חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ציף ציף, שריק שרק...

15/05/2012
שרקרק מצוי | צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע

שרקרק ישראלי, הנושא על רגלו טבעת של אוניברסיטת תל אביב, נמצא בימים האחרונים מת בדרום מזרח טורקיה, ונלקח על ידי חקלאים מקומיים לשירותי הביטחון של משרד החקלאות, החושדים כי מדובר במרגל ישראלי. כך מדווחים כלי תקשורת בטורקיה. צפרים טורקיים העבירו בימים האחרונים את המידע לאנשי מרכז הטיבוע הישראלי של החברה להגנת הטבע, כדי שיבהירו כי מדובר בציפור רגילה העושה את מסלול הנדידה השגרתי שלה, על מנת למנוע פאניקה בקרב הטורקים, שתביא להרג מיותר של ציפורים. הדיווח בתקשורת הטורקית   

לדברי יואב פרלמן, ממרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, "מבדיקה שעשינו ברישומים שלנו, עולה כי השרקרק שנמצא מת בתחילת השבוע ב- Gazieantep שבדרום מזרח טורקיה, טובע באילת ב- 2008 על ידי אנשי החברה להגנת הטבע. על פי הדיווחים של כלי התקשורת בטורקיה, לאחר שמגדלי דבורים מקומיים הבחינו בטבעת על רגלו, הנושאת כיתוב
Tel Aviv University Israel והעבירו את השרקרק לבחינת שירותי הביטחון של משרד החקלאות הטורקי. על פי הכתבה, אלה הבחינו שנחיר אחד של השרקרק מוגדל בצורה יוצאת דופן, וחשדו כי לנחיר הוחדר מכשיר ריגול כלשהו. לא מצוין בכתבה כיצד הוא מת, יכול להיות שבנסיבות טבעיות או על ידי חקלאים שהגנו על הכוורות שלהם. בכל מקרה, אנחנו יכולים להרגיע את הטורקים, מרגל הוא לא, אלא בסך הכול ציפור רגילה".

לדברי פרלמן, "השרקרק המצוי הוא עוף נודד יפהפה, הניזון בעיקר מדבורים ומצרעות אותן הוא לוכד במעופן. אוכלוסייה נאה של שרקרקים מצויים דוגרת בקירות חול בצפון הארץ ובמרכזה, וחורפת באפריקה, אך אוכלוסייה גדולה עוד יותר חולפת דרך ישראל בעונות הנדידה - אלו שרקרקים הדוגרים צפונה מאיתנו - בטורקיה, בדרום אירופה ובדרום רוסיה.
מדי שנה מטובעים שרקרקים מצויים רבים בישראל, בעיקר באילת ובדרום הערבה. חלקם הגדול נלכד כחלק ממתן פתרונות לקונפליקטים עם מגדלי דבורים - השרקרקים נלכדים ליד הכוורות ומשוחררים כמה עשרות קילומטרים בהמשך כיוון הנדידה. כל שרקרק כזה מקבל טבעת סימון סטנדרטית על רגלו."

לצפייה בדיווח התקשורת הטורקית לחצו כאן
לידיעה מעיתון ידיעות אחרונות לחצו כאן