חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ציפורים בשמים חשמל באדמה

31/05/2016

דוח חדש שהוכן עבור החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקק"ל, על ידי חברה בינלאומית, קובע כי הטמנת קו החשמל בהחולה, תעלה רק 80 מיליון שקל, ולא מאות מיליונים, כפי שטוענת חברת החשמל. אנו מדגישים כי החולה הוא אתר הצפרות החשוב בישראל, בעל חשיבות בינלאומית. קו מתח חדש בו, חייב להיות מוטמן.

עמק החולה, נמצא בליבו של השבר הסורי - אפריקאי ומהווה את אחד מצירי הנדידה הגדולים בעולם - מיליוני ציפורים נודדות בשנה. העמק הוא אחד מאתרי הקינון והחריפה החשובים בעולם. חשיבותו נובעת ממגוון המינים הגדול במיוחד ומכמות הציפורים שבו. עמק החולה מוכר בעולם כאזור חשוב לעופות (IBA) וכאתר צפרות בקנה מידה עולמי. העמק נמצא במרכזה של עשייה מבורכת וענפה ביותר של גופים רבים: למעלה ממיליון איש מבקרים בו מדי שנה, לחזות במראות הנשגבים. העמק הנו דוגמה ומופת למפעל לאומי ובינלאומי לטובת הטבע והאדם.
קווי המתח העיליים הם סכנה חמורה לעופות ולפרויקט הסביבתי - תיירותי הכביר בעמק החולה. קווי מתח גבוה חייבים להיות טמונים בקרקע.

עלות ההטמנה פחותה בהרבה מהנזקים שייגרמו לאינטרס הציבורי והלאומי, אם יוקם בשטח קו מתח עילי.

קווי מתח עיליים, הממוקמים באזור כה רגיש, מציבים את העופות בסכנת התנגשות והתחשמלות, בעיקר את העופות הגדולים כמו: שקנאים, חסידות, עגורים, עופות דורסים ומגוון עופות מים, חלקם נמצאים ברשימה האדומה כמינים בסכנת הכחדה עולמית. מחקרים בארה"ב ובקנדה מלמדים כי קווי מתח עליון גורמים לתמותת עשרות מיליוני עופות בשנה!
הגליל העליון בכלל, ועמק החולה בפרט התברכו לא רק בתופעת טבע ייחודית ברמה עולמית, אלא, גם במשאב כלכלי משמעותי שתורם מאות מיליוני שקלים בשנה לכלכלת הגליל. פגיעה במשאב זה תשפיע על כלל תושבי האזור המתקיימים מהפריחה התיירותית.

קואליציה רחבה, הכוללת את החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, המועצות האזוריות מבואות חרמון, והגליל העליון, מועצה מקומית יסוד המעלה, יחד עם הציבור הרחב, פועלים להטמנת קו החשמל המתוכנן, למען שמירת הצביון של עמק החולה – סמל, דוגמה ומופת לקיימות – למען הטבע והאדם כאחד.

הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) אימצה היום, שני, פה אחד, את החלופה הדרומית לקו מתח החשמל העילי בעמק החולה - משדה אליעזר לתחמ"ש קצרין, דרומית לעמק החולה ולשמורת החולה, ולא קו מתח חשמל נוסף, שייחצה את העמק, כפי שתוכנן.
חלופה זו קיבלה גם את ברכתן של החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת לישראל. על פי ההחלטה, קו החשמל החדש יחליף את הקו הקיים ובכך הקמתו לא תגרום לפגיעה אנושה בעמק.


מהחברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת לישראל, נמסר: "ההחלטה מהיום היא הישג עצום - לא יהיה קו מתח חשמל עילי נוסף בעמק החולה. נמשיך לפעול למען השמירה על עמק החולה, ואנחנו קוראים לחברת החשמל לפעול להטמנת קווי המתח הגבוהים והנמוכים הקיימים היום בעמק, שמהווים מפגע קשה לציפורים, שהעמק מהווה עבורם אתר טבע ייחודי, בעל חשיבות עולמית".
לפעילות למען עמק החולה היו שותפים, מלבד החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וקרן קיימת לישראל, גם המועצות מבואות חרמון, הגליל העליון ויסוד המעלה.

 

קישור לדוח מלא>>

 

 

 עמק החולה. קרדיט צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע