חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תערוכת "החולה רשמים" בנצרת

3/07/2012

תערוכת "החולה רשמים" החלה להציג בגלריה בבית התרבות והאומנות בנצרת.
התערוכה תימשך עד 30/9/2012, ימים ב'-ה' 15:00-10:00, וימי שישי ושבת 17:00-10:00.


התערוכה "החולה רשמים" משמשת במה לסיפורו המרתק של עמק החולה כפי שמשתקף דרך עיניהם של 34 אמנים ואמניות מהעולם ומישראל שיצרו בהשראתו יצירות אמנות מרהיבות.
בעמק החולה נופי מים וביצה מוקפים בשדות חקלאיים, ביניהם פזורים יישובים קטנים וקיבוצים ובשוליו הרים מכוסים חורש טבעי. העמק ממוקם במפגש שלוש היבשות ולכן ניתן לצפות באזור זה במגוון ושפע אדיר של ציפורים. לעמק החולה חשיבות עליונה כמקום חניה ושהייה בעבור יותר מ-300 מינים של ציפורים נודדות וחורפות, מהם 20 מינים שנמצאים בסכנת הכחדה עולמית.
במטרה לעורר את המודעות ליופיו המיוחד של עמק החולה ולחשיבותו בעבור המגוון הביולוגי, ובעבור הציפורים ובני האדם, נרתמו לפעילות משותפת מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, והארגון הבינלאומי אמנים למען הטבע, במסגרתה הגיעו לעמק החולה אמנים ואמניות מכל העולם שיצרו יצירות שונות ותרמו אותן למען הטבע
. תחת כיפת השמים רשמו האמנים, ציירו, והכינו תחריטים ופסלים, בניסיון ללכוד את ייחודו של העמק. 


אמן: ברי ואן-דוסן
התערוכה החלה להציג בארץ לפני מספר שנים, בין היתר באגמון החולה, במכללת אורט בראודה ובמדעטק בחיפה וזכתה ליותר מעשרת אלפים מבקרים. באוקטובר 2012 תעבור התערוכה לתחנה לחקר ציפורים בירושלים ולאחר מכן תערוך סיור בינלאומי בארצות הברית ומדינות אירופה.

פריד אבו-שקרה, אמן ידוע, שהשתתף כאחד האמנים בתערוכה הגה את הרעיון להצגת התערוכה בנצרת והוא אחד מאוצריה, בשיתוף עם זאב לבינגר.
בראיון שערכנו עמו, הוא מספר כי החלק האהוב עליו במיוחד בתהליך היצירה היה החיבור עם הטבע, חיבור של הנשמה והנפש דרך הטבע והסביבה. תהליך היצירה ארך כשבוע במהלכו, פריד שהה בעמק החולה והתנתק לחלוטין מהשגרה והסביבה למען היצירה.
שוחחנו על האהבה והעניין בציפורים, שמתגלים כתחום חוצה דתות, עמים ולאומים: "אני חושב שהשיח שהאדם לוקח בו חלק ולא חשוב סביב מה, יכול לקרב בני אדם זה לזה. שיח הטבע בעיני הוא שיח מעניין, משמעותי והכרחי שכל אחד יכול למצוא בו את הבית שלו, זה המקום שכל אחד יכול להגיד עליו - הטבע הוא מולדתי ואני רוצה להילחם ולשמור עליו. מבחינתי, היה לי חשוב להביא את התערוכה לנצרת משום שאני מאמין שעמק החולה הוא מקום קדוש ורציתי לחבר בינו ובין נצרת הקדושה".

בתאריך 30.6.12, התקיים אירוע הפתיחה החגיגי של התערוכה. "המבקרים בפתיחה היו מהופנטים מיופיין של היצירות, ומהעיסוק בעמק החולה שהוא מקום קסום." מספר פריד.

אמן: בוב גרינהלף

החברה להגנת הטבע ואוצרי התערוכה רואים חשיבות גדולה לחיבור התערוכה לילדים ובני נוער וראייה של התערוכה ככלי חינוכי בעזרתו ניתן לחבר את הדור הצעיר לערכים של שמירת טבע, סביבה, יחסי גומלין, היסטוריה ולמידה על חיי הציפורים. פריד מוסיף כי "יש חיבור וילדים צעירים מגיעים לתערוכות שלנו באופן כללי וכמובן יגיעו לתערוכה זו. ילדי הקייטנות אף נרשמו להפעלות שונות במסגרת התערוכה".
"התערוכה היא חלק קטן מהגשמת החלום, והוא להביא כל אדם באשר הוא לקבלת האחר, אם האדם יפתח סובלנות וילמד לקבל את האחר, אני מאמין שבאותה מידה הוא יוכל להפנים את כוחו וחשיבותו של הטבע ויבין כמה חשוב לשמור עליו" מסכם פריד אבו-שקרה.

ומה איתכם? אתם מוזמנים להגיע לתערוכה המדהימה ולחוות בעצמכם את הקסם של עמק החולה דרך עיניהם של אמנים ואמניות מרחבי העולם.