חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פלישת חוטפי הכוורות

במהלך האביב קל להתקרב לשרקרקים האוכלים דבורים ושפיריות בנחת ואפשרויות הצילום הן מדהימות. תמונה שצילם של יהונתן מירב, צפר מהחברה להגנת הטבע, זכתה במקום הראשון בתחרות הצילום "מצלמים חקלאות בטבע"

כתב וצילם: יהונתן מירב, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע 

בשנים האחרונות אנו ערים לתופעה מעניינת בערבה. שטחים חקלאיים רבים מגדלים מלונים ואבטיחים בחודשים מרץ ואפריל שהם חודשי השיא של נדידת השרקרקים בערבה. על מנת להבטיח יבול מירבי ומוקדם, מחזיקים בעלי השטחים כוורות רבות ובהן מיליוני דבורי דבש על מנת לקיים האבקה רציפה של השדות.

השרקרק המצוי והשרקרק הירוק הנדיר יותר, חולפים בערבה בדרכם צפונה למחוזות הקינון ובדרכם מבלים זמן רב בשדות המלון והאבטיח. השרקרקים למדו כי הכוורות הן מקור מזון מצוין ונוח ומבלים ימים שלמים באכילת דבורים. לדבורים אין סיכוי וכל דבורה שיוצאת מהכוורת נחטפת מיד. והיה ודבורה מצליחה להתחמק ולשוב לכוורת היא מזהירה את חברותיה מפני הטורפים והדבורים לא יוצאות. אין הוכחה מוחשית אך ההאבקה בהחלט איטית יותר בזמן פלישת השרקרקים על השדות.

בשנים האחרונות מתקיימים פרויקטים שונים, בעיקר של מרכז הצפרות באילת של לכידת השרקרקים סביב הכוורות בשטחים החקלאיים, טיבועם והסעתם צפונה. מטבעם במהלך הנדידה לא שבים השרקרקים דרומה וכך לא מסבים עוד נזק. במהלך האביב קל להתקרב לשרקרקים האוכלים דבורים ושפיריות בנחת ואפשרויות הצילום הן מדהימות.