חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מתקפת החקלאים על העגורים בחולה

מטוסים קלים, צופרים רעשניים, חסימת כבישים והברחת ציפורים מתוך המים: חקלאי עמק החולה "עושים טרור" וגורמים להפרעות חמורות לכלל בעלי החיים של עמק החולה. משטרה הוזמנה למקום. החברה להגנת הטבע: מדובר במצב בלתי נסבל. החקלאים הם אלה ש"תוקעים" את פרויקט האכלת העגורים ועוד מעזים לפעול בשטחי התיירות כנגד העגורים ושאר בעלי החיים בעמק החולה

25 בנובמבר 2008

הפעם הם כבר הגזימו לגמרי: חקלאי עמק החולה פעלו אתמול מאז שעות הבוקר, בהפרעה לעגורים ולשאר הציפורים ובעלי החיים בעמק החולה. החקלאים משתמשים בצופרים חזקים ובמטוסי אולטרלייט כדי להבריח את הציפורים משטחי התיירות וממקורות המים, בניגוד מוחלט לחוק ולהיתרים הנמצאים בידם. לדברי דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, הנמצא במקום, מדובר בהפרעה חמורה לציפורים, שחלקן נמצא בסכנת הכחדה. המשטרה הוזמנה לעצור את ההפרעות.

בשבועות האחרונים הודיעו חקלאי עמק החולה כי פרויקט העגורים הופסק, ובשל כך עתידים להיגרם להם נזקים חמורים, אולם דבר אחד הם שכחו לציין: הפרויקט תקוע כי הם עצמם לא מוכנים לתת את חלקם למימון הפרויקט, זאת לאחר שכל הגופים האחרים כבר נתנו את הכסף. חלקם של החקלאים מסתכם בסך הכול  ב-₪200,000, כ-20% מעלות הפרויקט, כשכל שאר הכסף, בסך 900,000 ₪, כבר נאסף מגופים כמו החברה להגנת הטבע, קרן קיימת לישראל, המשרד להגנת הסביבה, משרד התיירות, הרשות לפיתוח הגליל וקרן אי.די.בי.

לדברי דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, "מדובר בטרור נגד בעלי החיים ונגד התיירים של עמק החולה. לא יעלה על הדעת שהחקלאים פגעו בציפורים, שאפילו לא נמצאות בשדות החקלאיים, בשל המצב אותו הם עצמם יצרו - הפסקת פרויקט העגורים. כל מבוקשם של החקלאים הוא צמצום השתתפותם במימון הפרויקט ותו לא. אנו לא ניכנע לטרור הזה ונפעל, ביחד עם המשטרה וגופי אכיפת החוק האחרים, למנוע את הפגיעה הנוספת בציפורים".

פרויקט האכלת העגורים
החל משנת 1992, עלה מספר העגורים בעמק החולה בצורה חדה. המחקרים, כולל מחקרו של דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, הראו שהסיבה לעלייה במספר העגורים נובע משדות הבוטנים שנזרעו בעמק בתחילת שנות התשעים, בשילוב עם הקמת גופי המים הגדולים – האגמון ותעלות המים.

בשנת 1999, הנזק הישיר לשדות היה כ-₪1,200,000, כשבנוסף, החקלאים השקיעו מכספם ₪600,000 כדי לנסות למנוע את הנזק על ידי גירוש, אולם זה לא עזר. החל משנת 2000, ולאחר מחקר שנערך בשנים 1999-1996, החל בעמק החולה פרויקט העגורים, ששותפים לו חקלאי עמק החולה, קק"ל, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, שיושבים בוועדת ההיגוי. מטרת הפרויקט היא למנוע נזקים שגורמים העגורים בחודשי החקלאות בחודשי החורף. הפרויקט כולל מניעת שהיית עגורים על שטחים חקלאיים על ידי גירוש מבוקר, ובחורף בלבד, האכלתם בשטח מוגדר, המצוי באזור תיירותי. מאז שנת 2000, בשנים בהם פועל הפרויקט, נזקי העגורים לחקלאות הצטמצמו לאפס. מדי שנה נעשה מאמץ גדול על ידי הגופים הציבוריים לאסוף את הכספים מכל הגופים הרלוונטיים. לאורך השנים מימנו את הפרויקט החברה להגנת הטבע, קק"ל והחקלאים. בחלק מהשנים – המשרד להגנת הסביבה, הרשות לפיתוח הגליל, קרן אי.די.בי ומשרד התיירות.

מאז החל הפרויקט, עמק החולה בכלל, ואתר אגמון החולה, בו מתבצע הפרויקט, מהווה מוקד משיכה אליו מגיעים מדי שנה בין 200,00-300,000 מבקרים. יש משמעות כלכלית אדירה לכך שכמות כה גדולה של תיירים מגיעה לגליל, והתרומה לאזור מוערכת בעשרות מיליוני שקלים כל שנה.

החל משנת  2006, התיירים המבקרים באגמון החולה גם משתתפים בפרויקט ההאכלה. בשני החורפים האחרונים כל מבקר שילם שקל לפרויקט, רק בעונת העגורים. מספטמבר האחרון - המבקרים משלמים שני שקלים כל השנה, כדי לעזור במימון הפרויקט.
 
לקראת הסתיו הנוכחי, הודיעו החקלאים כי הם לא מוכנים להמשך הפרויקט. לטענתם - מכיוון שההשתתפות של הגורמים האחרים בפרויקט איננה מספיקה. נזכיר שהשנה כל הגופים – הן הציבוריים והן הממשלתיים, שמו ₪900,000 למימון הפרויקט, והגופים היחידים שלא הסכימו לשים כסף הם משרד החקלאות והחקלאים של העמק, בסך של  כ-₪200,000, והם אלה שמונעים את יציאתו של הפרויקט אל הפועל.

לחצו לצפייה בכתבה בנושא בתכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 (יש להעביר לדקה ה-46')