חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הקש ששבר את החמסין

צילום: רונן וטורי (הגדל)

זוג החסידות מטירת צבי מצאו דרך מקורית לצנן את גוזליהם בחמסין הכבד בבקעת בית-שאן: קירור הקן על-ידי הרטבת קש במים והנחתו בתוך הקן. ותיקי החברה להגנת הטבע מעידים כי זו הפעם הראשונה שתופעה מעין זו נצפית אצל ציפורים.

החום הכבד ששורר במים אלה בכל רחבי הארץ משפיע גם על בעלי החיים, המתמודדים איתו בדרכים שונות. אנשי המרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל-אביב עוקבים בחודש האחרון אחר זוג גוזלי החסידה שבקעו בקן הראשון בבקעת בית שאן בטירת צבי. הזוג שבנה את קינו בפינת החי בקיבוץ טירת צבי הוא הראשון שהצליח לקנן בעמק בית השאן וככל הידוע לנו, זהו הזוג הכי דרומי בין החסידות המקננות מצפון וממזרח לים התיכון.

בימי החום הגדולים השוררים בימים אלה עוקבים החוקרים אחר הציפורים ביתר דאגה, מאחר והטמפרטורה הגבוהה בעמק בית שאן מגיעה בימי חמסין אלו ל-45 מעלות בצל, ובקרינה ישירה לקן הגלוי יכול להגיע למעל לחמישים מעלות בשעות שיא החום, כך שהגוזלים עלולים להיפגע ולהתייבש מרוב חום.

החוקרים גילו כי הזכר מקפיד בשעות החום בצהרים להביא במקורו מים, בהם הוא משקה את הגוזלים, ואף מתיז עליהם מים בכדי לקרר אותם. בנוסף מסוככות החסידות הבוגרות בכנפיהן על הגוזלים בכדי להצל עליהם. זו התנהגות מוכרת אצל בעלי-חיים להתמודדות עם החום. אולם, הצלם רונן וטורי המתעד את קן החסידות, גילה להפתעתו כי בנוסף להתזת המים, בשעות החום מביא הזכר כל רבע שעה חבילת קש במקורו ומניחה ליד הגוזלים. מעקב אחריו גילה כי הוא אוסף את הקש במקורו ומטביל אותו בשלולית מים סמוכה, ועף לקן כדי להניח את הקש הרווי במים ליד הגוזלים.            

ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים של החברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל-אביב, טוען כי "מדובר בתופעה חדשה, שאיננה מוכרת כלל בעולם הציפורים.כנראה שהחום הכבד הביא אותם לפעול ביצירתיות." 

עוד אומר לשם כי "לפני תקופת המזגנים, חלוצי טירת צבי קיררו את עצמם על-ידי טפטפות מים שהוצבו על רשתות החלונות וקיררו את האוויר הלוהט שנכנס לבתים. מסתבר שזוג החסידות החלוצות של טירת צבי הגיעו לאותה מסקנה. אז כנראה שהביטוי 'מוח של ציפור', לא בהכרח מדוייק".

צילומים בכתבה: רונן וטורי

ניתן לצפות בפעילות החסידות במשך כל שעות היממה דרך מצלמת אינטרנט המשודרת באתר האינטרנט של המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון ומרכז הצפרות הישראלי.

לכתבה הקודמת על החסידות בטירת צבי

לחצו כאן כדי לצפות בכתבה מצולמת של עמיר בלבן על החסידות בטירת צבי, בפינה "שש על המפה":