חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טעות בניווט או בריחה מהמשבר הכלכלי?

חופזי אמריקאי נצפה לראשונה בישראל על ידי צפרי החברה להגנת הטבע
בפארק הצפרות במעגן מיכאל

לראשונה בישראל נצפה השבוע עוף ממין חופזי אמריקאי, בפארק הצפרות במעגן מיכאל, המנוהל על ידי החברה להגנת הטבע. את הציפור גילה אסף מירוז, מנהל הפארק.

ביום שישי יצא אסף לסיור תצפיות בבריכות, ועם אור ראשון ראה את הציפור, אם כי לשניות ספורות בלבד. לאחר מספר שעות חזר למקום ביחד עם שי אגמון, מנהל תחנת המחקר של החברה להגנת הטבע הפועלת בתחום הפארק. השניים הצליחו לחזות בציפור, אם כי שוב – לשניות מעטות בלבד, ובעקבות תצפית זו סברו כי מדובר ב"חופזי קטן", עוף מזרח-אסייתי שמבקר בישראל לעיתים נדירות ביותר. צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבעהתצפית התפרסמה בפורומי הצפרות השונים באינטרנט, וצפרים הוזמנו להגיע ולצלם. צפרים שהגיעו למעגן מיכאל ביום שבת, זכו להתקרב לחופזי הנדיר ולצלם אותו. לאחר העלאת התמונות לרשת, הועלה החשד כי לא מדובר ב"חופזי קטן" האסייתי, אלא דווקא בקרובו האמריקאי והדומה לו מאוד, שטרם ביקר בארץ הקודש. את החשד העלה ג'יימס סמית, צפר אמריקאי המרבה לבלות בישראל, ומכיר את שני המינים מקרוב. לאחר דיון מעמיק, והצטברות מספר גדול של תמונות ועדויות, אושר הזיהוי, מה שמעורר כמובן את התרגשותם של צפרי ישראל, ה"עולים לרגל" כדי לצפות באורח הלא-צפוי.

יש לכם ציפורים בראש? ?CategoryID=171&ArticleID=3283&Page=1
בואו ליום העיון השנתי לצפרות
22.12.08, א' חנוכה
אוניברסיטת תל-אביב
לחצו לפרטים

החופזי האמריקאי הוא עוף האופייני לגדות בוציות של מקווי מים. גודלו כ-30 ס"מ, והוא מעופף מעולה למרחקים ארוכים. הוא ניזון בחרקים, רכיכות ופרוקי רגליים שהוא תופס בחוף או בגדות הנחל.

לדברי אסף מירוז, מנהל פארק הצפרות של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל, הסיבה להגעת הציפור היא, כנראה, טעות בניווט: "מסלול הנדידה של החופזי האמריקאי הוא מצפון אמריקה (אלסקה וצפון קנדה) לדרום אמריקה (צ'ילה וארגנטינה), מסלול ארוך שכולל כ- 10,000 ק"מ של תעופה. מדובר בפרט צעיר שטרם התנסה בנדידה ועשה טעות של חצי גלובוס...מאז הזיהוי מגיעים עשרות חובבי צפרות לבריכות בכדי לזכות ולראות את המבקר הנדיר".