הגידול הייחודי שנמצא בו. והפגיעה מרובה: בעבר היו בריכות החורף נוף נפוץ בארץ ישראל וכיסו 27.6 קמ"ר משטחה. כיום נותרו לנו רק 35 בריכות חורף המכסות 2.4 קמ"ר. ממחקר שערך ד"ר נועם לוין בנושא, עולה כי נותרו רק 18% ממספר בריכות החורף שהיו פה בעבר. מה הגורם להיעלמותן של בריכות החורף מנוף ארצנו? התחרות בין צורכי האדם לצורכי הטבע – הסבת בתי גידול טבעיים לשטחים חקלאיים ולשטחים בנויים, ניצול משאבי המים, השלכת פסולת ושימוש לא מושכל בשטח לצורכי פנאי והנאה, כל אלו פוגעים ואט-אט אף מעלימים את בריכות החורף.

הבעיה הרביעית, ואולי החמורה ביותר של בריכות החורף היא חוסר מודעות. אם רק היינו יודעים יותר על בריכות החורף, אולי לומדים עליהן בבית הספר או בתנועת הנוער, אם רק היינו מכירים את מיני בעלי החיים המתקיימים אך ורק בבריכות חורף כמו החפרית ותריסן הקשקש, אם רק היינו מבינים את המגוון העצום של המינים המתרכז מדי חורף במקום אחד קטן למשך תקופה אחת קצרה ומאושרת, אולי היה חשוב לנו לשמור עליהן קצת יותר ואולי המצב של בריכות החורף לא היה מגיע למצב העגום שלהן כיום. מטרה זו בדיוק משרת הפרויקט שמקדמת שרה אוחיון – העלאת מודעות הקהילה לנושא שמירה על בריכות חורף. כל קהילה מאמצת בריכה, משמרת ומשקמת אותה ובעיקר מבינה את החשיבות שבשמירה על בריכות החורף.

בריכת חורף בפרדס חנה

אז צאו גם אתם! חפשו את בריכת החורף הקרובה אליכם, עזרו לשמור עליה ונקו אותה כדי שבשנה הבאה נוכל כולנו שוב להתפעל מהקסם הזה שבהופעת בית גידול שלם יש מאין ומהיעלמותו לפני שהספקנו למצמץ.