חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מחיאות כנפיים...

14/11/2012

פרופ' יוסי לשם מהחברה להגנת הטבע הוא הישראלי הראשון שקיבל ביום שלישי (13.11.12) בגרמניה, את פרס קרן ברונו שוברט היוקרתי, בזכות תרומה משמעותית בנושאי שמירת טבע וסביבה.


פרופ' יוסי לשם, מהחברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, קיבל בגרמניה את פרס קרן ברונו שוברט, הנחשב לפרס היוקרתי ביותר בגרמניה, על תרומתו המשמעותית להגנת הטבע והסביבה.
בהודעת הקרן ללשם נכתב כי הפרס מוענק לו בזכות הישגיו יוצאי הדופן. קרן ברונו שוברט נוסדה בשנת 1984 על ידי זוג גרמנים, גנרל ברונו שוברט ורעייתו אולגה, במטרה לקדם באופן משמעותי אנשים שתרמו להגנת הטבע והסביבה ברמה של מצויינות ייחודית.
הפרס הוענק ביום שלישי (13.11.12) בטקס רב משתתפים בבית העירייה העתיק של פרנקפורט, שנבנה במאה ה - 15, במעמד יו"ר הקרן, פרופ' מנפרד נייקיש, שהוא גם מנהל גן החיות של פרנקפורט, מהגדולים בעולם, ראש עיריית פרנקפורט ואנשי שמירת טבע רבים.


פרופ' יוסי לשם במעמד הענקת הפרס

פרופ' יוסי לשם זכה בפרס שוברט על תרומתו הייחודית בקידום נושאי הצפרות, בדגש על תרומתו בת 4 עשורים להפיכתה של הצפרות לנושא משמעותי בהוויה הישראלית ובהובלת קידומה כנושא רב תחומי.
הפרס ניתן לו במסגרת קטגוריה המוקדשת ל - "מדען או איש תקשורת או שומר טבע, בדגש של שימור חיות בר, שהוכיח מצוינות ייחודית ורב תחומית בפעילותו, מעבר לפעילות במדינתו".
לשם מספר כי הוא מתרגש במיוחד לקבל את הפרס בפרנקפורט, עיר המוצא של אמו, ממנה נמלטה עם עליית הנאצים לשלטון. "בשנת 1988 היא שבה עם חברתה לביקור של שבוע, כאורחת ראש העיר, והתברר לה שהיא הייתה האורחת היהודייה ה - 1,000 ששבה לפרנקפורט. בירידתה מהמטוס, חיכה לה ראש העיר עם תזמורת וזר פרחים והתקיים טכס חגיגי בבית העירייה העתיק של פרנקפורט. בדיוק באותו אולם - יתקיים מחר הטקס", אומר לשם.

פעילותו של לשם כוללת, בין היתר:
• מחקר ייחודי המשותף לחיל האוויר הישראלי, אוניברסיטת תל אביב והחברה להגנת הטבע, שהפחית את התאונות עם ציפורים ב - 76% וחסך 860 מיליון $ לתקציב הביטחון.
• קידום נושא התנשמות והבזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות, שהפך ביוזמתו לפרויקט לאומי.
• קידום שיתוף הפעולה עם הירדנים והפלשתינאים בנושאי החינוך והשימוש בתנשמות ובבזים, שהפך לסיפור הצלחה ייחודי במזרח התיכון.
• מחקר המשותף עם הגרמנים ממכון מאקס פלנק בגרמניה, למעקב בעזרת משדרים נקלטי לוויין אחרי 120 חסידות נודדות מגרמניה דרך ישראל - עד לדרום אפריקה.
• קידום הפעילות החינוכית על בסיס אתר האינטרנט www.birds.org.il במאות בתי ספר בישראל ובבתי ספר בירדן וברשות הפלשתינאית.
• קידום עם עמיתיו בחברה להגנת הטבע, אוניברסיטת תל אביב ומשרדי הממשלה, בהקמת רשת מוקדי צפרות לאומית שאושרה בשנת 2012 על ידי ממשלת ישראל.

פרופ' יוסי לשם, 65, הוא איש סגל במחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, היה בעבר מנכ"ל החברה להגנת הטבע, הקים ומנהל את המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון וגר בהר גילה. יש לו חמישה ילדים ושישה נכדים.