חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שאלות ותשובות בנושא חוק הוד"לים

4/08/2011
הגדל

האם הוד"לים באמת יורידו את מחירי הדיור ויבטיחו דיור בר השגה?

הרעיון של חוק הוד"לים הוא בעצם לתת לשוק החופשי לעבוד, ולגרום לכך שבעקבות היצע של קרקעות, המחירים ירדו. אבל, הנסיון של הול"לים משנות התשעים מוכיח שמחירי הדיור מאז רק עלו ולא ירדו. וחמור מכך - החוק כלל אינו מחייב שהיחידות הנבנות בעקבותיו יהיו מסוג של דיור בר השגה.

כוחות השוק לא מספיקים על מנת להוריד את מחירי הדיור, ועד כה הם רק מביאים לבניית דירות גדולות ויקרות - שזה גם מה שיעשו הוד"לים, תוך הפשרת קרקע חקלאית.

איך הוד"לים קשורים לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל?

הרפורמה במקרקעי ישראל (הפרטת הקרקעות) מאפשרת למכור קרקעות לקבלנים, כאשר יש בשטח קרקע מאושרת לבנייה ברמה מפורטת (שאפשר להוציא מכוחה היתרי בניה). זה בדיוק סוג התכניות שהוד"לים יצרו. מה שיקרה הוא הדבר הבא: תכניות יאושרו בזריזות בוד"לים, יימכרו לקבלנים, ואחר כך? כבר אין לדעת: או שיחידות הדיור ייבנו, או שלא.

הממשלה עצמה, כאשר חוקקה את הפרטת הקרקעות היתה מודעת גם לסכנה שבעלי הון מעטים יצברו קרקעות, ולכן קבעה כי יהיו תקנות למניעת צבירת קרקע בידי מעטים. אבל, תקנות אלה טרם תוקנו!  לכן, הסכנה של צירוף שתי הרפורמות היא שתכניות יאושרו במהירות, תוך הפשרת שטחים פתוחים, והקרקעות ייצברו על ידי בעלי ההון. יחידות דיור זולות לא יצאו מכך!

האם באמת תהיה בנייה מהירה של מיידית דיור בעקבות חוק הוד"לים?

החוק עצמו הוא הוראת שעה, כלומר זמני. אבל, החוק לא קובע שתכנית שלא בוצעה תוך זמן מסויים תתבטל. משמעות הדבר היא שבחוק אין שום חיוב ושום תמריץ לבנות את התכניות תוך זמן קצר! החוק מקצר רק את הליכי התכנון, אבל לא מבטיח שום דבר לגבי המימוש של התכניות הללו.

איך הודל"ים ישפיעו על הסביבה?

בכוחו של וד"ל לשנות תכניות מחוזיות, שבהן יש איזון בין שימור ופיתוח. כתוצאה מכך, התכניות בוד"ל יכולות לאשר בנייה גם בשטחים שבתכניות המחוזיות הם פארקים, יערות, שטחים חקלאיים ועוד.  כך למשל, חוק הוד"לים מאפשר לבנות שכונות מגורים בפארק אריאל שרון!

כיצד הוד"לים ישפיעו על מערכת התכנון הקיימת?

הוד"לים יוצרים למעשה מערכת תכנון מקבילה, שמאפשרת לשנות את התכניות התקפות, לכן צפוי כאוס ובלבול. כמו כן התכניות הוד"ליות יגזלו זמן מאנשי המקצוע ובעלי התפקידים במערכת התכנון, ולכן עשויות לעכב תכניות אחרות, חשובות לא פחות.

מה אפשר לעשות במקום הוד"לים?

אפשר לתגבר את מערכת התכנון הקיימת בכוח אדם ובמשאבים, כדי לייעל את עבודתה, בלי לגרום לנזקים! כמו כן יש לקדם במהירות חקיקה וכלים נוספים לקידום של דיור בר השגה, למשל באמצעות דיור ציבורי.

מה תהיה יכולת שלנו כציבור להשפיע?

התכניות בוד"ל אינן מאפשרות עררים. לכן אפשר יהיה להגיש התנגדויות, אבל מי שההתנגדות שלו תידחה - ייאלץ לפנות לבית המשפט.

 

הכותבת, איריס האן, מנהלת מחקר ופיתוח במכון דש"א, החברה להגנת הטבע

כתבות נוספות שיעניינו אותך