חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

האביב כבר כאן: החלה עונת הנדידה

שינויי מזג האוויר הביאו אותן לנדוד: מאות מיליוני ציפורים החלו את מסען בחזרה לאירופה. כדאי להרים את הראש!

מרץ 2008

כדאי להרים את הראש: לא רק מזג האוויר ההפכפך מבשר על תחילתו של האביב: צפרי החברה להגנת הטבע  בכל רחבי הארץ מדווחים כי בימים האחרונים החלה עונת הנדידה של הציפורים, החוזרות מארצות החום אל מקום קינונן באירופה.

חסידות לבנות. צילום: ליאור כסלובין הראשונות והמזוהות ביותר עם הנדידה הן החסידות, כמובן. בימים אלה ניתן לראות את הלהקות הראשונות של החסידות בדרכן צפונה. בימים הקרובים יחלפו בשמי הארץ עוד להקות רבות, ועד סוף אפריל צפויות לחלוף בשמי הארץ כ-600 אלף חסידות. (צילום משמאל: ליאור כסלו).

שובן של החסידות מבשר על תחילת נדידת האביב, המגיעה לישראל החל מחודש מרץ ונמשכת עד לחודש מאי. אבל עם כל הכבוד לחסידות (ויש כבוד), נוסף על נדידת החסידות מתקיימת נדידה של מאות מינים של ציפורים, ביניהן עופות דורסים, עגורים, שקנאים וציפורים קטנות יותר, אך חשובות לא פחות- ציפורי השיר.

חכלילית עצים. צילום: רוני ליבנהבציפורים אלה קשה יותר להבחין בשל קוטנן ובשל העובדה כי הן נודדות בלילה, אולם כמות ענקית של כחצי מיליארד ציפורים מהן מגיעה לכאן עם נדידת האביב ומתפרשת בכל רחבי הארץ, באיזורים מרובי צמחיה. (משמאל: חכלילית העצים, צילום: רוני ליבנה)

בין ציפורי השיר מגיעות גם מיליוני עלוויות חורף, ציפור שיר קטנה השוקלת כ-7 גר' בלבד והיא הנודדת הקטנה ביותר העוברת דרך ישראל. העלוויות העושות בימים אלו את דרכן מאפריקה למחוזות הקינון באגן הים התיכון ואירופה.

בין שאר מיני ציפורי השיר העוברים בשמי ישראל בימים אלה נמנים גם הגיבתון אדום המקור – עוד ציפור שיר הדוגרת במדרונות טרשיים במזרח הים התיכון, כחול החזה – קרוב של הזמיר המרחיק בנדודיו עד לצפון אירופה ואסיה, והחנקן אדום הראש, מין ציפור שיר הטורפת מכרסמים, זוחלים וציפורים קטנות ממנה. לדברי יואב פרלמן ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, ציפורי השיר נודדות בעיקר בלילה בעיקר על מנת להימנע מטורפים וכדי לא לעוף בשעות החמות של היום, ובכך לצמצם את "הוצאות" האנרגיה שלהן תוך כדי הנדידה.

במרכזי הצפרות של החברה להגנת הטבע באשדוד, מעגן מיכאל, עמק החולה וירושלים מופעלות תחנות לטיבוע של ציפורי שיר. כאן מטבעים בכל עונה אלפי ציפורים מכמאה מינים שונים, בעיקר ציפורי שיר קטנות, לצרכי מחקר. במסגרת הטיבועים, הפתוחים לציבור הרחב, ניתנת הזדמנות מרתקת לחובבי הטבע לצפות מקרוב בפלא הטבע של ציפורי שיר קטנות המסוגלות לגמוא מאות קילומטרים בלילה ולחצות אלפי ק"מ בין אזורי החריפה שלהן באפריקה לבין אזורי הדגירה באירופה ובאסיה בקיץ. בסיומו של תהליך הטיבוע, המדידות והרישום, משוחררת הציפור חזרה לטבע, לשמחת הקהל, בתקווה שנשוב לפגוש אותה כאן בעונה הבאה ובשנים הבאות. 

* ומה עושים אם מצאתם במקרה טבעת של ציפור? יש להעביר את הטבעת ופרטי המקרה, מקום, שעה ונסיבות לאלן קסל מנהלת מרכז הטיבוע הישראלי  052-3869488
 
לתמונות נדידה נוספות

לפרטים על הטיבועים בתחנה לחקר ציפורים בירושלים

לפרטים על טיולי הצפרות הקרובים של החברה להגנת הטבע