חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הכנסת חוגגת ומתגייסת למען הטבע והציפורים

הכנסת חגגה השבוע פעמיים -
גם את יום הולדתה
וגם שלושים שנות צפרות
של החברה להגנת הטבע בישראל.

במסגרת האירועים דנה ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא מיזעור נזקי השימוש בחומרי הדברה, הגורמים לפגיעה בבעלי החיים - ובבריאות האדם

ח"כ גלעד ארדן בטקס החגיגי. צילום: אמיר עזר

28 בינואר 2009

השבוע ציינה הכנסת יום מיוחד במשכן לציון שלושים שנות צפרות של החברה להגנת הטבע בישראל. במסגרת האירועים נחנך במעמד ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, הבית החי הראשון בישראל - מבנה מרכז המבקרים החדש והייחודי של התחנה לחקר ציפורים בירושלים השוכן בסמיכות לכנסת. בהמשך התקיים דיון מיוחד בוועדת הפנים ואיכות הסביבה על נושא הרעלים בחקלאות והפגיעה בטבע, הושקה תערוכת צילומים מיוחדת שכותרתה 'חקלאות וציפורים - דו קיום או קונפליקט', המציגה את פרויקט ההדברה הביולוגית באמצעות תנשמות ובזים, המשותף לחברה להגנת הטבע ולאוניברסיטת תל-אביב. לבסוף, התקיים טקס מיוחד, בהשתתפות יו"ר הכנסת רובי ריבלין והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, בו נחשפה סדרת בולים חדשה, המוקדשת לציפור הלאומית של ישראל, הדוכיפת, וכן לפשוש ולחוחית.   

בדיון מיוחד שיזמה החברה להגנת הטבע בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, דנו המשתתפים בנושא מיזעור הנזקים הנגרמים כתוצא מרעלים וחומרי ההדברה בחקלאות - לבעלי החיים ולאדם. בראש הוועדה עמד ח"כ דוד אזולאי, ובין משתתפיה היו ח"כים ומומחים מתחומי החקלאות, הבריאות והסביבה, ביניהם ח"כ דב חנין וח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר עמית של השדולה הסביבתית של הכנסת.

הדיון בועדה שודר בשידור חי בערוץ הכנסת, ולהערכתנו למעלה ממאה בתי ספר צפו בדיונים בשידור ישיר. בדיונים השתתפו כ-80 אורחים מהמשרדים הממשלתיים השונים, מהגופים הציבוריים ומהאקדמיה.

לקראת הדיון הופקה חוברת לקראת הדיון בראשותו של יו"ר הועדה הציבורית, שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל. חוברת ההדרכה: צמצום נזקי רעלים וחומרי הדברה

» קטלוג והסבר על תערוכת הצילומים: 'חקלאות וציפורים - דו קיום או קונפליקט'

» המיזם הלאומי לצמצום נזקי רעלים וחומרי הדברה

» ציפור לאומית - עכשיו גם על הבול

» ברכת יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין

וידאו:
שימוש בתנשמות ובבזים כמדבירים ביולוגים בחקלאות

וידאו: לצפייה בחלק 2 של הסרטון


סרטו של יובל דקס

ד"ר יוסי לשם בדיון המיוחד בועדת הכנסת. צילום: אמיר עזר   דיון מיוחד שיזמה החברה להגנת הטבע בועדת הכנסת. צילום: אמיר עזר
דיון מיוחד בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא מזעור נזקי רעלים וחומרי הדברה בחקלאות בהשתתפות כ-80 אורחים מהמשרדים הממשלתיים השונים, מהגופים הציבוריים ומהאקדמיה, ביניהם ח"כ דב חנין וח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר עמית של השדולה הסביבתית של הכנסת. צילום: אמיר עזר 

שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל, יו"ר הוועדה הציבורית לבדיקת נושא ההרעלות ונזקי חומרי ההדברה, אותה יזמה החברה להגנת הטבע, אמר בדיון: "חשוב מאוד שהציבור ידע מה קורה בתחום הזה ויהיו מודע לנזקים הנגרמים לבני אדם בעקבות השימוש ברעלים וחומרי הדברה. ההגנה על הציפורים וההגנה על בני אדם קשורים אחד לשני, והפגיעה בשניהם היא איומה ונוראה. המחקרים מראים על נזקים קשים ביותר לבני אדם. זה לא נזק שמופיע בבת אחת, בצורה דרמטית, אלא מדובר בנזקים איטיים, מצטברים, כמו ירידת הפוריות אצל גברים ואצל נשים, ולכן אנחנו צריכים להמשיך ולעסוק בנושא הזה ולהעלות אותו למודעות הציבורית כל הזמן".

פרופסור יורם יום טוב, זואולוג מאוניברסיטת תל אביב: "בארץ ישראל יש עולם חי מיוחד במינו, כ-500 מיליון ציפורים עוברים מדי שנה בארץ והן נחשפות לחקלאות שלנו, בה משתמשים במאות רבות של חומרים להדברה, שחלקם, כמובן, רעלים. אם משתמשים בחומרים חוקיים לא אמור להיגרם נזק, אבל גם רעלים אלה נצברים, עוברים בשרשרת המזון ומגיעים לבעלי חיים טורפים, לעופות דורסים וגם לאדם, וגורמים לנזקים חמורים ביותר לאלו שנפגעים מהם.

הנזק הזה מוקרן ממעלה שרשרת המזון ועד לתחתית שרשרת המזון ולכן יש להרעלות אלה משמעות עצומה על המערכת החיה של מדינת ישראל וחובתנו לשמור עליה, כמו על כל נכסי התרבות האחרים שלנו. אני חושב שהכנסת היא הגורם שיכול לגרום לשינוי משמעותי בעניין. אפשר להקטין את כמות הרעלים, אפשר לסלק את הרעלים המסוכנים במיוחד ופעולות בכל המישורים האלה, לצד אכיפה והסברה, יביאו לשינוי לטובה בנושא." 

התערוכה החדשה בכנסת. צילום: אמיר עזר יו"ר הכנסת רובי ריבלין בטקס החגיגי. צילום: אמיר עזר
למעלה: תערוכת הצילומים "חקלאות וציפורים - דו קיום או קונפליקט" שהושקה השבוע באגף החדש בכנסת, מציגה את פרויקט ההדברה הביולוגית שמובילה החברה להגנת הטבע עם אוניברסיטת ת"א, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות. למטה: ח"כ ניצן הורוביץ הנחה את האירוע בחן רב. (צילומים: אמיר עזר) למעלה: יו"ר הכנסת ח"כ רובי ריבלין, בטקס חגיגי לציון 30 שנות צפרות של החברה להגנת הטבע בישראל באודיטוריום הכנסת. למטה: מקהלת העפרוני, בניצוחה של מיה שביט, הנעימה את האירוע בשלושה שירי ציפורים מרשימים ומרגשים - 'בין הפרת והחידקל', 'ציפור שנייה', ו'לדוכיפת לא אכפת'. (צילומים: אמיר עזר)
ח"כ ניצן הורוביץ בטקס החגיגי בכנסת. צילום: אמיר עזר צילום: אמיר עזר

ד"ר יוסי לשם, מהחברה להגנת הטבע ומאוניברסיטת תל אביב: "מדי שנה ישנם כ-120 מקרים של הרעלות של בעלי חיים, כלומר בממוצע אחת לשלושה ימים, כתוצאה משימוש בחומרי הדברה ורעלים. לדבריו, "למקרים אלו השפעה חמורה על המערכת האקולוגית, כאשר המקרה הבולט ביותר הוא של הרעלות הנשרים, שהביאו לצמצום משמעותי באוכלוסיית הנשרים ולסכנת הכחדה אמיתית שלהם. יש צורך אמיתי לפעולה נחושה בכל החזיתות – חינוך, הסברה, חקיקה, מחקר ואכיפה".   

את הדיון סיכם יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אזולאי בכך ש"הוועדה תאמץ ותקדם כל חקיקה הקשורה למיזעור נזקי הרעלים וחומרי ההדברה, אנחנו פונים למשרד להגנת הסביבה ולמשרד החקלאות לפעול לקידום המודעות לצמצום השימוש ברעלים וחומרי הדברה מסוכנים ומבקשים ממשרד החקלאות לעודד שימוש בחומרים ידידותיים יותר לסביבה".

בהמשך, התקיים אירוע חגיגי באודיטוריום לציון 30 שנות צפרות של החברה להגנת הטבע בישראל במעמד יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, חברי כנסת, מ"מ מנכ"ל חברת הדואר הרצל בר- מג, מנכ"ל החברה להגנת הטבע אבינועם בן יצחק ומנהלי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. כן הגיעו יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב, ח"כ הרב אורי מקלב, וכ-400 אורחים שמילאו את האולם מפה לפה.

ח"כ ניצן הורוביץ הינחה בחן רב את האירוע, בו הוצג סרטון בנושא השימוש בתנשמות ובבזים כמדבירים ביולוגיים בחקלאות. בטקס הושקו שלושה בולים חדשים: הדוכיפת, הציפור הלאומית, ושני סגניה, הפשוש והחוחית, ומלבד יו"ר הכנס והשר להגנת הסביבה, נשא נאום מרגש גם הגנרל בדימוס, מנסור אבו-ראשד, מירדן, יו"ר ארגון ACPD, ושותפינו לפרויקט התנשמות. 

חדש: הציפור הלאומית - עכשיו גם על הבול

חברת דואר ישראל הנפיקה סדרת בולים המוקדשת לציפורי ישראל: דוכיפת, פשוש וחוחית. הבולים נחשפו לראשונה השבוע בכנסת במסגרת אירוע לציון שלושים שנות צפרות של החברה להגנת הטבע בישראל, בהשתתפות יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, חברי כנסת רבים, מ"מ מנכ"ל חברת הדואר מר הרצל בר- מג, מנכ"ל החברה להגנת הטבע אבינועם בן יצחק ומנהלי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע. את האירוע הנחה ח"כ ניצן הורוביץ, המקדם בכנסת את נושאי הסביבה והטבע. עלון הסבר על הבולים החדשיםבחירת הציפור הלאומית של ישראל, אותה הובילה החברה להגנת הטבע, היתה פרוייקט חינוכי, שבמהלכו נחשפו תלמידי ישראל ואזרחי המדינה כולה לייחודו של עולם הציפורים הישראלי ועל החשיבות השמירה עליו. למעלה ממיליון איש השתתפו בפרוייקט.

כזכור, הדוכיפת נבחרה כציפור הלאומית במסגרת אירועי שנות ה-60 למדינה והפשוש והחוחית הן סגניותיה. ד"ר יוסי לשם, מהחברה להגנת הטבע ואוניברסיטת ת"א: "אנו שמחים כי הציפור הלאומית זוכה לכבוד הראוי לה. נקווה כי גם באמצעות הבולים נצליח לעורר את המודעות ואת האהבה ליופי של הטבע שיש לנו בישראל ואת החשיבות לשמירה עליו." הרצל בר-מג, המשנה למנכ"ל חברת דואר ישראל, ציין כי החברה מנפיקה מדי שנה סדרה מוגבלת של בולים אשר משקפים אירועים משמעותיים בהווייה הישראלית. בר-מג הוסיף כי הבולים החדשים, מעבר להיותם אמצעי תשלום, תורמים להעלאת המודעות הציבורית לעולם החי בכלל ולצפרות בישראל בפרט.

  עלון הסבר על הבולים החדשים
  חוברת הדרכה: המיזם הלאומי לצמצום נזקי רעלים וחומרי הדברה
  תערוכת צילומים: חקלאות וציפורים - דו קיום או קונפליקט?
  ברכת יושב ראש הכנסת, ח"כ רובי ריבלין
  חברי הועדה הציבורית של המיזם הלאומי למיזעור נזקי השימוש בחומרי הדברה לאדם ולסביבה