חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לאחר העיכובים: החלה האכלת השקנאים

נדידת השקנאים. צילום: אסף מירוז, החברה להגנת הטבעלאחר שלושה שבועות של התשה והברחת ציפורים מבריכות הדגים: השבוע החלה האכלת השקנאים בחוף הכרמל.

החברה להגנת הטבע:
אנו מברכים על ההאכלה, אולם היא היתה צריכה להתחיל להתבצע כבר לפני שבועות

אוקטובר 2009

כ-50 אלף שקנאים עוברים בשמי ישראל בעונת הנדידה, וחלקם עוצרים בישראל ל"תידלוק"- מנוחה ואכילה. מחקרים הראו שהשקנאים חייבים את העצירה בישראל, ושללא האכילה בישראל הם לא יכולים להמשיך בנדידה. 

כרגע יש כ-5000 שקנאים באיזור חוף הכרמל ועמק החולה. השקנאים בחוף הכרמל הגיעו כבר לפני שבועות והם מחפשים נואשות מזון באזור ולא יכולים להמשיך בנדידה.

בשנים עברו, לפני ייבוש החולה וביצות החוף, בעת הנדידה נהגו השקנאים לאכול בישראל, ובריכות הדגים של היום  מהוות תחליף למקורות המים הטבעיים שהוכחדו מהעולם. מצב זה הביא לקונפליקט מתמשך ועקוב מדם בין העופות, שחיפשו אוכל, לבין מגדלי הדגים בבריכות.

מזה שנים טוענים המומחים, ובהם החברה להגנת הטבע, כי כדי למנוע את הקונפליקט הקשה בין המדגה לבין הציפורים צריכים לספק פיתרון אלטרנטיבי ולהאכיל את השקנאים. בשנה שעברה רשות הטבע והגנים החלה בפעם הראשונה באופן מסודר להאכיל בעמק החולה, וכך גם השנה, אולם לא כך המצב בחוף הכרמל, שם אין האכלה מסודרת.

לדברי דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "לצערנו, האכלה בחוף הכרמל החלה רק השבוע, לאחר שכבר שלושה שבועות השקנאים עוברים מבריכה לבריכה, כשהחקלאים מבריחים אותם. כעת השקנאים מותשים, והיציאה שלהם לדרך תהיה הרבה יותר איטית מאחר והם הוציאו כאן אנרגיה, שהייתה נחוצה להם להמשך הנדידה.

לא ברור מדוע במקום לקבוע האכלה מסודרת כל שנה, אנו ממשיכים לראות את הציפורים- והחקלאים- נפגעים, עד שמישהו מחליט סוף סוף להאכיל את הציפורים. מדובר בציפורים שכבר הוכר בעבר שללא מזון לא יוכלו להמשיך בנדידה. חלקם הגדול של השקנאים הם צעירים שכל פגיעה בהם מהווה פגיעה בדור הבא של הציפור המדהימה הזו".

 

צילומים בכתבה: אסף מירוז, החברה להגנת הטבע