חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

היער הנטוע: תעודת זהות

30/12/2013
מאת: אביב דגני - מורה חיילת בבית ספר שדה חוף הכרמל

שם: יער
שם משפחה: נטוע
גיל: בתקופת המנדט הבריטי, הבריטים חקרו והביאו עצים מכל הסוגים מארצות רבות: רוסיה, קפריסין, צרפת, יוון ועוד, זאת כדי לייפות את הארץ ולבנות בה. בנוסף הם חוקקו את חוק איסור כריתת עצים (שבתוקף עד היום), שאוסר על כריתת עץ ללא אישור ממשלתי, גם אם מדובר בעץ שבחצר פרטית.
בשנת 1907 קרן קיימת לישראל החלה לנטוע יערות בישראל, ובחדרה ניטעה החורשה הראשונה.
איך נבדיל בין חורש ליער נטוע? אם נראה חבורה צפופה של עצים קטנים ושיחים בגובה 1-3 מ' עם שכבה נמוכה של שיחיה בגובה 0.5-1.5 מ', ובנוסף עשבים רב שנתיים וגאופיטים – זהו חורש. באיזור בו האדם מתערב ושותל עצים, ורק עצים (כלומר ללא שיחיה נמוכה) – זהו יער נטוע.

הסיבות לייעור:
בשנת 1901 קמה קרן קיימת לישראל במטרה לקנות קרקעות בארץ ישראל. בנוסף הבריטים הביאו לארץ עשרות מתוך 604 סוגי האקליפטוס וניסו לנטעם. הם הביאו ברושים וצמחים לייצוב החולות, אבל הם הגיעו למסקנה שמרבית העצים שניטעו לא התאימו לארץ, וכתוצאה הם הורישו את הידע של מה רצוי לנטוע ומה לא.
ביטחון: קרקעות אלו יהיו שייכות לציבור ולא פרטיות, הן יבטיח שהשטח יישאר רכוש יהודי ואף יקבעו את גבולות המדינה, וימנעו חדירה של מחבלים ומסתננים לארץ. בשנת 1948 לקק"ל היו מיליון דונם אדמה, אשר קבעו את גבולות המדינה.
כלכלה ותעסוקה: לספק עבודה לעולים החדשים – באותה תקופה עלו ארצה רבבות אנשים ללא רכוש או מקצוע. נטיעת העצים הייתה להם מקור פרנסה זמין.

אקולוגיה: אחת הסיבות שבחרו לנטוע יערות הייתה בשל מחקר שהצביע כי עצי היער תורמים למניעת התחממות כדור הארץ ולהוספת החמצן לאוויר.

תשתיות: העצים הם מקור לבלימת חולות נודדים שהיו יכולים לכסות כבישים, ולכן קק"ל נטעה עצים שנפרסו בצידי הדרכים והכבישים (כביש החוף כדוגמה לכך). כמו כן, הנטיעה מסביב ליישובים הועילה, שכן היער משמש כקולט רעשים ומקרר את סביבתו הקרובה.

 

 

יער בן שמן. מהיערות הנטועים הגדולים בישראל. צילום: דב גרינבלט

 

את מי נוטעים ביער נטוע?
אורן הגלעין ננטע כבר ב1868 על ידי הטמפלרים בחיפה ובירושלים. בתקופות המנדט הבריטי ועד ההתיישבות היהודית המשיכו בנטיעת עצי האורן.

אחד מהעצים הכי ארצישראליים הוא האיקליפטוס, שהובא לישראל מאוסטרליה בשנת 1883 על ידי מנהל מקווה ישראל, זאת עבור ייבוש הביצות – מהלך שהתברר כטעות היסטורית, שלצידה התוצאה עצמה - יערות איקליפטוסים שננטעו בכל הארץ. טוב לדעת שבישראל נוטעים גם 12% חורש טבעי , 3% ברושים, 3% מטעים, 33% רחבי עלים (בניהם חרובים, אלונים ועוד).

 

 צילום פנורמי של קריית יערים (דב גרינבלט)

אז איך היער הנטוע מפיץ את עצמו?
בישראל 38% מהיער הנטוע הם האורנים. האורן הוא עץ גדול וירוק המתמקם בכל מקום ומתפשט במהירות. איך? במחקר שהתבצע הוכח כי הרוח היא הגורם העיקרי הקובע את מרחק ההפצה של האורנים, על ידי כך שהיא מסיעה את הזרעים שלו הנמצאים באצטרובל הנפתח.
אז והיום
נוכל לראות במפות המצורפות את כמות ההתפשטות של היער הנטוע בארצנו. בשנים 1905-1948 נוכל להבחין היכן ישנה צפיפות גדולה של נטיעות, בעיקר בכרמל בו נטעו במהלך התקופה כ100,000 עד 600,000 עצים, ואילו בשאר חלקי הארץ הכמויות היו קטנות מכך. כיום ניתן לראות נטיעות רבות בשטחים הפתוחים.