חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מכת חשמל לציפורים

צילום: עמיר בלבןכמאה וחמישים ציפורים, מהן מינים נדירים במיוחד, מתחשמלות למוות מדי שנה בישראל. החברה להגנת הטבע: חברת החשמל מתנערת מאחריותה

13 בנובמבר 2007

אתמול התגלה בעין צורים עיט ניצי צעיר מת למרגלות עמוד חשמל (משמאל. צילום: עמיר בלבן).  זהו העיט הניצי החמישי שהתחשמל בישראל בחודשיים האחרונים. העיט הניצי הוא ציפור בסכנת הכחדה חמורה בישראל ובעולם כולו, ובישראל נותרו כעת, לאחר ההתחשמלות האחרונה, רק כ-20 עיטים ניציים.

מדי שנה נמצאות למעלה מ-150 ציפורים מחושמלות, מהן ציפורים נדירות במיוחד. כך התחשמלו מאז שנת 2000 כ-17 עיטי שמש, דורס הנמצא בסכנת הכחדה עולמית, כל זאת רק באיזור שפלת יהודה. ההערכה היא כי מספר הציפורים שהתחשמלו ולא נמצאו, גבוה בהרבה.

לדברי שי אגמון, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, דורסים מחפשים את עמודי החשמל כיוון שהם מהווים נקודת תצפית מצויינת המאפשרת את סריקת השטח בחיפוש אחר מזון. ההתחשמלויות מתרחשות ברגע שהציפור פורשת את כנפיה וצוללת לקראת הטרף- הכנף נוגעת בכבל והגוף בעמוד חשמל עצמו- וכך נסגר מעגל חשמלי והציפור מתחשמלת. ניתן למנוע את העניין  בקלות ע"י בידוד של העמודים ומיגונם.

בין השנים 2005-1998 התקיים פרוייקט משותף של חברת החשמל, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, במסגרתו מוגנו כ-2000 עמודים. אולם התכנית לא הושלמה משום שהחל משנת 2005 הופסקו כל עבודות המיגון, ומאז התחשמלו למעלה  מ-400 דורסים, ביניהם עיטי צפרדעים, דיות שחורות, עקבי חורף, אוח עיטי, בזים ותנשמות.

לא רק דורסים מוצאים את מותם על עמודי החשמל. גם עשרות חסידות לבנות, הפוקדות אותנו בעונות הנדידה, מסיימות את מסען למרגלות עמודי החשמל הישראליים. באיזור רבדים, עין צורים, חפץ חיים, בעמק החולה ואתר הפסולת בדודאים כמעט ולא חולף יום מבלי למצוא ציפור מוטלת מחושמלת.

למרות ההתראות החוזרות ונשנות של אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, בראשותם של ד"ר יוסי לשם ודן אלון, אנשי רשות הטבע והגנים וכן צפרים מודאגים מכל רחבי הארץ המדווחים מדי יום על גופותיהן של הציפורים, עבודות המיגון של עמודי חברת החשמל לא חודשו. לטענת החברה להגנת הטבע, יש למגן למעלה מ-600 עמודים מיידית בכל הארץ בכדי למנוע את ההתחשמלויות, כאשר בכל שנה שחולפת, נוספים עוד כ-150 עמודים הזקוקים למיגון.

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע: "לא ייתכן שחברת החשמל, שהיא חברה ממשלתית, הנשענת על כספי הציבור, תתעלם מאחריותה בנוגע לשמירה על החי והטבע בישראל".