חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ביחד נציל את עופות המים

שרשיר. צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע קוראת לחובבי הטבע לצאת בשבת הקרובה אל מאגרי המים, בכדי למנוע ציד של ציפורים מוגנות ובסכנת ההכחדה 

22 בינואר 2008

בסוף ינואר עתידה להסתיים עונת הציד בישראל, שחלה מספטמבר עד סוף ינואר. לדברי יואב פרלמן, אקולוג החברה להגנת הטבע, ציידים רבים מנצלים את סוף השבוע האחרון של עונת הצייד ויוצאים בהמוניהם אל מאגרי המים, שם שוכנים עופות מים מוגנים ונדירים כמו צחראש לבן, טדורנה ועוד. הציידים מחסלים עשרות ואף מאות של ציפורים, ומדי שנה ישנם מקרים רבים של צייד בלתי חוקי של מינים מוגנים וציפורים בסכנת הכחדה.

החוק הישראלי אמנם מתיר צייד למטרות ספורטיביות - מעניק רישיונות ציד, ומגביל את  הציידים למינים מסויימים, אולם מקרים רבים הציידים פשוט יורים בבעלי הכנף ללא הבחנה, לעתים כתוצאה מהשימוש בכדורי צייד המעיפים 'ענן' של כדוריות עופרת ללא יכולת לפגוע בציפור ספציפית מתוך להקה, ולעתים מתוך הפרה מודעת ובוטה של החוק הישראלי והבינלאומי.

בנוסף, השימוש בכדוריות העופרת לצייד גורם לכניסת העופרת למים ולשרשרת המזון – לעתים קרובות הציידים מותירים עופות ירויים בשטח, אלה נאכלים על-ידי אוכלי נבלות שונים ומורעלים מן העופרת.

חילוץ אווז לבן מצח הירוי מתימורים. צילום: עזרא חדדכך, בשבת האחרונה ירו ציידים במין נדיר במיוחד - אווז לבן מצח, במי מאגר ליד תימורים בדרום. הציידים קטלו שישה מתוך עשרה פרטים ששהו במאגר, ופצעו פרט נוסף אותו, הותירו ירוי בשטח. לשמחתנו במקרה זה הציידים נתפסו, אולם הניסיון מלמד כי העונשים המקלים שמעניקה מערכת המשפט לציידים שנתפסו, אין בהם בכדי להרתיע, והפגיעה בציפורים המוגנות והנדירות נמשכת. משמאל: חילוץ האווז בתמירונים, צילום: עזרא חדד

חוקי הצייד בישראל נחקקו בשנות החמישים, כאשר מצב המערכות הטבעיות בישראל היה טוב לאין שיעור ממצבן כיום. הצייד הספורטיבי מהווה סכנה מוחשית לקיום אוכלוסיות של מינים רבים בארץ, ובין השאר לעופות מים נודדים המגיעים לישראל לחרוף.

לדברי דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, בשל חשיבותה הרבה של ישראל כמקום משכנן של ציפורים בסכנת הכחדה וכתחנת מעבר של מאות מליונים של ציפורים נודדות, יש לאסור לחלוטין כל ציד, מלבד ציד למטרות שמירה על ערכי טבע וחקלאות.

בכדי לנסות ולצמצם את הפגיעה בעופות מים בשבת האחרונה של עונת הצייד, קוראת החברה להגנת הטבע לציבור אוהבי הטבע הישראלי להצטרף לסיורים המיוחדים של מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע במאגרי המים השונים ברחבי הארץ, בהם סכנת הצייד למינים המוגנים היא מוחשית ומיידית. לדברי פרלמן, הנוכחות של המטיילים תוכל לעזור לצמצום הצייד במאגרים, ולהקטנת הפגיעה הצפויה בציפורים. הסיורים המיוחדים במאגרים יודרכו על ידי צפרים של החברה להגנת הטבע וצפרים מתנדבים, וילוו בתצפיות ובהסברים מרתקים.

בנוסף, קוראת החברה להגנת הטבע למטיילים לדווח על כל פעילות של צייד למוקד רשות הטבע והגנים *6911

לכתבת וידאו בנושא: עמיר בלבן בפינתו "שש על המפה"

טדורנה. צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבעהחברה להגנת הטבע
אומרת לא לצייד ספור
טיבי בישראל

ביום שבת 26 בינואר 2008 תתקיים בכל אחד משבעת מאגרי המים פעילות והדרכה על ידי צפרים מקצועיים מהחברה להגנת הטבע וצפרים מתנדבים בין השעות 07:00 -12:00. לרשימת המאגרים ומפות ההגעה.

ההדרכה תעסוק בעופות מים ובהשלכות הצייד הספורטיבי על המערכות הטבעיות בישראל. ההדרכה מתאימה לכל המשפחה ופתוחה לקהל ללא תשלום. מומלץ לבוא עם משקפות ומגדירי ציפורים. לחלק מהמאגרים ניתן להגיע עם רכבי 4X4 בלבד.   

במידה ויירד גשם, לא תתקיים הפעילות.                         טדורנה, צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע.