חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עיט השמש יוצא לאור

בזכות עירנותם של תושבי הערבה, ניצלו חייו של דורס נדיר - עיט שמש, הנמצא בסכנת הכחדה עולמית, בין השאר בעקבות הרס בתי הגידול הטבעיים בהם מקנן. עודד קינן מבית ספר שדה חצבה, מביא לנו את הסיפור והתמונות.

ינואר 2009

לפני כשבועיים הגיעה פנייה מחקלאי חצבה להראל בן שחר- פקח רשות הטבע והגנים ולעודד קינן מבית ספר שדה חצבה של החברה להגנת הטבע, בנוגע לדורס גדול שנמצא תשוש בסמוך לאחד המשקים החקלאיים במושב.

כאשר הגיעו בן שחר וקינן למקום הם נדהמו לגלות כי מדובר בעיט שמש - דורס גדול ונדיר הנמצא בסכנת הכחדה עולמית בעקבות הרס בתי הגידול הטבעיים בהם הוא מקנן, וסובל אף מהרעלות, ציד והתחשמלויות. השניים אספו את העיט והעבירו אותו לבית החולים לחיות בר בראש העין, לצורך טיפול. לאחר טיפול והתאוששות, הוחזר עיט השמש לאיזור ושוחרר לחופשי, בפני קהל של כמאה תלמידי בית ספר שיטים בערבה התיכונה. (צילום: עודד קינן)

לדברי עודד קינן מהחברה להגנת הטבע, "הערבה היא אחד המקומות החשובים ביותר בארץ לשמירת טבע, מאחר והיא מהווה משכנם של עשרות מינים של בעלי חיים, שחלקם נמצא בסכנת הכחדה, וציר נדידה מרכזי למאות מיליוני ציפורים מדי שנה. בשל כך, חשובה ביותר עירנותם של התושבים לבעלי חיים הנמצאים במצוקה, כדי שנוכל להגיש להם את העזרה לה הם זקוקים".