חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פרו ורבו ומלאו את הארץ בתנשמות

זוג התנשמות שעל מגדל המים בטירת צבי שברו שיא עולמי בפוריות והביאו לעולם מחזור שלישי של גוזלים בשנה אחת, לעומת מחזור אחד בלבד בדרך כלל, ובמקרים מיוחדים - שני מחזורים.

תיבת הקינון של זוג התנשמות, נמצאת תחת מעקב רצוף של מצלמות, הותקנה על מגדל המים הישן של קיבוץ טירת צבי שבעמק בית שאן. מדובר בחלק מפרויקט גדול שמוביל ד"ר לשם עם החקלאים להדברה ביולוגית של השדות. במקום להדביר את המכרסמים המזיקים לשדות באמצעים כימיים, הציע לשם להציב תיבות קינון של תנשמות הניזונות ממש מאותם מכרסמים. זה עובד מצוין.
בחברה להגנת הטבע ובאוניברסיטת תל אביב לא מפסיקים להתפעל. לדברי ד"ר יוסי לשם, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, "פרופ' אלכס רוליין, מומחה עולמי בתנשמות, אמר לי שהוא לא ראה בעולם אף תופעה של מחזור שלישי. שנת 2010 הייתה עתירת מכרסמים בשדות", ממשיך לשם. "שפע המזון הביא לכך שמתוך 415 זוגות של תנשמות שקיננו בתיבות, 54 זוגות קיימו מחזור שני של קינון. בלילה אחד מביאות התנשמות לגוזליהן בין 10 ל-15 מכרסמים. הזוג המפורסם בלבד כילה השנה יותר מ-10 אלפים עכברים".

עם תום עונת הקינון, הגיעו לתיבה של המשפחה מרובת הגוזלים רכזי הפרויקט באזור, קובי מרום ומוטי צ'רטר, כדי לפרק את מצלמת המעקב ממגדל המים של הקיבוץ ולהחזירה למקומה בעונת הקינון הבאה. השניים נדהמו לגלות כי בתוך התיבה יש גוזלים נוספים, שבקעו זמן קצר קודם לכן. כך נשבר השיא: מחזור קינון שלישי בשנה אחת. בסך הכל הטילה התנשמת 17 ביצים, מהן נותרו 13 גוזלים בריאים.

לצפייה במצלמה


צילום: אמיר עזר, מוטי צרטר