חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ריקוד הזרזירים בנגב

מאת עומר שפירא

ינואר 2008

לפעמים חובב הטבע מתרגש ממראה ציפור בודדת נדירה. ולפעמים ההתרגשות חזקה יותר דווקא מציפור נפוצה המופיעה בהמוניה במופע מדהים של אווירובטיקה קבוצתית.

 דוגמא מרהיבה לכך היא "ריקוד הזרזירים", אותן ציפורים שכל אחת בנפרד אינה מרשימה כלל, אך ביחד הן עפות  בלהקות ענק בתאום מופלא. כמו להקות הדגים הקטנים ליד שונית האלמוגים, אלפי זרזירים עפים בכוון אחד ואז ברגע משנים כוון באופן אחיד, בלי להתבלבל.

איך הם עושים את זה? זו עוד אחת מהשאלות הבלתי מובנות שעולם הציפורים מעמיד בפני החוקרים, לכן הוצעה תאוריה הזויה כאילו כל זרזיר הוא רק "איבר" מאורגניזם ענק שהוא הלהקה כולה, בדומה לנחילי ארבה. אפרופו ארבה- מין אחר ונדיר של זרזיר הוא חובב המעדן הנ"ל ולכן נקרא זרזיר הארבה.

מין קרוב אחר השוכן דרך קבע במזרח ארץ ישראל ובעיקר במדבר יהודה נקרא בעבר "זרזיר ים המלח" וכיום נקרא טריסטרמית, על שם הכומר האנגלי טריסטרם שהגדירו לראשונה והוא מוכר בגוף שחור עם כנפיים כתומות. קרוב נוסף וחצוף במיוחד הוא המאינה ההודית שפלשה לארצנו והתנחלה בשנים האחרונות כמעט בכל פארק ציבורי. ונחזור לזרזירנו- זה נקרא באנגלית starling, על שם הנקודות הלבנות דמויות הכוכבים על גופו השחור.

"החיים בזבל"- וטוב שכך: אם תשאלו את הדיות, הזרזירים וגם את אנפות הבקר, העורבים וכמה שחפים, תגלו שהמזבלות הפתוחות הן התשובה המקומית לגן העדן. עכברים וחרקים הניזונים מהאשפה הן ארוחה נהדרת למיני עופות אלו ואחרים. לאחר סגירת אתר חירייה, בעיקר בגלל הסיכון שגרמו הציפורים למטוסים הממריאים, עבר אתר האשפה המרכזי לדודאים, בין משמר הנגב לבאר שבע. העופות מיהרו לגלות זאת וכיום תוכלו לראות בסביבה להקות גדולות.

ביום שבת 26 בינואר 2008 תקיים החברה להגנת הטבע סיור מיוחד בהדרכת צפר מומחה, בו נחזה בתופעת ריקוד הזרזירים, בלהקות הדיות ובמגוון של עופות המבלים בעונת החורף בשדות הנגב.

נסייר בשדות הנגב המערבי, באזור נחל הבשור ובאשל הנשיא. נצפה בעופות הדורסים, נתלהב (מאוד!) מתרגילי התעופה המרהיבים של הזרזיר השחור, ונצפה בלינת הדיות המרהיבה.

אוטובוס, אורח: 3X₪67  חבר: 3X₪45 
פ
רטים והרשמה בטלטבע: 057-200-30-30 
ק
וד: 72601811