חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הושג פתרון לבעיית השקנאים

בעקבות המחאה הציבורית, סוכם בתחילת השבוע (ראשון,2.11) עם השר להגנת הסביבה, כי הירי בשקנאים ייפסק וכי יסופק להם מזון על ידי האכלה של דגים בכמות מספקת להמשך הנדידה.

בתום ישיבה שהתקיימה היום ביוזמת השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, בה נכחו נציגי משרדו, נציגי החברה להגנת הטבע, משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים, הושג פתרון לבעיית הירי בשקנאים באזור עמק החולה ועמק החוף. כזכור, בשבועות האחרונים מצאו את מותם עשרות שקנאים בעקבות ירי שנעשה במטרה להבריחם מבריכות הדגים והתחשמלות תוך ניסיון לברוח מהיריות. 

בשורות טובות לשקנאים. צילום: חגי נתיבבעקבות הירי פנה לפני מספר ימים מנכ"ל החברה להגנת הטבע, גרשון פלג, אל השר עזרא ואל שר החקלאות, שלום שמחון, בבקשה לטפל בנושא באופן מיידי. בפנייה לעזרא נכתב: "כ-2,000 שקנאים שוהים כרגע בעמק החולה, חוף הכרמל ובאזור עכו. השקנאים פושטים על ברכות הדגים בהעדר אלטרנטיבה אחרת למזון. כל יום שעובר מגביר את הרעב אצל השקנאים ומגדיל את פוטנציאל הנזק שלהם. בעמק החולה הדייגים לקחו את החוק לידיהם ומאז יום כיפור ועד היום ירו, ועדיין יורים, בניגוד לחוק ובניגוד לאמנות בינלאומיות שנחתמו על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד החוץ, בעשרות שקנאים. שקנאים רבים נוספים נהרגו מהתחשמלות והתנגשויות בקווי מתח, תוצאה מלחץ בעקבות הירי. אבקש את התערבותך המיידית".
משמאל: שקנאי במעגן מיכאל, צילום: חגי נתיב.

במפגש היום הוחלט כי רשות הטבע והגנים, בשיתוף עם משרד החקלאות, יספקו לשקנאים מזון על ידי האכלה של דגים בכמות מספקת להמשך הנדידה, והסיכום היה מקובל על כל הצדדים. כמו כן סוכם, כי הירי בשקנאים ייפסק.

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, שנכח בישיבה, אומר בתגובה: "אנחנו מקווים כי הדגים החסרים יסופקו באופן מיידי, כדי שיהיה אפשר לאפשר לכל השקנאים התקועים כיום בארץ, כ-2000-3000, להמשיך דרומה לכיוון אפריקה, וכמו כן מקווים כי יופקו הלקחים מהשנה הקשה שעברה עלינו ועל השקנאים לקראת עונת הנדידה הבאה".

לכתבת וידאו ב-YNET