חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נמלטים- גרסת הציפורים


זרון השדות שנצפה בעמק החולה. צילום: נדב ישראלי

זרון שדות, עוף דורס הנמצא בסכנת הכחדה, נראה בשדות עמק החולה לפני מספר ימים, כשחבלים כרוכים סביב רגליו וצווארו. בחברה להגנת הטבע משערים כי העוף הדורס הצליח להימלט מגורמים שניסו לאלף אותו למטרות ציד באחת המדינות השכנות.

נדב ישראלי, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בעמק החולה, סייר באזור עם קבוצת צפרים והבחין בציפור. הקבוצה התקרבה לציפור עד מרחק מטרים ספורים, אך היא לא זזה ממקומה ככל הנראה כיוון שהיתה תשושה מאוד. נדב ישראלי הבחין ברצועות העור שהיו סביב רגליה ובחוט שלופף סביב ראשה, ולכן עלה החשד כי מדובר בעוף דורס שברח מהשבי.


דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, סיפר כי הציידים לוכדים עופות דורסים שידועים ביכולות הציד שלהם ומאלפים אותם כך שלא יתפתו לטרוף את השלל שצדו. "הדורס נעשה תלוי בצורה מוחלטת במפעיל שלו, במדינות השכנות זוהי תרבות של אלפי שנים הכוללת גניבה של ביצי דורסים מהקנים, מסחר מפותח, שיטות אילוף ועוד. זה גם סימן למעמד - ככל שיש יותר השפעה וממון משתמשים בציפורים 'יותר טובות'". בישראל קיים איסור מוחלט לאלף עופות למטרות צייד.

ואם אתם מבחינים בו - דווחו מיד: זרון השדות אמנם ברח מהשבי, אך עדיין נשקפת סכנה לחייו. במידה והוא יעוף והרצועות והחבלים ייתפסו על עץ או שיח, הוא עלול למות. אז אם אתם מהאיזור ומבחינים בזרון השדות הנמלט, דווחו למרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בעמק החולה: .hulabirds@gmail.com