חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קֵן לַצִּפּוֹר

5/06/2012

עו"ד נועה יאיון מהחברה להגנת הטבע גילתה ביום חמישי האחרון גוזל של בז שנפל מהקן של ההורים שלו בבניין תעשייתי בלב תל אביב. יאיון התייעצה עם אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ולאחר שקיבלה הנחיות, הזעיקה את שירותי הכבאות, הנחתה אותם איך להחזיר אותו מבלי שייפגע ועזבה את המקום רק אחרי שווידאה כי הוא בטוח בקרטון שלו.
הקן של ההורים נמצא ברחוב סעדיה גאון בתל אביב, הוא כולל את ההורים ושני גוזלים. הקן נמצא בגובה של בערך 10 מטרים, באחד מפתחי האיוורור של בניין תעשייתי.

הכבאים – גולן אוזמן, משה אהרון וחן חממי, משירותי כבאות והצלה תל אביב, הגיעו למקום תוך דקות והשיבו את הגוזל בשלום אל משפחתו. הכבאים השתמשו בארגז הקרטון כדי לאפשר לבזים הגנה מנפילה.

נועה יאיון: "זה היה מקסים לראות את המחוייבות של הכבאים לא רק להולכים על שתיים, אלא גם לבעלי הכנף, אני מקווה שהאם תמשיך לטפל בו בהצלחה ושבפעם הבאה הוא יצליח לעוף".

הבז המצוי נחשב לאחד הדורסים היציבים והנפוצים ביותר בישראל, ניתן לאתר אותו בעיקר באיזורים פתוחים, שדות, חורשות ואפילו ישנם קינונים רבים באיזורי הערים. המזון החביב עליו הוא נברנים, חרקים, ציפורים וזוחלים, והוא מתמחה באיתור הטרף מהאוויר וצייד שלו על הקרקע תוך כדי רפרוף במקום.
למרות שהוא נחשב לדורס יום קטן עד בינוני, הוא שומר בקנאות על טריטוריית המחייה שלו ואינו נרתע מלתקוף עופות ודורסים גדולים ממנו הפולשים לאיזור. הבז המצוי .
 
הצלחתו של הבז בקינון בעיר נמדדת בעיקר בכמות הגוזלים שהוא מצליח לגדל. הגורמים המשפיעים על אוכלוסיית הציפורים הדורסות הם זמינות של מזון ומקום מתאים לקינון. מאחר שהבזים לא נוהגים לבנות לעצמם קינים, הם מעדיפים לקנן במקומות פתוחים ומוכנים מראש.
 
בטבע נוהגים הבזים לקנן על מצוקים, קנים נטושים של עורבים, חורים טבעיים בהרים או בתוך עצים, ובעיר הם מחבבים במיוחד גגות של בניינים, קנים פתוחים אך מוסתרים ובעיקר אדניות נטושות בבניינים, בתנאי שאינן מכילות צמחייה רבה.
 
כיום ישנם מאות זוגות של בזים מצויים המקננים בערים ובמקביל הם מנהלים חיים באיזורים כפריים יותר. ממה ניזונים הבזים בעיר הגדולה? מציפורי שיר כדוגמת דרורים, אך גם מיונים וממכרסמים. הבז המצוי מצליח להסתגל לחיים בעיר ויש לו תפקיד חשוב בשרשרת המזון.

לכתבה ב YNET לחצו כאן