חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הופעה נדירה וקצרה: סופו של הגיבתון

20/02/2014

לאחר שרק לפני כחודשיים הגיבתון נצפה לראשונה בשמי ישראל, שלשום הציפור הנדירה במחוזותינו נטרפה ע"י בז שארב לה. יואב פרלמן ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע:" מעל האזור בו הגיבתון התמקם, ישנה אנטנה עליה שוכנת משפחת בזים. כבר ראיתי כמה הזדמנויות בתקופה האחרונה בהן הבז ניסה לטרוף את הגיבתון, הפעם לצערנו הוא הצליח. הגיבתון הזה היה די אדיש, עובדה ששיחקה ל'ידיו' של הבז.זו היא דרכו של הטבע, אבל בכל זאת חבל שזה נגמר ככה".

רק בשלהי דצמבר דיווחנו כאן על שמחה בעולם הצפרות הישראל, כשגיבתון שלג נצפה בהופעת בכורה בישראל! הצפרים סברו שהתודה הגדולה הגיעה לסופה שפקדה את צפון הארץ בדצמבר האחרון

 

עיקרי התצפית

ביום שישי (20/12/13) מצאו הצפרים טוביה קאהן ודויד קוטר, בחוף עכו, ציפור מסוג גיבתון שלג - בפעם הראשונה בישראל!
הגיבתון שהה במשך כל היום בקטע חוף קטן, על טבלאות הגידוד, רכס הכורכר הקטן ועל החול בחוף הים. צפרים רבים הגיעו מכל רחבי הארץ, כדי לצפות באורח הנדיר והמיוחד.

לדברי יואב פרלמן, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, "גיבתון השלג דוגר סביב חוג הקוטב הצפוני, בחורף הוא נודד דרומה, בעיקר לחופי צפון אירופה, והחופים הצפוניים של הים השחור, ונצפה בקביעות במדינות כמו אנגליה, הולנד, גרמניה וכדומה. ייתכן כי הגיבתון הגיע לישראל כתוצאה מהסערה שפקדה את אזורנו בשבוע שעבר, אבל בכל מקרה, זוהי הפעם הראשונה שהוא נצפה בישראל וההתרגשות היא גדולה."

בתמונות: גיבתון שלג. צילום: יואב פרלמן