חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

"אין עתיד חברתי בלי הסביבה"

27/07/2011

יונתן מילר, שחקן ומראשוני מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד, לא מבין את ראש הממשלה. מהמאהל הוא כותב על מה שלמד בשבועיים הראשונים של המאבק, על הכישלון של שיטת "הפרד ומשול" ועל זה שאי אפשר להפריד בין החברתי ובין הסביבתי.

______

פיזית, אני הייתי כאן ראשון, במאהל ברוטשילד. דפני ליף היא כמובן זו שיזמה, אבל אני הגעתי ראשון עם אוהל וגם דברתי עם שוטר על טוסטוס שלא הבין למה בן אדם מקים אוהל באמצע השדרה, מול תיאטרון הבימה, המשופץ והמיותר. רציתי להקים אוהל בבניאס, במקום זה אני כאן כבר כמעט שבועיים. היום גם עשיתי בפעם הראשונה מאז שהגעתי כביסה, אז מצבנו משתפר.

המחשבה הראשונית שלי היתה לעשות סרט דוקומנטרי, להביע איזו אמירה אמנותית, אבל מה שקרה כאן זה דבר מדהים, האירועים קיבלו חיים משל עצמם. במונחים של אבולוציה, התפתחנו בקצת פחות משבועיים מאמבה, לדו חיים, לדינוזאור ולאלף ואחת חיות. מטבע הדברים זה יוצר קצת בלגן ויש כאן ניסיון לייצר סדר ולא לאבד שליטה, אבל זה בסדר. באי הסדר יש גם חן, קסם ואפילו טוהר.

האנשים שבאים לכאן ולכל המאהלים שצמחו בעקבותינו  בכל כך הרבה מקומות בארץ הם אנשים שמפחדים, שכואב להם. לא תמיד הם יודעים לאן לשחרר את הכאב ואת הזעם הזה, ואני יודע שהתחושה הזאת קיימת בכל אחד מאיתנו. מה שיש לנו לעשות הוא להקשיב לגנדי ולנסות להיות המהפכה שאנחנו רוצים לראות בעולם.

יש מי שבא בטענות על חוסר מיקוד וכל אחד יודע יותר טוב, אבל בסופו של דבר הדבר הזה שקורה כאן הוא גדול יותר מהדעה שלי או מהדעה שלך ובגלל זה אנחנו צריכים למצוא מכנה משותף. זה לא קל, אבל אנחנו צריכים להילחם בגן היהודי שבמשך אלפי שנים מחפש את מה שמפריד. אנחנו צריכים למצוא את מה שמאחד בינינו.

ראש הממשלה ניסה אתמול לדבר אלינו, אבל מה שראינו זה שהוא לא עם האצבע על הדופק של מה שקורה. אולי הוא מתייחס לעיתונים ויועצים במקום להקשיב לאנשים. המכנה המשותף שמתגבש הוא שהדיור הוא רק אחד הסימפטומים של המחלה. הסטודנטים לא באו כסקטור של סטודנטים אלא כאזרחים צעירים שיודעים שיש להם חודשיים להילחם על החיים שלהם לפני שהם חוזרים ללמוד. במקום לעשות קמפינג בבניאס הם כאן. ביבי אמר לעצמו, "הסטודנטים הגיעו אז אני אפנה לסטודנטים". הוא לא מבין שמדובר במשהו גדול יותר, ורואים שזה באמת לא עובד לו. הוא חושב שהוא יפרק אותנו בהפרד ומשול, אבל קורה פה משהו חדש.

יש דבר אחד שמאד הפריע לי במה שראש הממשלה אמר במסיבת העיתונאים שלו. הוא דיבר על קרטל בתוך הגופים הממשלתיים, אבל במקום לטפל בחולי בתוך הבית, שזה הממשלה, הוא רוצה להוציא את מה שהוא קורא לו קרטל לקרטלים אחרים שלהם אין אפילו את היומרה להיטיב עם אנשי הארץ. זה בלתי מתקבל על הדעת בשבילי. אתה אמור להגן על האדמה הזו, אתה שלחת חיילים להגן על האדמה הזו ועכשיו אתה מספסר בה. זה מטורף.

אני גם לא מבין למה פתרון של בעיית הדיור אומר שצריך לבנות על שטחים פתוחים. אי אפשר להפריד בין התחומים, כי אין עתיד חברתי בישראל בלי להתייחס לסביבה. אני בטוח שיש מקום לכולם והאנשים במדינה הזאת מספיק יצירתיים בשביל למצוא פתרונות. תל אביב היא סימפטום למה שקורה בכל הארץ בתחום הזה. אין מחויבות בעיר הזאת לשטחים פתוחים. אני מביט עכשיו על הבימה וחושב על זה שבמקום לשפוך מאתיים מיליון שקל על השיפוץ אפשר היה לעשות עוד עשר גינות ועוד ספורטק.

יונתן מילר, 34, שחקן

כתבות נוספות שיעניינו אותך