חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

החלה נדידת הסתיו!

מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מדווח כי בימים אלה החלה נדידת הסתיו, להקות החסידות הראשונות חולפות מעל ישראל בדרכן לאפריקה. במדבר יהודה נחתה הלהקה הראשונה המונה למעלה מ-3,000 חסידות.

חסידה. צילום: יהונתן מירב, החברה להגנת הטבעאוגוסט 2008

נדידת הסתיו הגיעה! תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע מדווחים כי להקות ראשונות של  חסידות חלפו בימים האחרונים עברו מעל שמי ישראל בדרכן דרומה אל ארצות החום.

יהונתן מירב מהחברה להגנת הטבע, האחראי על סקר הנדידה המשותף למרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ולחיל האוויר, דיווח (וגם צילם) כי אתמול נצפתה להקת החסידות המשמעותית הראשונה בטיסה מעל ים המלח. הלהקה מנתה למעלה מ3000 חסידות.

אמנם הגעתן של להקות החסידות הענקיות מסמלת את תחילתה הסמלית להקת חסידות. צילום: יהונתן מירב, החברה להגנת הטבעשל עונת הנדידה, אולם יש לציין כי ישנן ציפורים המקדימות אותן. החופמאים למשל, החלו לנדוד כבר במהלך חודש יולי. כ-600 אלף חסידות מתעתדות לעבור מעל שמי ישראל בעת נדידת הסתיו, בעיקר באזורים המזרחיים של הארץ ובמישורי צפון הנגב.

במשך החודשים הקרובים נוכל להבחין גם בלהקות ענקיות של איות הצרעים (עוף דורס גדול) שחולפות בהמוניהן מעל לראשינו, ולאחר מכן, בהדרגה, מאות מינים נוספים של ציפורים וביניהם  כ-30 מינים נוספים של עופות דורסים, שקנאים וציפורי שיר. את נדידת הסתיו יחתמו העגורים, שיסיימו את נדידתם דרומה לקראת אמצע דצמבר.

עד תחילת החורף צפויות לחלוף בשמי הארץ  יותר מחצי מיליארד ציפורים. רוב הציפורים אשר נודדות מאירופה ומאסיה דרומה לאפריקה מעדיפות לעבור בדרך הבטוחה מעל לארצנו, במסדרון יבשתי צר שרוחבו פחות ממאה ק"מ, מאחר וממערב לישראל שוכן ים וממזרחה חסרים להן מקורות מים להרוות את צימאונן במעופן הממושך והמתיש. 

תצפיתני מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע הפזורים ברחבי הארץ עוקבים אחר הנדידה למטרות מחקר ולמטרות ביטחון - לתצפיות תפקיד חשוב בפרויקט משותף של חיל האוויר והחברה להגנת הטבע למניעת היתקלויות בין מטוסים וציפורים.

ציפורים מעניינות אתכם? הצטרפו אלינו לטיולי 'כנפיים'