חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אקדמיה ברשת" – שעור מתוקשב: הנשר,הפרס והעזניה... "ההיית או חלמתי חלום"

16/02/2017

ביום שלישי 7 בפברואר 2017, העביר פרופ' יוסי לשם שעור למידה מרחוק ברשת האינטרנט בנושא חקר הצפרות, במסגרת תוכנית לימודי המדע והטכנולוגיה במשרד החינוך הנלמדת כיום ב-282 בתי ספר עממיים וחטיבות ביניים, בהובלת המפמרי"ת , אביבה בריינר.
בשיעור המכוון השתתפו גם תלמידי התוכנית החינוכית "כן לציפור" של מחוז צפון בהובלת ד"ר אורנה שמחון, מנהלת המחוז, והמפמרי"ת לביולוגיה ד"ר אורית שדה ותלמידי ביולוגיה.

 

לפני כשלוש שנים לימד הנשיא פרס שיעור ראשון באזרחות ב"אקדמיה ברשת" לאחר שחברת CISCO השיקה מערכת להוראה מרחוק בבתי הספר. בשיעור של הנשיא פרס צפו 9,200 תלמידים. סמנכ"ל "שיאי גינס" שהצטרף לשיעור, קבע שהיה זה השיעור בו למדו הכי הרבה תלמידים בו זמנית. השיעור נכנס לספר שיאי גינס.
בשנת הלימודים תשע"ו, בספטמבר 2015, קיימנו שיעור על נדידת הציפורים במסגרת "אקדמיה ברשת" בו צפו 230 בתי ספר ו-8,200 תלמידים שזכה לעניין גבוה.
לפני שבוע התקיים עוד שיעור באולפני eTeacher Group, ברמת גן, אליו נרשמו למעלה מ-300 התחברויות. ההערכה היא שכל התחברות יצגה כיתה אחת, שהאזינה לשיעור. אם כי חלק מההתחברויות היו גם של תלמידים בודדים וחלק מהן של מספר כיתות מקבילות מאותו בית ספר.
למרות שקשה לתת מספר בדוק ומדויק, הערכתנו היא, שהאזינו לשיעור בין 10,000 ל-12,000 תלמידים, כמות מרשימה לכל הדעות, המדגישה את העניין הגבוה של מערכת החינוך הפורמלית בנושא הצפרות.


השיעור המתוקשב, הוקדש לזכרו של הנשיא שמעון פרס, שנושא המצוינות בחינוך, מדע וטכנולוגיה, מחקרי החלל ושימור הציפורים והטבע, בדגש שיתוף פעולה אזורי, היו קרובים מאוד לליבו.
בשיעור הכירו התלמידים חידושים בנושאי הצפרות בהיבטים רב תחומיים – בנושאי מעקב לווייני אחר ציפורים נודדות, המחקר המשותף עם חיל האוויר, בעיות שמירת טבע לשימור העופות הדורסים הנכחדים.
הוצגו נתונים על גוזל תנשמת, שטובע בכפר עזה על גבול הרצועה ונמצא לפני שבוע בוואדי פיפה, דרומית-מזרחית לים המלח, במרחק של 107 ק"מ מקינו. התלמידים שמעו על רופא מנתח מאיריביד בירדן, שהציל תנשמת ,שאותה קנה בשוק, במצב גסיסה, שטובעה בתיבות קינון, בקיבוץ שלוחות, ושוחררה שוב לטבע והוצגו צילומים ממצלמת אונליין בקן עקב עיטי.
התלמידים שמעו גם על ביקורו של האסטרונאוט האמריקאי, חובב הצפרות, ריקי ארנולד שסייר באגמון החולה והתרשם ממגוון הציפורים הייחודי בישראל. עם סיום השיעור הועברו למרצה וצוותו שאלות רבות של התלמידים, שהביעו עניין רב מאוד בהאזנה להרצאה.
מידע נוסף ניתן למצוא בפורטל הצפרות של החברה להגנת הטבע 
ואת שאלות החקר אודות הציפורים באתר משרד החינוך - מדע וטכנולוגיה

 

הנשיא פרס מזניק את מירוץ העגור (צילום: אנצ'ו גוש, סוכנת ג'יני קק  יוסי לשם מגיש את השיעור ב"אקדמיה ברשת" של משרד החינוך

 

האסטרונאוט ריקי ארנולד הגיע לכנס לזכרו של אילן רמון לפני שבוע וטס בחללית STS119  מסלול התנשמות מכפר עזה לוואדי פיפה

 

 

 

תודה מיוחדת למפמרי"ת אביבה בריינר, לצוותה המסור יהבית לוריא, הדס כץ חן, שלומית ליפשיץ, לימור בן שטרית, רונית שטיין ואחרים, למורים המסורים, לבועז מרמלשטיין וגיא שהעלו את השידור לרשת, לד"ר אורנה שמחון, מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, לד"ר אירית שדה, מפמרי"ת לביולוגיה שללא עזרתן לא היינו מצליחים לפרוץ גבולות, ולהמריא לאופקים חדשים ברשת הווירטואלית!