חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

40 שנות כנפיים

4/12/2019

מפרויקט לשימור קן של עיטים שהחל בסוף שנות ה-70 נולד מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, שמאז ועד היום מוביל פרויקטים רבים של מחקר, חינוך ותיירות אקולוגית בתחום הצפרות בארץ ובעולם. טעימות קטנות על קצה המקור מהפרויקטים השונים שלנו במשך 40 שנה, עם מבט אל העתיד

 

         

                                                                                                                                                     צילומים: עמיר בלבן, שחף רטר, גלי שפירקו


בשנת 1979 החל לקנן זוג של עיט זהוב על עץ אורן בשטח מנזר הכרמיזן בבית ג'אלה, סמוך לבית ספר שדה הר גילה. כדי להגן על הקן שלא יחמסו את הביצים והגוזלים, ארגן יוסי לשם, שהיה אז מנהל מחלקת שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, מבצע שמירה שנמשך 3 שנים, ולקחו בו חלק כ-600 מתנדבים בשטח, וגם בהדרכה בכיתות הלימוד. מדי שנה הגיעו כ-30 אלף מבקרים לצפות בעיטים ולשמוע את סיפורם מהמתנדבים במקום.
בעקבות הפרויקט, הוקם מרכז המידע על עופות דורסים של החברה להגנת הטבע בהר גילה. עם הקמת שכונת גילה ב-1981, נטשו זוג העיטים את המקום.
לימים אפשר לציין את המאורע כיריית הפתיחה של מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, שהפך את תחום הצפרות בישראל ובעולם לתחום מרכזי בשמירת טבע. באמצעות מרכזי צפרות אזוריים, פעילויות ופרויקטים ברחבי הארץ. במרכז עובדים 10 מבכירי הצפרים בישראל, ובכל שנה משתתפים בפעילויות השונות שלו מאות מתנדבים. המרכז הפך לארגון חשוב ומרכזי העוסק בשמירת-טבע, מחקר, חינוך ותיירות אקולוגית.

 

ישראל כמעצמת תיירות אקולוגית


מרכז הצפרות הישראלי הוקם ב-1995 כגוף שאיחד בין מרכז המידע על עופות דורסים לבין מרכז המידע על ציפורים, שהוקם גם הוא על ידי החברה להגנת הטבע, ונוהל על ידי ד"ר עוזי פז.. ב-1995 הקים יוסי לשם גם את המרכז לחקר נדידת הציפורים, שיתוף פעולה של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב.
מרכז הצפרות פועל למען שימור מגוון מיני עופות הבר ובתי הגידול הטבעיים שלהם בישראל, באמצעות פעולות רבות לשימור ושיקום בשטח, פיתוח תכניות שונות, מחקר, ייעוץ, תיירות טבע, הסברה וחינוך.  המרכז הוא השותף הישראלי של ארגון הצפרות הבינלאומי Birdlife International. ב-40 השנים האחרונות הצליח וממשיך המרכז להעלות את תחום  הצפרות על סדר היום הלאומי ולקדם את ישראל כמעצמת תיירות אקולוגית. מאז פרויקט העיטים, ניהלנו ואנחנו מנהלים עד היום פרויקטים רבים לשימור מינים רבים של ציפורים, הנה חלק קטן מהם:

 

סקר הנדידה הגדול

 


בשנות ה-80 חבר מרכז המידע על העופות הדורסים לצפר אהוד דברת לביצוע סקר נדידת עופות דורסים. הסקר החל באזור כפר קאסם, והמשיך במשך יותר מ-20 שנה בעמקים הצפוניים. עם השנים הוא הפך לאחד מסקרי הנדידה החשובים בעולם. הוא מהווה עד היום  את מקור הידע העיקרי על גודל האוכלוסיות של מיני עופות דורסים, חסידות ושקנאים.
בעקבות הסקר החלה פעילות רבת שנים עם חיל האוויר, במרכזה עמד פרופ' יוסי לשם.  הפרויקט, שכלל מחקרים רבים הפחית את התאונות בין ציפורים למטוסים ב-76% וחסך למשק הישראלי כ-1.5 מיליארד ₪. בספטמבר 2019 זכה לשם בכבוד מיוחד, מדליה ממפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין, על הפרויקט הייחודי שהוא יזם ומוביל במשך 36 שנים.

 

הבז האדום יצא מכלל סכנה

 


עד לפני כמה שנים היו הבזים האדומים בישראל וגם בעולם בסכנת הכחדה, עקב צמצום שטחי מחייה ושימוש בחומרי הדברה. ב-1996 החל מרכז הצפרות לפעול לשימור הבז האדום.
פרויקט הדגל בנושא הזה הוא שיתוף פעולה עם מועצה אזורית אלונה ו"פורשים כנף" בפרויקט חינוכי-קהילתי שבו לוקח חלק בית הספר האזורי באלונה, לשימור אזור המחייה העיקרי של הבזים האדומים בישראל. בשנים האחרונות החל פרויקט דומה גם במועצה האזורית מגידו. כיום, בין השאר בעקבות פעילות ייחודית זו, הבז האדום יצא מסכנת הכחדה. עוד על הבז האדום

 

מה החוברה צריכה

 


החוברה המדברית חיה בעבר באזורים שונים בדרום ובשפלה, אך בגלל התפתחות של יישובים ושטחי חקלאות הפכה לציפור נדירה למדי, והיום אפשר למצוא אותה רק בנגב.
לצורך הגנה על אזור המחייה של החוברות, חברנו לרשות הטבע והגנים לפרויקט מחקרי להבנת ההתנהגות והצרכים שלהן, ומיפוי אזורי הקינון, מה שמאפשר למנוע תכניות פיתוח ובנייה פוגעניות  ולקדם שמורות טבע היכן שניתן.
עוד על החוברה המדברית

 

העגורים – מלכי העמק

 

 


העגורים הם מלכי עמק החולה ב-25 השנים האחרונות, בעקבות שיקום אדמות הכבול שהפריח את החקלאות בעמק. יחד איתה, החלו העגורים לגרום נזקים לחקלאות. בתום מחקר של שלוש שנים שערך כותב שורות אלו בין השנים 1996- 1999, החל בעמק, בשיתוף רשות הטבע והגנים, פרויקט להאכלת העגורים, שמהווה עד היום סמל לשיתוף פעולה ולדו קיום בין העגורים לחקלאים בעמק. פארק אגמון החולה של היום הוא תוצאה ישירה של שיתוף פעולה זה.
מגינים על העופות הדורסים
משנת 1996 מקיים מרכז הצפרות יחד עם חברת החשמל ורשות הטבע והגנים פרויקטים שונים להגנה על הנשרים ועל כלל העופות הדורסים בישראל: מיגון עמודי חשמל כדי למנוע התחשמלות של העופות, מאבק בהרעלת נשרים, אספקת מזון איכותי לנשרים, תמיכה ואישוש אוכלוסיית הנשרים לטבע דרך גרעיני רבייה ושחרורם לטבע, ופעילויות נוספות בחינוך והסברה.


 

התנשמות כמדבירות ביולוגיות


בשנת 2008 הפך מיזם נקודתי לשימור תנשמות בקיבוץ שדה אליהו, שהחל ב-1983 עם 14 תיבות קינון, למיזם אזורי שמוביל המרכז לחקר נדידת הציפורים בחברה להגנת הטבע, בשיתוף עם ירדנים, פלסטינאים, יוונים וקפריסאים. כיום מוצבות בישראל 4,500 תיבות קינון שפיתחו את ההדברה הביולוגית בחקלאות שמתבצעת על ידי התנשמות, והקטינו משמעותית את השימוש בחומרי הדברה. שיתוף הפעולה האזורי נמשך ברצף מאז שנת 2002 למרות המצב הפוליטי המסובך. ב-2005 החל שיתוף הפעולה עם קפריסין ויוון, ולכשתקום הממשלה החדשה בישראל, הנושא ייכנס להסכמים טריטוריאליים בין נשיא יוון, נשיא קפריסין וראש ממשלת ישראל, בהובלת שר החקלאות הקפריסאי. 


 

מידע על ציפורי ישראל

 


מאז הקמתו, מקיים מרכז הצפרות הישראלי מגוון רחב של פרויקטים לאיסוף מידע על מצב אוכלוסיות של ציפורים שונות בישראל - מינים דוגרים, נודדים וחורפים. המידע מאפשר לחברה להגנת הטבע לפעול בצורה יעילה יותר במוסדות התכנון ולהניע פעילות ציבורית וחינוכית.

ב-2009 התחלנו במיפוי יסודי של ציפורים מקננות בנגב ובערבה. הפרויקט, שבוצע בסיוע רשות הייעור האמריקנית ובשיתוף רשות הטבע והגנים, הוביל להישגים חשובים בשמירת נופי בראשית בדרום הארץ.

ב-2015 פרסמנו בשיתוף רשות הטבע והגנים את דו"ח מצב ציפורי ישראל הראשון, הנותן תמונת מצב על אוכלוסיות ציפורי ישראל.

מרכז הצפרות שותף לרשות הטבע והגנים להוצאת הרשימה האדומה של העופות בישראל - רשימת כל מיני העופות המצויים בסיכון בישראל. המסמך הרשמי שמפרט את רשימת הציפורים בסיכון בישראל 
המהדורה הראשונה של הרשימה  יצאה בספר  בשנת 2002  והמהדורה השניה יצאה בשנת 2017.  הרשימה מהווה מסמך מדיניות שממנו נגזרות פעולות לשימור המינים המצויים בסיכון.

דיווחי צפרים מכל העולם

החברה להגנת הטבע באמצעות מרכזי הצפרות שלה מפעילה את פורטל הצפרות הישראלי , שנמצא כבר 5 שנים ברשימת 10 אתרי האינטרנט בתחום הצפרות המובילים בעולם בכמות הכניסות. ב- 2014, במסגרת החלטת ממשלה על הקמת רשת מוקדי צפרות בישראל, עבר האתר שדרוג משמעותי ובין השאר הוקמה במסגרתו מערכת לאיסוף מידע על ידי צפרים. ב-2018 חברנו למכון המחקר האורניטולוגי  של אוניברסיטת קורנל בארה"ב והטמענו את האתר עם מערכת הדיווח העולמית Ebird. היום אלפי צפרים מדווחים תצפיות במערכת של EBIRD ישראל. למידע המתקבל מהצפרים יש תרומה אדירה להבנת התמונה של מצב ציפורי ישראל.

 

התחנה לחקר ציפורי ירושלים

 


מאז שנות ה-90 כולל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מרכזי צפרות ברחבי הארץ. אחד מהם היא התחנה לחקר ציפורים בירושלים ע"ש נילי ודוד – הוקמה ב-1994 כאתר הטבע העירוני הראשון בישראל ע"י חבורת צפרים ירושלמים במטרה לשמור ולטפח את אחד מאתרי הצפרות הטובים בבירה. מאז הקמתה הפכה התחנה למוקד של שמירת טבע בעיר, מחקר, חינוך ופעילות קהילתית ענפה. התחנה הכשירה מאות שומרי טבע: מטבעים, מדריכים, אנשי חינוך וקהילה. פעילות התחנה התבססה תמיד על פעילות מתנדבים שבלעדיהם ההצלחה הייתה מוגבלת.

עוד על התחנה לחקר ציפורי ירושלים

רשת מרכזי צפרות


ב-2012, בתום חמש שנים של עבודת מטה בחברה להגנת הטבע, אישרה הממשלה את הקמתה ותקצובה של רשת מרכזי צפרות ארצית, כדי לממש את הפוטנציאל הייחודי שיש לישראל בתחום . בעקבות החלטת הממשלה, הקציבה המדינה יותר מ-30 מיליון ₪ לשדרוג מרכזי צפרות קיימים שמרכז הצפרות מפעיל כמו פארק הצפרות באילת,  התחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד ומרכז הצפרות בעמק החולה ולהקמתם של חדשים: מרכז הצפרות מקור החסידה בכפר רופין, פארק הצפרות במעגן מיכאל, מרכז צפרות ברמת נגב ואתר צפרות בבית ספר שדה חצבה.  הפרויקט אמור להסתיים בסוף 2020.

 

אלופי הנדידה

 


במרץ 2014 נולד במרכז הצפרות פרויקט חדש וייחודי: אלופי הנדידה - מרוץ צפרות בינלאומי המתקיים בנגב מדי שנה בשיתוף Birdlife international. מטרתו העיקרית של המירוץ היא לגייס משאבים לשימור ציפורים במקומות שונים בעולם.
במרוץ משתתפות 35 נבחרות מכל רחבי העולם, המורכבות מ-3-5 משתתפים. הקבוצות מתחרות בזיהוי של מספר מיני הציפורים הגדול ביותר ב-24 שעות בשטח נתון, ובגיוס כספים לטובת הפרויקט השנתי שנבחר. עד היום, בשש שנותיו של המרוץ, השתתפו בו כ-20 מדינות, והוא גייס 420 אלף דולר לפרויקטים בגאורגיה, מלטה, קפריסין, יוון,טורקיה, סרביה, קרואטיה וקניה.

 

יום העיון השנתי על ציפורים

את יום העיון הראשון קיים המרכז לעופות דורסים בחנוכה, דצמבר 1979, ומאז הוא מתקיים מדי שנה. בשנים הראשונות הגיעו ליום העיון עשרות משתתפים. בשני העשורים האחרונים הפך יום העיון לאירוע המרכזי של הצפרים בישראל, אליו מגיעים מדי שנה מעל 1000 איש כדי לשמוע על הנושאים  שעומדים בראש סדר היום של הצפרות בישראל. השנה בחנוכה יתקיים יום העיון ה-40, בו נסכם 40 שנות צפרות ונביט אל העתיד.
 40 שנים של עשייה ענפה הן רק ציון דרך נוסף עבורנו. אנחנו ממשיכים לעבוד ולפעול למען המטרה העיקרית: שימור ציפורי ישראל.

עריכה: אסנת אל עז

צילומים: יונתן מירב, מידד גורן, תומס קרומנקר, אמיר עזר, אסנת אל עז, דב גרינבלט, אורי פלג