חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לעוף על החרמון: תגלית מרעישה בעולם הצפרות

20/06/2013

עולם הצפרות הישראלי יוצא מגדרו: סקר צפרות של החברה להגנת הטבע בחרמון, גילה לראשונה בישראל קינון של עלווית חורף, כ - 700 ק"מ דרומית לקינון המוכר, בטורקיה

במסגרת פרויקט למיפוי עופות דוגרים בחרמון, של מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, במימון קרן הדוכיפת, שהתקיים במהלך החודשיים האחרונים, נמצאה בעמק מרוחק, שלרוב אין אליו גישה לאזרחים, אוכלוסייה של 20 זוגות דוגרים של עלווית חורף.

 
עלווית החורף. צילום: יוסף כיאט, החברה להגנת הטבע
זוהי תגלית מדעית ייחודית ויוצאת דופן, מאחר ומעולם לא נמצא קינון של עלווית חורף בישראל, וכן כי זוהי האוכלוסייה הדרומית ביותר בעולם של מין זה, המרוחקת כ - 700 ק"מ מכל האוכלוסיות האחרות המוכרות עד היום. הסקר חשף גם כ- 17 מיני ציפורים נוספות אשר דוגרות אך ורק בחרמון.

עלווית חורף היא ציפור שיר קטנטנה, במשקל 7 גרם. היא נפוצה ברחבי אירופה, ואזור הדגירה הכי קרוב לישראל שהיה מוכר עד היום, היה במרכז טורקיה. בישראל הייתה מוכרת כנודדת וחורפת, אולם מעולם לא נמצאה דוגרת בישראל, כאמור, עד לפרויקט המיפוי הנוכחי של החברה להגנת הטבע.
הגילוי התאפשר בזכות תיאום ושיתוף פעולה של צפרי החברה להגנת הטבע עם חטיבת החרמון, אתר החרמון ורשות הטבע והגנים, שאפשרו את קיום הסקר גם באזורים הרגישים ביותר מבחינה ביטחונית.

מקום בצמרת
הצפרים והחוקרים שערכו את הסקר (ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע), הלכו בעמק המיוער והסבוך על מנת לתעד את הציפורים כשבתחילה הם שמעו שירה של זכרים של עלווית, ובביקורים נוספים באתר נמצאו גם גוזלים שהואכלו על ידי ההורים.
מאחר והעלוויות בילו את רוב זמנן בצמרות העצים ובנוסף הן דומות למיני ציפורים אחרים, תנאי התצפית היו קשים עבור החוקרים. אך המחשבה כי הם קרובים לגילוי מדהים שכזה, הניע את הצפרים להמשיך. בסופו של דבר הצליחו  למדוד ולהקליט את הציפורים, והתוצאות נשלחו למומחי הצפרות הגדולים בעולם וכבר מעוררות הדים בקרב צפרים מקצועיים באירופה ובעולם.


יואב פרלמן, מרכז הסקר מטעם מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "התגלית מדגישה את החשיבות העצומה של המערכות הטבעיות הרגישות בחרמון ואת הצורך בשמירה קפדנית עליהן." 
 
דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע: "סקר זה הוא במבגרת פרויקט רחב היקף וארוך טווח של מרכז הצפרות לבחינת מצבן של ציפורי ישראל. החרמון הוא אחד מהאזורים החשובים שנבדקים אך העבודה כוללת גם סקירה של בתי גידול מיוחדים ושל מינים חשובים, שלהערכתנו יש צורך להעריך מחדש את מצבם".

יואב פרלמן בעת ביצוע הסקר בחרמון. צילום: יהונתן מירב.